Mta-türk videolar için tıklayınız.

15 Nisan 2016 Cuma Hutbesi Özeti

Ancak, tam manasıyla tevhide bağlı olmakla din sevgisi ve azameti yerleşir ve namazda lezzet ve sürur elde edilir.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 15 nisan 2016’da Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-i Enver şöyle dedi: Namazların eda edilmesi ve farz oluşu hakkında Yüce Allah sık sık müminlere telkinde bulundu ve buyurdu ki insanın yaratılışının gayesi ancak ibadettir, fakat insan bu maksaddan uzaklaşmıştır. Hz. Mesih-i Mevud (as) der ki, bu asıl ve fıtri amacı bırakarak hayvanlar gibi hayatın amacını sadece yemek içmek ve uyumak zanneden insanlar, Allah’ın lütuflarından uzak kalırlar. Huzur-i Enver dedi ki, İslam bize beş vakit namazın eda edilmesini emretti. Hz. Mesih-i Mevud (as) bize ibadetlerin doğru şekillerini ve onun hikmetlerini öğretti. Sık sık cemaatinin dikkatini namaza çekti ki bizler namazın önemini anlayalım ve namazlarımızda güzellik meydana getirelim. Havanın sert oluşu veya gecenin kısa oluşu sebebiyle sabah namazında tembellik yapmak, veya işlerin meşguliyetinden dolayı öğle ve ilkindiyi cem etmek yahut hiç kılmamak, doğru değildir. Mukim olan insanların, kendi camilerine yahut namaz merkezlerine, düzenli olarak namazları eda etmeye gitmeleri gerekir. Özellikle cemaat görevlileri, çalışanlar ve vakfe zindigiler bu konuya dikkat ederseler namaz için toplanan cemaat çok iyi olabilir. Hz. Mesih-i Mevud (as) buyurur ki, namazlar bir taraftan yaratılışın maksadını elde etmek için gereklidir, diğer taraftan bizi afet ve zorluklardan da kurtarır. Kısacası çok istiğfar edin,  dünya meşguliyetlerinin çokluğundan dolayı fırsatı az olan insanların herkesten daha fazla korkmaları lazım. Teheccüde özellikle kalkın ve zevk ve şevk ile eda edin. Çalışmak yüzünden, aradaki namazlarda ibtilalar gelir. Unutmayın ki Rezzak olan Allah-u Tealadır, namazı kendi vaktinde eda etmek gerekir.

Hz. Mesih-i Mevud (as) namazdan lezzet ve haz almak konusunda şöyle buyurur: Bir içkici, içki sarhoşluğu elde edemezse, keyifleninceye kadar üstüste içki kadehleri içer. Akıllı ve ermiş bir insan namaza devam etmek ve devamlı kılmak suretiyle bundan fayda elde edebilir. Namazdan lezzet elde edinceye kadar, tat alma çabasında olur ve Allah-u Teala’ya dua da eder. Nasıl ki içki içenin aklında neşelenmek varsa, o keyifi elde etmek onun maksadı ise, aynı şekilde zihnin bütün kuvvetlerinin odağı, namazın tadını almak olsun ve bir ihlas ve coşkuyla en azından içkicinin ızdırabı ve sabırsızlığı gibi bir dua ortaya çıksın ve bir yakınlık doğsun. Eğer böyle olursa ben doğrusunu söylüyorum ki kesinlikle o lezzet elde edilecektir. Sonra şöyle buyurur: İyilikler kötülükleri yok eder. İşte o iyilikleri ve lezzetleri kalbe koyarak dua edin ki sadıkların ve muhsinlerin namazı nasip olsun. İçinde bir doğruluk ruhu barındıran ve feyiz verme etkisi bulunan namaz kötülükleri uzaklaştırır. Namazın maksadı ve ruhu, içinde bir lezzet ve sevinç taşıyan duadır. Huzur-i Enver namazın çeşitli durumlarının hikmetini ve o durumlarla birlikte olması gereken etkilerinin ayrıntılarını anlattı ve namazda halimizle sözümüz bir olması gerekir buyurdu. Zahiri kıyam, rüku ve secde ile birlikte ruhta ve kalpte de aynı durum ortaya çıkması gerekir.

Hz. Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurur: İlk olarak bir alışkanlık ve adet olarak namazı yerleştirmek ve Allah’a dönmek düşüncesi olmalı, daha sonra yavaş yavaş o vakit kendiliğinden gelecektir, yani bütün dünya lezzetlerinden ayrıldığı bir durumda insan bir nur ve lezzete varis olur.  İşte namaza bu şekilde düzenli ve bağlı kalmak çok gerekli bir şeydir. Hatırınızda olsun ki Allah’tan başka şeylere yönelmek, Allah ile bağın kesilmesidir. Tevhidin fiilî göstergesinin adı namazdır. Her ne zaman birisi Allah’ın huzuruna geldiyse ve gerçek tövbe ile yöneldiyse, Allah-u Teala daima ona rahmet etti. Allah-u Teala, sizin O’nun huzuruna temiz bir kalp ile gelmenizi ister. Ben size doğrusunu söylüyorum ki Allah-u Teala’nın akıl almaz acaip kudretleri vardır ve O’nda sonsuz lütuflar ve bereketler vardır, ancak onu görmek ve elde etmek için muhabbet gözü yaratın. Eğer gerçek muhabbet olursa, Allah-u Teala çok duaları dinler ve destek olur. İşte bizim Allah-u Teala’nın hükümlerine göre hareket etmeye çabalamamız lazım ve buna uygun olarak ibadetlerimizi, namazlarımızı ve diğer farzları eda etmeye çalışmamız gerekir. Hz. Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurur: Kul tam manasıyla tevhide teslim olmadığı müddetçe, onda din sevgisi ve azameti yerleşmez ve namazın lezzetini ve sevincini elde edemez. Kamil kulluğu öğrenmek için en iyi muallim ve en faziletli vasıta namazdır. Sözün özü namaza bağlı olun. Allah-u Teala lütfetsin ki bizim ruhumuz ve hislerimiz namazın hakkını veren olsun.

Kaynak: Roznama Alfazl, 19 Nisan 2016

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 174

Dünya lanetlerinden korkmayınız, çünkü onlar duman gibi göz açıp kapayıncaya kadar dağılıverir ve gününüzü geceye çeviremezler. B...

Video

Ses-mp3

Downloads: 128

Beyyine Suresi 1-4 Tefsiri Konuşmacı S.A. Ahmad 09 Nisan 2011 Skype Toplantısı

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler