Mta-türk videolar için tıklayınız.

12 Şubat 2016 Cuma Hutbesi Özeti

Biz Allah’ın huzurunda hıçkıra hıçkıra ağlayınca Rabbimizin yardımı inşallah inecek ve yolumuzdaki engeller ve zorluklar gidecek.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 12 şubat 2016’da Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-i Enver şöyle buyurdu: Hazreti Muslih Mevud (ra), Vadedilen Mesih ve Mehdi hazretlerinden, insanların ders çıkaracağı sözler, olaylar ve hikayeler anlattı. Muslih Mevud (ra) bir hutbede şöyle buyurdu: Hüda Teala Kendi katından birisini görevlendirdiği zaman ona yardım da ihsan eder, destekler de. Çocukken biz hikaye dinlemekten çok hoşlanırdık, o zaman hazreti Mesih-i Mevud (as) öyle hikayeler anlatırdı ki onları dinlediğimizde ibret alırdık. Bir hikayeyi anlattıktan sonra hazreti Muslih Mevud (ra) şöyle der: Doğruluktan uzaklaşmış dünya, hepsi bir araya gelse dahi Hüda Teala’nın indinde bir kuşun yavrusu kadar bile değer ifade etmez. İşte, doğruluk üzerinde kaim olmak gerekir. Huzur şöyle buyurdu: Bizim de kendimizi muhasebe etmemiz lazım; acaba biz hazreti Mesih-i Mevud’a (as) inandıktan sonra dini dünyadan üstün tutuyor muyuz? İçimizdeki kötülükleri uzaklaştırıyor muyuz? İyiliği ikame ediyor muyuz? Şuanda dünyada devam eden durumlar hiç kimseden saklı gizli değildir. Bir çok ülkede ne halk ne de yöneticiler birbirlerinin haklarına riayet etmiyorlar. İlahi afetler işte bu yüzden yani günahlar son derece artınca iner. Dünyayı uyarmak, eğer kendilerini ıslah etmeye yönelmezlerse Allah’ın dünyaya, mahvedici afetler verebileceğini anlatmak, her Ahmedinin büyük bir sorumluluğudur.

Huzur-i Enver şöyle dedi:  Görüyoruz ki, dünyada kendi hakkını almak için bir çok şeyler yapılıyor, ister bunun sonucunda karşı taraf ne kadar zarara uğrarsa uğrasın. Bir müminin  bu konudaki tavrı ne olmalıdır? Bir olayı anlattıktan sonra buyurdu ki, Dinin emri şudur: Herkes diğerinin hakkını versin ve bunu yerleştirmek için çaba sarfetsin. Barışın tanımı şudur ki, kendin için sevip hoşlandığın şeyi, başkası için de sev hoşlan. Böyle yaptığınız zaman birbirinizin haklarını da eda ediyor olacaksınız. Ve başkasının hakkını verdiğiniz zaman barış olacak. Ancak biz bunun fiili örneğini göstermedikçe dünyayı buna inandıramayız. Ne yazık ki bazen Kaza’ya öyle durumlar gelir ki kardeş, kardeşinin hakkını veya diğer yakınlarının hakkını gasp ediyor olur. Eğer biz buna dikkat edersek, bizim Kaza ile ilgili bir çok meselemiz hallolabilir. Hazreti İmam Hüseyin (ra) ve hazreti İmam Hasan (ra)  ile ilgili bir olayı anlattıktan sonra şöyle dedi: işte bu iyilikte ileri geçme ruhudur ki bizim de bunu içimizde yaratmamız gerekir.

Huzur-i Enver şöyle buyurdu: Bu sene yine seçim yılıdır ve cemaatte de seçimler yapılacaktır. Bu bakımdan da kendi düşüncelerinizi herkese karşı düzeltmeniz gerekir. Seçim için dua yapıldıktan itibaren her ilişkiyi, her yakınlığı bırakarak oy hakkınızı doğru bir şekilde kullanın. Ve ondan sonra her ne karar verilirse onu kabul edin. Hiçbir şekilde şahsileştirmeden kararınızı verin ve herkim seçilirse ona tam olarak yardım etmeniz gerekir. Hazreti Muslih Mevud (ra) buyurur ki, ister başkan olun ister görevli, sadece kendi altınızdakilere bağlı kalmayın, tersien kendiniz de direk olarak her işi izleyin ve bizzat o işe katılmaya çalışın. Çocukluğumuzda biz, Alaaddin’in lambası hikayesini dinlerdik. Bu bir farazi hikayedir ve lamba, metalden bir lamba değil, bilakis azim ve irade lambasıdır. Allah-u Teala’nın emirlerine göre davranıldığında ve O’ndan yardım isteyerek boyun eğildiğinde ne kadar büyük iş olursa olsun o, hemen oluverir.

Huzur-i Enver şöyle dedi: Dua nasıl yapılmalıdır? Hazreti Muslih Mevud (ra) buyurur ki, nasıl ki çocuk ağlamadıkça annenin göğüslerine süt gelmiyorsa aynı şekilde Allah-u Teala da rahmetini, kullarının O’nun huzurunda ağlaya sızlaya yalvarmasına bağlamıştır. Bu yüzden siz, son haddine kadar çaba sarfedin ve ondan sonra, ne kadar mümkün ise o kadar çok dua edin. Hazreti Muslih Mevud (ra) o zaman oruç tutmaya ve dua etmeye çağırmıştı. Birkaç yıl önce ben de cemaatin oruç tutması gerektiğini söylemiştim. Bazıları halen buna devam etmektedirler. Şimdi en azından kırk oruç, haftada bir mutlaka tutulsun. Yani kırk hafta oruç tutun, dualar edin, nafile namaz kılın ve sadaka verin. Çünkü bazı yerlerde cemaate şiddet ve zorluk gelmektedir. Biz Allah’ın huzurunda hıçkırarak ağlayınca Rabbimizin yardımı inşallah inecek ve yolumuzdaki engeller ve zorluklar gidecek. Huzur-i Enver, Cemaatin Pakistan’daki durumundan bahsederek duaya çağırdı.

 

Kaynak: Roznama Alfazl, 16 Şubat 2016

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 140

Bu küçük kitap, Sevgili Peygamberimizin (s.a.v.); "Her kim namazımızı kılar, yüzünü kıblemize çevirir ve bizim kestiğimiz hayvanın et...

Video

Downloads: 104

8 Ekim 2010 Cuma Hutbesi

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 19:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler