Mta-türk videolar için tıklayınız.

22 Nisan 2016 Cuma Hutbesi Özeti

Düşüncelerinizde ve kalplerinizde aydınlık yaratın ve kalplerinizi takva ile doldurun

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 22 nisan 2016’da Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-i Enver hutbede, Vadedilen Mesih ve Mehdi’nin (as) davranışlarıyla ilgili hz. Muslih Mevud’un (ra) rivayetlerini ve açıklamalarını anlattı. Kendisi şöyle buyurur: İnsan için iki şeyin temizliği çok gereklidir; bunlardan birisi düşünceler, ikincisi ince hisler, yani iyilik duygularıdır. Kalp temiz olduğunda duygular da temiz olacaktır. Ve fikirleri temiz tutmak, zihnin temiz olmasıyla elde edilir. İnsanın içinde öyle bir nur oluşsun ki daima sağlıklı ve doğru düşünceler ortaya çıksın. İşte buna tenvir denir. Bunlar ancak, sürekli çaba ve Allah-u Teala’nın lütfu ile oluşur. Vadedilen Mesih ve Mehdi’ye (as) herhangi bir fıkhî mesele sorulduğunda kendisi, Nuruddin bey’e, Abdulkerim bey’e veyahut başka bir alim sahabenin ismini söyleyerek ona sorun derdi. Bazen de, bir konunun, Allah’ın memuru sıfatıyla kendisi tarafından cevaplanması gerektiğini gördüğünde, onun çözümünü bizzat kendisi açıklardı. Buyurdu ki, manevi ilerleme için tenvir, takva ve temizlik şart olur. Düşünce ve dikkatin, zihnin nurlu oluşuyla alakası vardır ve duyguların iyilik üzerinde tutulması takvadır. İnsana tenvir nasip olduğunda kötülüklerden korunaklı kalır, ve kötülüklerden korunmuş olarak kaldığında Allah’ın lütuf (gölgesinin) altına girer.

Vadedilen Mesih ve Mehdi (as) yolculukta namazların kısaltılması hakkında şöyle buyurdu: Bu konuda benim yolum şudur ki, insan kendini çok fazla zora sokmamalı, birisi çantasını alıp yolculuk niyetiyle hareket ettiyse, bu yolculuktur. İster beş altı kilometre bile olsa, örf ve adete göre yolculukta olan, seferi usulüne göre davransın. Ne zaman yolculuk niyetiyle yola çıkılıyorsa işte bu seferdir. Aynı zamanda “innemel ağmâlü binniyat” (ameller niyete göredir) prensibini de göz önünde tutmak gerekir. Niyetinizi iyice kontrol edin. Böyle konularda takvaya çok dikkat etmek gerekir. Gezici görevlilerin tur yapmaları sefer değildir. Bu, birisinin kendi bahçesini gezmesi gibidir. Merkeze gelindiğinde namazı kısaltarak (seferi olarak) kılmak caiz midir sorusu üzerine şöyle buyurdu: Birisi üç günlüğüne buraya, yani Kadiyan’a gelirse onun namazı kısaltarak kılması caizdir. Ancak eğer imam mukim ise, onun arkasında namazı tam kılmak gerekecektir. Cuma namazı ile birlikte ikindi namazının cem edilerek kılınması durumunda cumadan önce sünneti kılmak ile ilgili olarak, bu konuda ihtilaf vardır buyurdu. Namazlar cem edildiğinde, ilk ve son sünnetler muaf olur. Hz. Mesih-i Mevud (as) Cuma ve ikindi namazını cem ederek kıldırdı ve Cuma namazının ilk sünnetini de kıldı. Kendisi Cuma namazından önce sünnet kılardı. Buyurdu ki, yolculukta Cuma namazını kılmak da caizdir, kılmamak da caizdir. Kılmamaktan kastedilen Cuma namazı yerine öğle namazı kılmaktır.

Hz. Muslih Mevud (ra) şöyle der: zahiri sevinç hakkında da vadedilen Mesih ve Mehdi (as) bize yol gösterdi. Özel durumlarda lambalar yakılırdı. Kraliçe Viktorya’nın jübilesinde lambalar yakılmıştı. Hz. Muslih Mevud (ra) buyurur ki, çocuklukta böyle şeyler hoşa gider, ben hatırlıyorum mübarek camiinin kenarlarına lambalar yakılmıştı, bizim evimizde ve medresede de lambalar yakıldı. Hz. Mesih-i Mevud (as) “Adil hakem” olması hasebiyle Kuran ayetlerine aykırı olan hiçbir şeyi yapmazdı. Vatan ve siyaset bakımından gerekli olduğunda lambalarla aydınlatma yapmakta bir beis yoktur. İşte, kutlama, insanoğluna faydalı olacak şekilde yapılmalı. Bayramda kurban eti olur ve fitre ile fakirlere yardım ulaşır. Çocuklar birazcık eğlenirlerse bunda bir beis yoktur. Çocuklara daha çocukluktan itibaren açıklamak gerekir ki bizler bütün işlerimizi, din ve devlet kanunlarının içinde kalarak yapacağız. Huzur-i Enver, Hz. Muslih Mevud’un (ra) çocukluğundaki iki olayı anlattı. Hz. Mesih-i Mevud (as) ile birlikte Multan yolculuğundan geri dönüşte Lahor’da kaldıkları günlerde balmumu heykellerini inceledi. Orada çeşitli padişahların durumları tasvir şeklinde gösterilmişti. İlmi bir şey olduğu için hz. Muslih Mevud’a (ra) göstermek amacıyla Vadedilen Mesih ve Mehdi (as) kendisini götürdü. İkinci olay, Lahor’dan dönüşte Hz. Mesih-i Mevud’a (as) küfürler etmekte olan muhalifleri gördü. Allah-u Teala’nın kaderidir ki Vadedilen Mesih ve Mehdi’nin (as) cemaati büyüyecekti ve büyümektedir de. Allah-u Teala bizi, Vadedilen Mesih ve Mehdi hazretlerinin istediği değişiklikleri gerçekleştirmeye muvaffak kılsın. Kalplerimizde ve düşüncelerimizde aydınlık yaratalım ve kalplerimizi takva ile dolduralım. Amin

Kaynak: Roznama Alfazl, 26 Nisan 2016

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 1824

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Video

Downloads: 107

Vadedilen Mehdi (a.s.)'ın örnek sabrı

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler