Mta-türk videolar için tıklayınız.

25 Mart 2016 Cuma Hutbesi Özeti

23 Mart gününün önemi, Hz. Mesih-i Mevud’un (as) gelişinin gayesi ve sorumluluklarımızın yerine getirilmesi için telkin

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 25 mart 2016’da Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-i Enver şöyle dedi: 23 mart günü, Ahmediye cemaatinde çok büyük öneme sahiptir. O gün Allah-u Teala, hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ye (as) vadedilen mesih ve mehdi olduğunu ilan etmesini bildirdi. Unutmamamız gerekir ki Hz. Mesih-i Mevud’a (as) inanmak bir yandan mutluluk ve şükür yeridir, öbür taraftan da bize sorumluluklar yükler. İşte bizim bu sorumlulukları bilmeye ve onları yerine getirmeye dikkat etmemiz gerekir. Bizim sorumluluğumuz, Hz. Mesih-i Mevud’un (as) yerine getirmek üzere tayin edildiği işleri ilerletmektir. Onun tayin edilişinin maksadı neydi ve biz bunu ne kadar anladık ve benimsedik ve bunu yaymak için kendi rolümüzü ne kadar yerine getirdik? Hz. Mesih-i Mevud (as) buyurur ki,  Hüda Teala’nın yapılması için beni memur ettiği iş şudur: Allah-u Teala ve O’nun mahlukatı arasında meydana gelmiş olan ayrılığı sona erdirerek muhabbet ve ihlas bağını tekrar oluşturmak. Dinin, dünyanın gözünden gizlenmiş olan doğruluklarını ortaya çıkarmak. Nefsani karanlığın aşağı düşürdüğü ruhaniyetin örneğini göstermek. En önemlisi de, her şirkten arınmış olan halis ve parıldayan tevhidin fidanını ümmet arasında tekrar yeşertmek.

Huzur-i Enver şöyle dedi: Hz. Mesih-i Mevud’un (as) bu işler için Hüda Teala beni gönderdi, sözünden apaçık bellidir ki bunun anlamı şudur: Kendisine inananlar, bunları kendi içlerinde meydana getirerek İslam’ın güzelliğini ve canlı bir din olduğunu dünyaya göstersinler. İşte bizim birinci sorumluluğumuz, Allah-u Teala ile bağımızı ilerletmek ve  güçlendirmektir. Hz. Resulüllah (sav) ile bağ kurun ve muhabbet ve ihlasta ilerleyin. Bunun için bizim amellerimizi de örnek haline getirmemiz gerekecektir. Maneviyatta ilerlemenin örneğini de yerleştirmek gerekecek. Nefsani isteklerimizi uzaklaştırmamız gerekir. Dünyaya anlatmak lazım ki, O Allah, eskiden olduğu gibi bugün de duaları dinler ve Kendi kullarına cevap verir. Dünyaya anlatmak gerekir ki, Allah-u Teala bir ve tekdir ve bizim bekamız ancak O bir ve tek olan Allah ile birleşmektedir.

Hz. Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurur: Bu aciz, “bütün mevcut dinler arasında ancak Kuran-ı Kerim’in getirdiği İslam dini hak üzerindedir ve Allah’ın rızasına uygundur,” mesajını Allah’ın yarattıklarına ulaştırmak gayesiyle gönderilmiştir. Unutmayınız ki, benim cemaatim eğer bir sahtekarlık üzerine kurulu ise onun adı ve izi dahi silinecektir. Fakat Allah-u Teala tarafından ise, ki kesinlikle O’nun tarafındandır, o zaman bütün dünyanın muhalefetine rağmen büyüyecek ve yayılacaktır ve melekler onu koruyacaktır. Huzur-i Enver şöyle dedi: Bugün 127 sene geçtikten sonra, biz, Allah’u Teala’nın desteğinin kendisiyle birlikte olduğunu ve Cemaatin de Allah’ın lütfu ile ilerlemekte olduğunu görmekteyiz. İşte, kendimizde pak değişiklik yaratarak kendimizi Hz. Mesih-i Mevud’un (as) amaçlarını elde etmede yardımcı durumuna getirmek, bizim üzerimize farzdır.

Hz. Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurur: Hüda Teala beni ortaya çıkarttı ki ben, o gizli hazineleri dünyaya göstereyim ve o apaydınlık cevherlerin üzerine atılmış pis itiraz çamurlarından onları temizleyeyim. Hak dinin muhalifleri kalem ile bize saldırmak isterler, o halde itiraz edenlere cevap vermek yerine kılıç göstermek ne kadar zulümdür. Allah-u Teala boş övünmeleri değil, bilakis hakiki takvayı ister ve gerçek paklıktan hoşlanır. Huzur-i Enver, geçtiğimiz günlerde Belçika’da meydana gelen terör eylemini sert bir şekilde kınadı. Huzur-i Enver şöyle devam etti: Hz. Mesih-i Mevud (as) kendi doğruluğuna dair dört çeşit alametten bahsetti. Birincisi, Arapça dilindeki maharet, ikincisi duaların kabulü mucizesi, üçüncüsü gaybi haberlerdir ve dördüncüsü Kuran-ı Kerim’in hikmet ve marifetleridir. İşte özellikle bu dört alamet benim doğruluğumu ispatlamak için bana verildi. Huzur-i Enver, 23 mart ile ilgili telefon mesajı vasıtasıyla tebrik etmek hakkında gerekli bir açıklamada bulunarak şöyle dedi: Herhangi bir şeyden men etmek veya teşvik etmek Hilafetin işidir. İşte bu yüzden herkes hilafetin arkasında kalsın. Eğer zamanın halifesinden öne geçmeye çalışırsanız kayıp düşeceksiniz.

Huzur-i Enver hutbenin sonunda, iki cenazenin gaip cenaze namazını ve bir cenazenin de hazır cenaze namazını kıldıracağını duyurdu.

Kaynak: Roznama Alfazl, 29 Mart 2016

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 171

Bu kitap Vâdedilen Mehdi ve Mesih (a.s.)’ın Dördüncü Halifesi Mirza Tahir Ahmet hazretlerinin körfez savaşı esnasında vermiş olduğu cu...

Video

Downloads: 76

2010 Yılı Uluslararası Yıllık Toplantıda Huzur'un (ATBA) 2. Gün Yaptığı Konuşma

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler