Mta-türk videolar için tıklayınız.

27 Mayıs 2016 Cuma Hutbesi Özeti

Gerçek Hilafet sadece kendi bağlılarının korkularını emniyete çevirmekle kalmaz, yabancıların korkularını bile emniyetli hale dönüştürür.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 27 Mayıs 2016’da Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-i Enver şöyle dedi: Ahmediye Cemaatinde bugün, hz. Mesih-i Mevud (as) vefat etmiş ve hilafet başlamıştı ve bu vesileyle Cemaatte bugün “Yevm-i Hilafet” (Hilafet günü) olarak kutlanır. Hz. Mesih-i Mevud (as) gelişinin gayesini, insanları Allah’a yaklaştırmak ve Allah’ın bütün haklarını eda etmek ve birbirlerinin haklarını eda etmeye insanların dikkatini çekmek olarak anlattı. Kendisi der ki, eğer ihlas ile Allah’a eğilirseniz Allah’ın seçkin bir topluluğu olacaksınız. Allah’ın yüceliğini kalplerinize yerleştirin ve onun tevhidini fiilen söyleyin, kin ve garezden uzak durun ve insanoğluna karşı gerçek dert ortaklığı ile davranın, iyiliğin her yolunu benimseyin, kim bilir hangi yoldan kabul edileceksiniz.

Huzur-i Enver, İskandinav ülkelerine yaptığı turun ayrıntılarından bahsederek şöyle dedi: Danimarka’da medya ile birçok görüşme gerçekleşti, camilerin açılışına ilaveten iki resepsiyon da yapıldı. O resepsiyonlarda İslam ve Kuran’ın doğru talimatları ve Resulüllah’ın (sav) güzel ahlakını anlatma fırsatı oldu. Çoğunluğu açıkça dedi ki, bugün biz İslam’ın doğru öğretisini öğrendik. Resepsiyona ülkenin önemli şahsiyetleri katılmıştı. Misafirler izlenimlerinde şöyle dediler: Halife hazretlerinin konuşmasını dinleyince kalbimiz son derece teskin ve mutlu oldu, bu devirde böyle mesajlar son derece gereklidir. Yüzbinlerce Ahmedinin hiçbir korku duymadan, sırf dünyada barış yaymak için parlak bir minare gibi dikildiklerini görünce çok mutlu olduk. Bu konferansı, hayat boyu hatırlanacak bir anı olarak daima hatırlayacağız. Halife hazretlerinin bütün sözleri, sevgi, muhabbet ve birbirimize saygı göstermekle ilgili idi ve işte bunlar barışın anahtarıdır. İslam, bütün dinlere özgürlük vermektedir. Halife hazretleri, Brüksel ve Paris’te meydana gelen terör olaylarının İslam ile hiçbir alakası olmadığını, İslam’ın ise barış mesajı verdiğini açıklığa kavuşturdu. İslam ve terör birbirinden apayrıdır. Halifenin konuşmalarından, Hz. Resulüllah’ın (sav) Hıristiyan ve Yahudilere iyi davrandığı anlaşıldı. Huzur’un konuşmaları tam yerindeydi.

Huzur-i Enver şöyle dedi: İsveç Malmö’de de 140’dan fazla İsveçli misafir caminin açılışına katıldı. Ülkenin önemli kişileri bu toplantıya katılmıştı. Toplantıya katılan misafirler kendi izlenimlerini şöyle açıkladılar: İslam hakkında biz bugün çok şey öğrendik. İslam hakkında dünyada bir çok olumsuz düşünceler bulunur, fakat biz bugün Ahmediye Cemaati Başkanının sadece ve sadece sevgi mesajını dinleyince çok şaşırdık.  Bir bayan misafir şöyle dedi: Avrupa insanları İslam, camiler ve terör olaylarından korku duymaktadır fakat Halife hazretleri barış ile ilgili ve insanların sorumluluklarıyla alakalı çok önemli sözler söyledi. Ben ümit ediyorum ki diğerlerini bu amaçlarla ilgili ikna etmekte başarılı olacaksınız. O, kendi konuşmasında, İslam, insanlığa hizmet dinidir, dedi. Malmö belediye başkanı şöyle dedi: Biz, bu bölgede inşa edilen camiyi, barışın tesis edilmesinin yolu olarak görüyoruz. Halife hazretlerinin konuşması ispat etti ki Nebi-yi Kerim (sav) son derece barışçı idi. Huzur şöyle dedi: İsveç’in başkentinde de bir resepsiyon oldu, orada da önemli insanlar katıldılar, orada da insanlar çok güzel izlenimler açıkladılar. Danimarka ve İsveç’te elektronik ve yazılı medya vasıtasıyla toplamda yaklaşık olarak 8 milyon insana İslam’ın mesajı ulaştı. Gerçek Hilafet sadece kendi bağlılarının korkularını emniyete çevirmekle kalmaz, yabancıların korkularını bile emniyetli hale dönüştürür. Ve misafirlerin çoğunluğunun edindikleri intiba da işte buydu. Onların korkulu durumları, burada bizim programımıza gelmeleriyle emniyete dönüştü. Hz. Mesih-i Mevud’dan (as) ayrı durarak eğer birisi bu çağda hilafet kurmak isterse başarısız olacak ve barışı tesis edemeyecek. Velhasıl Hz. Mesih-i Mevud’un (as) cemaatinin kurulması ve hilafet sözü, İlahî bir vaattir ve bu hilafet ve nizam Allah’ın lütfu ile ilelebet devam etmek içindir. Müslüman Ahmediye Cemaatinin bu ilerlemelerini hiç kimse durduramayacak. Bizim şöyle dua etmemiz lazım: Allah-u Teala her Ahmedi Müslüman’ı daima vefa ile hilafete bağlı tutsun.

Huzur-i Enver hutbenin sonunda, muhterem çodri Fazıl Ahmed beyin hazır cenaze namazını ve Karaçi’den şehid mükerrem Davud Ahmed bey ile muhterem Muhammed Ağzam İksir beyin gaip cenaze namazlarını kıldıracağını bildirdi.

Kaynak: Roznama Alfazl, 31 Mayıs 2016

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 175

Bilgi edinmek her Müslüman’ın görevidir. Bilginin sınırı yoktur. İnsan daha önce hiç bilmediği konularla karşılaşabilir. Yeni bir k...

Video

Downloads: 80

Müslüman Ahmediye Cemaatinin 29 Mart 2008 Tarihinde İngiltere'de Baitul Futuh Camiinde düzenl...

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler