Mta-türk videolar için tıklayınız.

 

13 mayıs 2016 Cuma Hutbesi Özeti

Aranızda kavga, çekişme ve suizannı sona erdirin. Bizim benlik elde etmek yerine Allah’ın rızasını elde etmemiz gerekir.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 13 mayıs 2016’da İsveç Malmo’daki Mahmud camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-i Enver, hutbeden önce caminin anıt yazıtını açtı ve dua etti. Huzur-i Enver, Tevbe suresinin on sekizinci ve Hac suresinin kırk ikinci ayetini okuduktan sonra şöyle dedi: Allah-u Teala’nın lütfu ile bugün İsveç Ahmediye Cemaatine ikinci camilerini yapmak nasip oldu. Buradaki küçücük bir cemaat için bu, büyük bir işti. Bunu gerçekleştirmek için mali fedakarlık yapan erkekler, kadınlar ve çocuklar, dini dünyadan üstün tutmanın örneğini sergilediler. Bu caminin inşaası ve onunla birlikte iki odalı yer, ofisler, kütüphane vesaire için yaklaşık 37 milyon kronz, yani 2,75 milyon sterlin harcandı. Ve mürebbi evi ve mutfak vesaire de yapılacaktır, salon binaları daha devam ediyor. Yöneticilerin düşüncesine göre sekiz-on milyon kronz daha masraf olacaktır. Gönüllü olarak iş yapanlar gece gündüz çalıştılar ve çalışmaya devam ediyorlar. Allah-u Teala mal fedakarlığı yapanları ve bu insanları en güzel şekilde mükafatlandırsın. Çok güzel bir cami inşa edildi. Bölge insanları ve medya temsilcileri bile bu camiyi methediyorlar. Büyükler ve küçükler nasıl fedakarlık ruhu ve coşku gösterdiler, Huzur-i Enver buna dair birkaç örnek sundu ve şöyle dedi: Bu caminin inşa planı 1999’da başlamıştı. Bu arazi, bir tepe ve açıkça görülen bir yerdedir. Anayol buranın yakınından geçer ve Norveç ve İsveç’i bütün Avrupa’ya bağlar ve aynı şekilde Norveç ve İsveç’in bütün büyük şehirlerine de bağlar. Allah-u Teala lütfetsin ki her Ahmedi Müslüman caminin hakkını eda etsin ve tebliğ vasıtasıyla cami, tevhidi yaymanın daimi yolu olarak kalsın. Bu kompleksin toplam alanı 2353 metrekaredir. 5 binadan müteşekkildir. Erkekler ve kadınlar için altlı üstlü ayrı ayrı iki salon vardır. Her salonda beşer yüz kişinin namaz kılabileceği yer vardır. Aynı şekilde spor salonunda da 700 kişi namaz kılabilir. Böylece 1700 kişi aynı vakitte namaz kılabilirler.

Huzur-i Enver şöyle dedi: Şimdi buradaki insanlar üzerine, sayılarını artırmak farzdır. Buradaki insanların İslam ile ilgili yanlış düşüncelerini yok etsinler, onları tevhide çeksinler ve onları Allah’a yaklaştırsınlar. Hz. Mesih-i Mevud (as), şu anda cemaatimizin camilere çok ihtiyacı vardır, buyurur. Bir köy yahut şehirde Cemaatimizin camisi yapıldığında anlayınız ki orada cemaatin ilerlemesinin temeli atılmıştır. Cemaat ve birlikte büyük bereket vardır. Dağınıklıktan bölünme ortaya çıkar. Birlik, sevgi ve muhabbette ilerleyin. Küçük küçük şeyleri göz ardı ederek kavga, dövüş ve suizannı sona erdirin. Bizim benlik elde etmek yerine Allah-u Teala’nın rızasını elde etmemiz gerekir. Cemaatle namaza sevap konulmasının maksadı, birliğin oluşmasıdır, bir müminin manevi nurları diğerlerine de sirayet eder. Camilerin asıl güzelliği, binasıyla ilgili değildir, tersine ihlas ile namaz kılanlar sebebiyledir. Huzur-i Enver, caminin yapımından sonra şimdi bizim asıl işimiz başladı, buyurdu. Bizim ibadetin hakkını vermemiz gerekir. Bu caminin şükrünü, aramızda eskisinden daha fazla sevgi ve muhabbet göstererek de eda etmeliyiz. Dini talimatlara uygun olan kendi örneğimizi, gayri Müslimlere, öncekinden daha fazla göstermeliyiz. Velhasıl bu caminin zahiri güzelliğini, manevi güzellik ile değiştirin ve bunu devam ettirmeye söz verin.

Huzur-i Enver şöyle dedi: Başlangıçta okuduğum ayetlerden ilkinde de aynı şekilde, camiler yapmanın maksadının Allah’a iman etmek olduğu bildirilmiştir ve iman ise, insan kendini her türlü şirkten koruduğu zaman kemale erer. Sonra ahirete iman vardır. Takva sahibi olmak için, düşük ahlaklardan uzak durarak ona mukabil yüksek ahlaklarda ilerlemek şarttır. Allah-u Teala’ya gerçek vefa ve doğruluk gösterin. Gerçek mümin, namazları eda etmekle birlikte malını temiz kılmaya da dikkat eder. Cemaat nizamı, her nisap sahibi zekat mükellefinin dikkatini, zekatı ödemeye çeker. Zekatın hilafet sistemiyle de derin bir bağı vardır. Dinin kuvvetlenmesi, bu çağda Hz. Mesih-i Mevud (as) vasıtasıyla olacaktı ve nitekim oldu da. Okunan ikinci ayette Allah-u Teala şu insanlardan bahsetmiştir: Allah-u Teala’nın sağlamlık bahşettiği insanlar, namazları ikame etmek, zekat vermek, iyilikleri yaymak ve kötülüklere engel olmak özelliklerine sahiptirler. Bugün, Allah’ın mesajını dünyaya yayan, camiler yapan bir hilafet nizamına sahip olan sadece Ahmediye Cemaatidir ki bunlar dinde sağlamlığın vesilesidir. Yani İslam’ın talimatlarını yayarak dinin saygınlığını ve vakarını kökleştirmektedir ve din kuvvetlenmektedir. Velhasıl, her Ahmedi Müslüman sözünü yerine getirerek düşüncelerini Allah-u Teala’nın rızasına uygun hale getirmek için her zaman çabalamaya devam etsin. Allah lütfetsin ki bunları anlayanlar olalım. Amin.

Kaynak: Roznama Alfazl, 17 Mayıs 2016

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 148

Müslüman Ahmediye Cemaati’nin kuruluşunun 100. Yıldönümü dolayısıyla; Kelime-i şahadet getirmelerinden dolayı "suçlanan" ve ağır e...

Video

Ses-mp3

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler