Mta-türk videolar için tıklayınız.

4 Mart 2016 Cuma Hutbesi Özeti

Merkezle bağlantılı olmanın en iyi yolu gazetelerdir. Gazeteler uzakta yaşayanları toplulukla birlik halinde tutar.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 4 mart 2016’da Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-i Enver şöyle buyurdu: Geçen bir müddetten beri ben Cuma hutbelerinde, Hz. Muslih Mevud’un (ra) Vadedilen Mesih ve Mehdi hazretleriyle ilgili olarak beyan ettiği bazı hikayeler yahut kıssalar anlatıyorum. Bugün de o rivayetlerden biraz anlatacağım. Bunlar kesinlikle hikayeden ibaret değildir, aksine sadece gerçek olaylardır ki bizim için ders verici nasihatlerdir. Onlar bazı yerlerde bazı konulara dikkatimizi çekmektedir ve ıslah yönünü bizim önümüze koymaktadır. Çömlekçi ve çiftçi hakkında bir kıssa beyan ederek Kadiyan’da iki kişinin aralarında ihtilafa düşüp, mahkeme talep ettikten sonra hz. Mesih-i Mevud’un (as) huzuruna dua ricasıyla çıkmaları üzerine hz. Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurdu: her ikiniz benim müridimsiniz ve bağınız da vardır; kimin için dua edeyim de birisi kaybetsin ve öteki kazansın. Ben ancak şöyle dua edebilirim ki kim haklı ise o kazansın. Huzur-i Enver şöyle dedi: Bugünlerde de Ahmediler birbirlerini cemaatin kazasına veya mahkemeye verdiklerinde dua için de yazarlar. İnsaf için mahkemelere gitmek ve davalık olmak caiz olmasına caizdir, ancak karar vermesi için bir üçüncü arkadaşa başvuranların mahkemeye gitmemeleri lazım, yüzsüzlük yapıp böyle durumlarda zamanın imamına yazarak onu imtihana sokmamak lazım.

Sonra Allah-u Teala başka bir konuya da bizim dikkatimizi çeker: Anne babaya saygı ve hürmet göstermek gerekir, onlara itaat etmek ve onların haklarını eda etmek gerekir. Bu konuda da bir olay anlattı. Bazı insanlar, ulema yahut konuşmacıların konuşmalarını sadece anlık bir haz almak için dinlerler. Hz. Mesih-i Mevud (as) buyurur ki, toplantılara sadece, filanca konuşmacı iyidir, onun hitabını dinleyelim diye gelmeyin, aksine o toplantıda neden bahsedildiğine ve ondan nasıl istifade edilebileceğine bakın. Aynı şekilde, geçici bir coşku yaratmak için güçlü konuşmaya yapmaya çalışan konuşmacılar da vardır ki bu da doğru değildir. Huzur-i Enver bununla ilgili, bir köylünün toplantıya gelip vaaz dinlemesi hakkında bir olay anlattı.

Hz. Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurur: Kuran-ı Kerim’i dikkatle ve düşünerek tetkik etmek gerekir. Kuran-ı Kerim’de ilim ve marifet noktalarını aramamız lazım. Huzur-i Enver, ilim ve amel ile ilgili Rancet Sink’in bir hadisesini anlattı ve ilim ile birlikte amelî tecrübe elde etmek de şarttır, buyurdu. Cemaatin kökleriyle bağı olmayan fertler Cemaat ile ilgili konularda ilerleme kaydedemezler, hatta hayatta bile kalamazlar. Bu devirde bağ oluşturmanın en iyi yolu gazetelerdir. Gazeteler uzakta yaşayanları toplulukla birlik halinde tutar. Hz. Mesih-i Mevud (as) daima buyururdu ki, El-Hakem ve El-Bedir bizim iki kolumuzdur. Huzur-i Enver, bir arabacı Ahmedi’nin gazete vasıtasıyla tebliğ yapmasıyla ilgili bir olay anlattı. Allah-u Teala bu devirde bizim için daha fazla kolaylıklar yarattı ve MTA nimetini ihsan etti. Bu yüzden her Ahmedinin kendi terbiyeti (ilmî ve amelî ilerlemesi) için ve hilafet ile güçlü bir bağ kurmak için MTA programlarını daha fazla izlemesi lazım. Tebliğ için de internette yayınlanan MTA programlarını başkalarına söylemek lazım, arkadaşlarına o programlardan övgüyle bahsetmek gerekir.

Huzur-i Enver şöyle buyurdu: Dini durumu iyi olan, namazlarını düzenli olarak kılan insanlarla alaka kurmaya çalışmak gerekir. Bu konuda ben özellikle Rabvah ve Kadiyan’daki Ahmedilerin dikkatini çekiyorum ki camileri abad etsinler. Orada küçücük yerlerde kalabalık sayıda Ahmediler vardır ve camiler bile yakın yakın mesafededir. Cemaat nizamı hakkında yanlış düşünceler besleyen  insanlardan da uzak durmaya çalışın. Bir şahıs, Hz. Mesih-i Mevud’un (as) meclisine gelip mucize göstermesini istedi. Bunun üzerine hz. Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurdu: Allah-u Teala hokkabaz değildir O eğlence olsun diye bir iş yapmaz, aksine O’nun her işi hikmet ile tamamlanır. Huzur-i Enver, tahrik-e cedit’e yapılan itirazı cevapladı ve sonra şöyle dedi: cemaatin ilerlemesi için  sorumluk taşıyanlar, işin peşine düşerek aralıksız çalışmalıdır. Hz. Mesih-i Mevud’un (as) zamanındaki bir fakirin dilenme yönteminin misalini verdi ve sonra şöyle dedi:  İyi veya kötü netice, bizim işlerimize bağlıdır. Çaba sarfetmek gerekir ki her işin sonucu belli bir şekilde karşımıza çıkabilsin. Maneviyatı elde etmek ve Allah-u Teala’ya yakınlık ve duaların kabulü için, kendi amel yöntemimize dikkat etmemiz gerekir. Kendimizi ıslah etmek, ibadetlerimize dikkat etmek şarttır. Hz. Mesih-i Mevud (as)  buyurur ki, insana gereken ısrarcı bir dilenci olmak ve Allah-u Teala’dan hep istemeye devam etmektir. Ancak dua ile beraber tedbir de şarttır. Allah-u Teala bizi bunlara göre amel etmeye muvaffak kılsın.

Huzur-i Enver, hutbenin sonunda Şehipura’lı muhterem Kamer-ül Ziya beyin şehit edilmesinden dolayı kendisini hayırla yadetti ve gaip cenaze namazını kıldıracağını bildirdi.

Kaynak: Roznama Alfazl, 8 Mart 2016

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 523

Ahmediler biat şartlarını kabul ederek cemaate katılırlar. Peki bu 10 biat şartı aslında nedir? Bilmeden bu şartlara uymak mümkünde de...

Video

Downloads: 148

Sabır, sebat ve dua; başta Peygamber efendimiz (s.a.v.) olmak üzere, müminlerin en büyük ö...

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler