Mta-türk videolar için tıklayınız.

19 Şubat 2016 Cuma Hutbesi Özeti

Muslih Mevud gaybi haberi, bu çağda gerçekleşen çok yüce bir İlahî mucizedir.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 19 şubat 2016’da Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-i Enver şöyle buyurdu: 20 şubat tarihi, cemaatimizde “Muslih Mevud gaybi haberi” olarak bilinir. Allah-u Teala hazreti Mesih-i Mevud’a (as) öyle bir çocuğun doğacağını haber vermişti ki o, dinin hizmetçisi, uzun ömürlü ve daha bir çok özelliklere sahip olacaktı. Bu sadece bir gaybi haber değil, görkemli bir ilahî mucize idi. Bu mucize, bir ölüyü diriltmekten daha yüce, daha faziletli ve daha mükemmeldi. Çünkü Allah-u Teala duayı kabul ederek öyle bir ruh göndereceğini vadetti ki onun sayesinde İslam’ın bereketleri bütün dünyaya yayılacaktır.

Bu gaybi haber şanlı bir şekilde gerçekleşti ve zaman gösterdi ki hazreti Mirza Beşirüddin Mahmud Ahmed (ra) bu gaybi haberde bildirilen kişi idi. Gaybi haberde bildirilen alametlerin gerçekleşmesinden, bahsedilen kişinin hazreti Mirza Beşirüddin Mahmud Ahmed (ra) olduğuna, Ahmediyetin ulemaları kesin olarak inanırlardı. Ancak, bir rüya vasıtasıyla Allah-u Teala bizzat Kendisi ona haber verinceye kadar hazreti Muslih Mevud (ra) bunu açıklamadı. 1944’de İlahî haberler alarak hilafetinden otuz yıl sonra bu gaybi haberde zikredilenin kendisi olduğunu bildirdi. Hazreti Muslih Mevud (ra) 28 ocak 1944 hutbesinde kendi rüyası ve o gaybi haberin belirttiği alametlerin gerçekleşmesi ile ilgili çok detaylı açıklamalar yaptı. Kendisi şöyle buyurdu: Nefsim beni aldatmasın ve onun benimle alakalı olduğunu düşünmeye başlamayayım diye ben bu gaybi haberi etraflıca ve dikkatlice okumazdım. Huzur-i Enver şöyle buyurdu: Asıl ilgili kişi bu kadar temkinli davranıyor, ancak bazı kimseler hiçbir sebep yokken onun gerçekleşmesini kendileriyle ilişkilendirirler. Huzur-i Enver bu gaybi haberde bildirilen bazı alametlerin gerçekleşmesine dair, hazreti Muslih Mevud’un (ra) yazılarından ve hutbelerinden açıklamalar yaptı.

Huzur-i Enver şöyle buyurdu: “Doşenbe mübarek doşenbe” alameti şöyle gerçekleşti: Pazartesi, haftanın üçüncü günüdür ve o çağda hak mesajı yayanlar arasında o üçüncü olacaktır. İkincisi de Tahrik-e Cedid’in ikinci devrinin başlangıcı 1944’de doşenbe yani pazartesi günü olacak. Demek ki bu devir de mübarek olacak. Bugün bu hareket, bir çok on yılı tamamlamıştır ve Ahmediyet’in olduğu her ülkede bu hareket yerleşmiştir. “O hızlı hızlı ilerleyecek” gaybi haberi de gerçekleşti. Hazreti Muslih Mevud’un (ra) muhalifleri önce kendisine “çocuk, çocuk” derlerdi ve çocuk yüzünden fesat çıkarılıyor derlerdi. Fakat sonradan birkaç yıl sonra, çok aceleci ve tecrübeli diyerek kötülük yapmaya başladılar. Böylece Allah-u Teala onların ağzından söyletti ki gaybî haberin misdakı olan zat hızlı hızlı ilerleyecek.

Huzur-i Enver şöyle buyurdu: Hazreti Muslih Mevud’un hükümeti maddi değil manevi bir hükümetti. Hazreti Muslih Mevud şöyle buyurdu: cemaatin şimdiki durumu benim hilafete geldiğim zamanki durumundan çok daha iyidir. O zaman ne kadar üye varsa şuanda ondan yüzlerce kat fazladır. O günlerdekinden onlarca kat daha fazla ülkede Ahmediyet vardır. Hilafetin başlarında varolandan kat kat fazla, Cemaati destekleyen kitaplar arkamda bırakacağım. Sonra birçok bilgiler bırakacağım. Bütün bunlardan kesin olarak anlaşılıyor ki Allah’ın rahmetinin gölgesi onun başının üzerindeydi.

Huzur-i Enver şöyle buyurdu: Allah-u Teala, Hazreti Muslih- Mevud’a (ra) bazı rüyalar, keşifler ve haber vasıtasıyla o gaybi haberin misdakı olduğunu bildirmişti. Huzur-i Enver bazı rüyalardan bahsetti ve onların gerçekleştiğini anlatarak şöyle dedi: Bununla birlikte Allah-u Teala bazı Ahmedilere de, hazret Mirza Beşirüddin Mahmud Ahmed’in o gaybi haberde bildirilen zat olduğunu anlatan rüyalar göstermişti. Huzur-i Enver onlardan bazılarını anlattı.

Huzur-i Enver şöyle buyurdu: O gaybi haberde müjdelenen kişi olduğunun hazreti Muslih Mevud’a (ra) sonradan bildirilmesinde hikmetler vardı. Bu hikmetlerden birisini hazreti Muslih Mevud (ra) bizzat kendisi şöyle açıkladı: Allah-u Teala Cemaat üyelerini ibtila ve denemeye sokmak istemiyordu. Önce, gaybi haberde bildirilen alametlerin apaçık bir şekilde gerçekleştiği bir çok olaylar ortaya çıkardı ve sonra ilan ettirdi ki cemaat üyeleri şüpheye düşmesinler. Huzur-i Enver şöyle dedi: Allah-u Teala kendi lütfuyla her Ahmediyi inkar lekesinden korusun. Her Ahmedinin hazreti Muslih Mevud’un (ra) ilim ve marifetinden istifade etmesi gerekir. Allah herkesi buna muvaffak kılsın.

Huzur-i Enver hutbenin sonunda, Sufi Nezir Ahmed sahibin vefatı üzerine kendisini hayırla yadetti ve gaip cenaze namazını kıldıracağını bildirdi.

Kaynak: Roznama Alfazl, 23 Şubat 2016

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 166

Bu kitap Vâdedilen Mehdi ve Mesih (a.s.)’ın Dördüncü Halifesi Mirza Tahir Ahmet hazretlerinin körfez savaşı esnasında vermiş olduğu cu...

Video

Downloads: 80

Müslüman Ahmediye Cemaatinin 29 Mart 2008 Tarihinde İngiltere'de Baitul Futuh Camiinde düzenl...

Ses-mp3

Downloads: 102

Hz. İsa'nın bedenen bir daha dünyaya geleceğine dair yanlış anlaşılan ayetler ve cevapları Ali İmran Suresi 55. ayet Nisa Suresi 15...

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler