Mta-türk videolar için tıklayınız.

26 Şubat 2016 Cuma Hutbesi Özeti

Gerçek dostluk Allah-u Teala ile kurulmalı ve O’nun yolunda mal, can ve vakit fedakarlığı için hazır olunmalı.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 26 şubat 2016’da Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-i Enver şöyle buyurdu: Dünyada bir çok insanlar bir çok konuşmaları fuzuli ve sebepsizce yaparlar. Bazı insanlar şaka olsun diye birisine fuzuli şeyler söylerler ve bunun neticesinde kavga ve problemler ortaya çıkar. Bazen böyle şeyler toplantılarda yapılır ki bunlar faydasız olur. Bazen öyle alaycı konuşmalar olur ki bunun yüzünden diğerleri eziyet bile duyarlar. Lağv’ın sözlük manası fuzuli ve faydasız konuşmak veya düşünmeden anlamadan  konuşmak, ahmak ve akılsızlar gibi konuşmak demektir. Allah-u Teala Kuran-ı Kerim’de müminleri lağv sözlerden men etmiştir. Müminin özelliği şöyle söylenmiştir: Onlar bir lağv (söz veya davranış) gördüklerinde onun yanından geçip giderler. İşte mümin için şart şudur ki onun konuşmalarının daima  bir maksadı olmalı ve her türlü lağv’dan uzak olmalı. Huzur-i Enver bununla ilgili bazı örnekler verdi. Buyurdu ki, bir müminin, kendi tavırlarıyla, davranışlarıyla, başkalarına faydalı olmakla ve başkalarına ihsanda bulunmak suretiyle kendi saygınlığını yaratmak için çaba sarfetmesi lazım. Bir Ahmedi ile ilgili güzel övgüler sadece onun kendi şahsıyla sınırlı kalmaz, hatta Cemaatin de iyi nam elde etmesine vesile olur ve böylece tebliğin bile yolu açılır. Huzur-i Enver, hz. Muslih Mevud’un (ra) anlattığı olaylar ve nasihatleri sundu.

Huzur-i Enver şöyle dedi: Cemaatin her mürebbisinin coğrafya, tarih, matematik, tıp, konuşma adabı, toplantı adabı ve sair konulara vakıf olması gerekir. Mürebbilerin, toplantıların saygın kimseleri arasına dahil olacak kadar böyle bilgilere haiz olması gerekir. Bu, çok zor bir iş değildir, biraz çaba ile elde edilebilir. Bunun için, her ilmin başlangıç seviyesindeki kitaplarını okumak gerekir. Buna ilaveten, bugünlerde bizim mürebbilerimize dünyanın içinde bulunduğu durum ile ilgili sorular sorulmaktadır, bu yüzden mevcut durumlarla ilgili bilgi sahibi olmak ve hangi toplantıya gidilecekse ona hazırlıklı olarak gidilmesi gerekir.

Huzur-i Enver, bir örnek vererek şöyle dedi: Herhangi bir hata yapan birisi o hatadan sonra Allah’a yönelir, O’nun huzurunda eğilir ve kusurunu itiraf ederek pişmanlığını gösterirse Allah-u Teala onun tövbesini kabul eder ve ona öncesinden daha fazla merhamet eder. İşte, bir müminin de Allah’ın sıfatlarına bürünerek, kusur işleyen bir kardeşinin dürüst bir kalple af dilediğini ve hatasını itiraf ettiğini gördüğünde, onun kusurunu göz ardı etmesi gerekir. Hem de bununla birlikte onun için dua bile etmelidir. Birisi af dilemiyorsa onun için de dua etmelidir ki Allah-u Teala onun hatalarını da bizim hatalarımızı da affeylesin ve göz ardı etsin.

Huzur-i Enver hutbesini şöyle sürdürdü: İnsanın karakteri her durumda güçlü olmalı. Huzur-i Enver bir olayı anlatarak, Allah ile kuvvetli bir bağ kurmayı ve takvayı benimsemeyi telkin etti ve, işte insanların Allah ile dostluk kurmaları ve O’nu sevmeleri gerekir, buyurdu. Manevi ilerlemenin yolu şudur: İnsan kendini Allah’ın eline teslim etmeli ve O nereye götürmek isterse oraya doğru yürümeli. Hz. Mesih-i Mevud (as) gerçek bir müminin misalini, gerçek bir dost örneği ile verirdi. Bir olayı anlattıktan sonra şöyle dedi: Gerçek dostluğu, insandan daha fazla Allah-u Teala ile kurmak gerekir ve canını, malını ve herşeyini feda etmeye hazır olmalı. Asıl ilişki şudur ki kolaylıkta ve zorlukta, her durumda sarılmalı ve her iki durumda da hiçbir fark meydana gelmemeli. İşte, namazlarının hakkını vermeyen insanlar kendini hesaba çekmeli; Dini dünyadan üstün tutma sözünü yerine getirmeyenler kendilerini muhasebe etmeli. Kendi ülkelerindeki sıkıntılardan dolayı Ahmediyet vesilesiyle buraya, Avrupa’ya gelen insanların, Cemaate hizmet için olabildiğince öne çıkmaları lazım. Fakat onlar, bunu unuturlar ve bazen itiraz etmeye başlarlar. Böyle kimseler ne gerçek abiddir ne de gerçek vefakar. Vefa, zorlukta da, rahatlıkta da, her iki durumda da yüksek seviyede olmalı. Eğer bizler hz. Mesih-i Mevud’a (as), onun işlerinde yardımcı olacağız diye biat sözü verdiysek, o zaman bizim bütün gücümüzle onun sesine “lebbeyk” hazırım diyerek öne çıkmamız lazım, sevgimizi ortaya koymamız lazım, durumumuzda tertemiz değişiklik yaratmamız lazım, vefamızın seviyesini yükseltmemiz lazım. Ve her fedakarlık için hazır olmamız lazım. Allah-u Teala bizi buna muvaffak kılsın. Amin

Kaynak: Roznama Alfazl, 1 Mart 2016

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 255

Hilâfet kelimesi ne demektir? Kur’ân-ı Kerîm’de ve Hz. Resulüllah’ın (s.a.v.) hadislerinde hilâfetten bahsedilmiş midir? Ümmet büy

Video

Downloads: 105

8 Ekim 2010 Cuma Hutbesi

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler