Mta-türk videolar için tıklayınız.

18 Mart 2016 Cuma Hutbesi Özeti

Herhangi bir yeni teknoloji, kendi zatında kötü veya bidat değildir, ancak onları yanlış kullanmaktan kaçınmak gerekir.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 18 mart 2016’da Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-i Enver, çocukların terbiyesi ile ilgili olarak şöyle dedi: Bazen anne-babalar yanlış tavırlarıyla çocukların ahlakını bozarlar. Aşırı sertlik ve aşırı yumuşaklık ve herşeyi gözardı etmek, bunların her ikisi de çocukların terbiyesinde kötü etki yapar. Özellikle gençliğe adım atmaya başladıkları yaşta onlara nasihat ederken delil ile anlatmak gerekir. Babaların, nerede sert davranıp nerede yumuşak davranacaklarına ve nasıl anlatacaklarına özellikle dikkat etmeleri gerekir. Huzur-i Enver, hz. Muslih Mevud’un dilinden, Vadedilen Mesih (as) ile ilgili, iman verici ve nasihat dolu birçok olaylar anlattı. Bunların özeti şöyledir: Helal ve temiz şeylerden yiyin, ancak onlarda bile ihtiyatlı davranın. Bazı şeyler helal olmasına rağmen temiz değildir. Şöyle dedi: Vadedilen Mesih hazretleri, bidatleri kaldırmak ve İslam’ın güzel öğretisini dünyaya göstermek için gelmişti. Huzur-i Enver, Vadedilen Mesih hazretlerinin resimlerinin twitter veya whatsapp’ta yanlış bir şekilde kullanılmasından men etti ve “bu davranış doğru değil, buna son vermek gerekir” buyurdu. Resimleri geçim kaynağı yapan ve bundan çok yüksek gelirler elde edenlerin dikkat etmesi lazım. Bazıları Vadedilen Mesih hazretlerinin resimlerini renklendiriyorlar, halbuki Vadedilen Mesih’in (as) hiç renkli resmi yoktur. Bu, kesinlikle yanlış bir şeydir buna da dikkat etmek gerekir. Aynı şekilde halifelerin resimlerini yanlış bir şekilde kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Huzur-i Enver şöyle dedi: Sinema ve projeksiyon cihazı veya fonoğraf (ses kayıt cihazı)kendi zatında kötü değildir, fakat bazı şekilleri ahlak bozucudur. Eğer bir film tebliğ için veya eğitim içinse ve onun içinde gösteri vesaire yoksa onda bir beis yoktur. Yeni teknolojilerden faydalanmak haram değildir, fakat onların yanlış kullanılması yasaktır. Daha sonra Huzur-i Enver şöyle dedi: Bazı doktorlar, kendilerinden başkasına tedavi olan kimselere iyi gözle bakmazlar ve başka bir doktora tedavi oldu diye kızarlar. Halbuki bu doğru değildir. Allah-u Teala’nın kimin sayesinde fayda vereceği nerden bellidir? Bazı defa, doktorların tedavisinin işe yaramadığı yerde, resmi olarak doktor bile olmayan insanların otlarla yaptığı tadavi işe yarar. Şimdi öyle mesleklere sahip uzmanlar vardır ki eğer onlar devam ettirilirse bunlardan bir çok meslekler ortaya çıkabilir. Mesela, kemikleri düzeltmek konusunda bazıları çok uzman olurlar. Onlardan öğrenerek bunu daha da yaymak gerekir. Eski insanlar kendi uzmanlık ve mesleğini yaymakta cimri davranırlardı. Başkalarına anlatmadıkları için onlar yok oldu. Avrupalılar böyle yapmaz, tersine kendi uzmanlıklarını daha da yayarlar. Hz. Muslih Mevud (ra) der ki, böyle uzmanlıkları ve meslekleri öğrenmek zararlı değil, tam tersine faydalıdır, bunlar sayesinde ilim artar. Ben bu uzmanlıkların, özellikle de kaybolmuş uzmanlıkların geliştirilmesini isterim.

Huzur-i Enver şöyle dedi: İnsanların çeşitli mizaçları olur. Bazıları ihlasta ilerler ve açık kalplilikle inanırlar. Bazıları aceleci olur ve itiraz ederler. Hz. Muslih Mevud’un (ra) anlattığı bir olayı aktardıktan sonra dedi ki aceleci yaradılışlı kimseler bazen düşünmeden, anlamadan itiraz ederler. Arkadaşların bundan kaçınması gerekir. Hutbe-yi ilhamiye sırasında hz. Muslih Mevud (ra) Vadedilen Mesih hazretlerini nasıl gördü? Kendisi der ki, Allah-u Teala, hz. Mesih-i Mevud’a (as), “Arapça olarak bayram hutbesi ver, sana ilim verilecek,” buyurdu. Çok iyi hatırlıyorum, kendisi Arapça konuşma yapmak üzere geldiğinde öyle nurani bir haldeydi ki, bir tek kelimesini bile anlamadığım halde ben onu başından sonuna kadar dinledim. Bir defa hz. Ammacan hastalandı. Beyt-i Mübarek hakkında, buradaki her şey mübarektir, vahyi vardır. Vadedilen Mesih hazretleri oraya giderek ona ilaç içirince o, daha ilk yudumda iyileşti. Huzur-i Enver şöyle dedi: Doktorlara bir nasihatim var, doktorlar dine hizmet etmenin hakkını yerine getirsinler. Hastalar üzerinde gerçeğin ve doğruluğun etkisi çok çabuk olur. İslam kısıtlamalar da getirmiştir, özgürlükler de. Ancak özgürlük adına hayasızlık yapılmasın. Dini meselelerin temeli takva üzerinedir. Sakal ile ilgili Vadedilen Mesih (as) buyurdu ki, asıl olan sevgidir, sevgi oluşmaya başladığında kendiliğinden bizi taklit etmeye başlayacaklar. Huzur-i Enver şöyle dedi:  Allah lütfetsin ki bizler Vadedilen Mesih’in (as) sözlerini gerçekten anlayanlar olalım ve bizim her amelimiz ve her yaptığımız Allah’ın rızasına uygun olsun.

Huzur-i Enver hutbenin sonunda, Suriye’den muhterem Abdulhâcî beyin şehit olmasından dolayı merhumu hayırla yadetti ve gaip cenaze namazını kıldıracağını bildirdi. Huzur-i Enver Suriye’deki durumlardan bahsederek cemaat üyelerine dua etmelerini telkin etti.

Kaynak: Roznama Alfazl, 22 Mart 2016

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 266

İspanya, Seville Üniversitesi İslamî Bilimler Bölümünün l2 Mart l990 yılında yaptığı davet üzerine, Mirza Tahir Ahmed Hazretleri “

Video

Downloads: 107

Vadedilen Mehdi (a.s.)'ın örnek sabrı

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler