Mta-türk videolar için tıklayınız.

6 mayıs 2016 Cuma Hutbesi Özeti

Şimdi Yüce Allah dünyaya takva ve temiz hayatın örneğini göstermek istedi. Bu maksat ile O bu cemaati kurdu.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 6 mayıs 2016’da Danimarka Kopenhag’daki Nusret Cihan camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-i Enver şöyle buyurdu: Ben on bir sene önce buraya gelmiştim, bir çok çocuk delikanlı oldu ve bazı gençler de herhalde anne baba olmuşlardır. Zahiri olarak bile Allah-u Teala burada Cemaate çok lütuflarda bulundu. Sizin evleriniz bereketlendiyse, mallarınız çoğaldıysa, binaların artması bakımından Allah-u Teala cemaati genişlettiyse, o halde bütün bunlar bizim Allah’a şükredici olmamızı gerektirir, düşüncelerimizi müminlere yaraşır hale getirmeliyiz. Yüce Allah’ın bildirdiği hükümlere göre hareket ediyor muyuz diye bakmak gerekir. Sizin babalarınıza dedelerinize Ahmediyeti kabul etmek nasip oldu, Allah-u Teala onların bir iyiliği sebebiyle bu lütufta bulundu. Bu lütufları devam ettirmek için o iyilikleri çoğaltmak ve durumumuzu öncekinden daha iyi hale getirmek de şarttır. Eğer bizim adımlarımız durduysa veya dini konulara ilgisizlik oluştuysa yahut gitgide ilgisizleşiyorsak o zaman biz kendi neslimizi de dinden uzaklaştıran kimseler olacağızdır. Aynı şekilde Ahmediyeti kendisi kabul edenlerin de, imanı artırmak için ve amelî durumumuzu iyileştirmek için çaba sarfettik mi diye bakmaları gerekir. Hicret ederek bu ilerlemiş ülkelere gelenler dikkat etsinler ki ortam onları dinden uzaklaştırmasın.

Huzur-i Enver hz. Mesih-i Mevud’un (as) nasihatlerini sundu. Kendisi şöyle buyurur: Her tarafta sapıtmanın gafletin ve yoldan ayrılmanın havasının estiği bu problemli çağda Cemaatin takvayı edinmesi şarttır. Gerçek takva yok olmuştur ve gerçek iman kalmamıştır. Kalpte iman ve fiili durum kesinlikle yoktur. Allah-u Teala beni, bunları tekrar ortaya çıkarayım diye gönderdi. Allah-u Teala yeni bir zinde topluluk yaratmak istiyor. İşte bizim çabamız da takva hayatı oluşsun diyedir. Yüce Allah, insanlarla olan muamelelerde ihsan ile davranın buyurdu. Ancak birçokları başkalarının hakkını gasbetmeye çalışırlar, duygularını kontrol altında tutamazlar. İşte herkes bu konularda kendini muhasebe edebilir. Hidayet ve mücahede (Allah yolundaki çabalar) takva ile birliktedir. Allah’tan korkarak O’nun yolunu arayan kimsenin elinden bizzat Allah-u Teala tutarak yol gösterir ve ona kalp tesellisi nasip eder ancak bunun şartı kalbi temizlemektir, şirkin hiçbir yönü ve herhangi bir bidat düşüncesi kalpte oluşmamalıdır. Bazıları açık olarak hayasızlığa yakalanır ve fısk ve günah hayatı yaşarlar, bazılarının amellerine de bir çeşit pislik karışmış olur ve bazıları da küçük küçük günahlara müptela olmuşlardır. Şimdi Yüce Allah dünyaya takva ve temiz hayatın örneğini göstermek istedi. Bu maksat ile O bu cemaati kurdu. O temizlik istiyor ve pak bir cemaat oluşturmak O’nun maksadıdır.

Huzur-i Enver şöyle dedi: Hz. Mesih-i Mevud (as) bizim ahlakımızın iyi olması, iyilikler üzerinde kararlı olmak ve kötülükleri terk etmeye dikkatimizi çekerek buyurur ki, etrafındakilere, bu eskiden nasıldı şimdi ise nasıl olmuştur şeklinde kendi ahlakında değişiklik gösteren birisi, sanki bir keramet gösterir. Oğulun babasının kötü isimle isimlendirilmesine sebep olduğu gibi bu cemaate giren birisi cemaatin yüceliğine ve saygınlığına dikkat etmezse ve ona aykırı davranırsa Yüce Allah tarafından yakalanır. İşte sizler ne kadar gücünüz varsa Yüce Allah’tan yardım isteyin ve bütün kuvvetiniz ve gayretinizle zaaflarınızdan kurtulmaya çalışın, çok dua edin. Eğer bir kimsenin içinde, insanlar için dert ortaklığı duygusu yoksa o cimridir. Huzur-i Enver cemaatin görevlilerinin vazifelerini takva ile yapmalarına dikkat çekti. Yine hz. Mesih-i Mevud (as) buyurur ki, sık sık bizim öğretilerimizi okuyun, Kuran-ı Kerim okuyun ve ona uygun davranın. İmanınızı ve davranışlarınızı muhasebe edin. Huşu hali, iman için tohum gibidir, sonra boş işleri ve boş şeyleri terk etmekle, iman küçük yapraklar verir, sonra zekat olarak malını vermekle iman hizmetinin dalları çıkar, sonra nefsani arzularına karşı koymak suretiyle o dallarda kuvvet ve sağlamlık oluşur, sonra sözlerinin ve emanetlerinin bütün dallarını korumak suretiyle iman ağacı kendi sağlam gövdesi üzerinde ayağa kalkar. İşte o zaman Allah-u Teala’nın lütfu nazil olur ve o Yüce Allah’ın feyzinden feyzlenir. İşte bizim alçakgönüllülük yaratmamız gerekir. Cemaatin parlak geleceği hakkında buyurur ki, çok yakında Allah-u Teala’nın, bu cemaatin doğruluğunu güneşten daha parlak yapıp herkese göstereceği zaman gelecektir. Allah-u Teala lütfetsin ki bizler imanımızı güçlü kılanlar ve amellerimizi ıslah ederek dünyaya doğruluğun yolunu gösterenler olalım. Amin

Kaynak: Roznama Alfazl, 10 Mayıs 2016

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler