Mta-türk videolar için tıklayınız.

17 Haziran 2016 Cuma Hutbesi Özeti

Amelde bulunmayan bir kimse dua etmez, aksine Allah-u Teala’yı sınar. Bu yüzden dua etmeden önce bütün gücünü harcamak şarttır

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 17 Haziran 2016’da Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-i Enver hutbenin başında Bakara suresinin 184. Ayetini ve tercümesini okuduktan sonra şöyle buyurdu: Allah-u Teala bu ayette, ramazan ve duaların kabulünün özel alakasına bizim dikkatimizi çekmektedir. Oruç nasıl takva öğrenmenin yolu ise aynı şekilde Allah’ın yakınlığını elde etmenin de yoludur. Allah-u Teala, Kendisinin yakınlığını hisseden yahut hissetmek isteyenlere yaklaşır. Duaların kabulü için şu şartlara göre davranmak gerekir: Allah-u Teala’nın sözünü dinlemek, O’nun emirlerine göre davranmak ve O’nun bütün güçlerine kesin olarak iman etmek. Hz. Mesih-i Mevud (as) şöyle der: İnsanlar öyle bir takva hali yaratmalı ki Allah onların sesini dinlesin ve ayrıca Allah-u Teala’nın var olduğuna ve bütün kuvvetlere ve güçlere sahip olduğuna imanı olsun. Duanın kabulünün şartları, onu elde etmek ve onun felsefesi vesaireye hz. Mesih-i Mevud (as) çok tafsilatlı bir şekilde ışık tuttu.

Huzur-i Enver şöyle dedi: Duaların kabulünün yöntemlerini beyan ederek Hz. Mesih-i Mevud (as) buyurur ki, Allah-u Teala duaların kabulünde bizim arzularımıza tabi olmaz. Nasıl ki bir anne, çocuğun eline ateş korlarını almasına izin vermezse ki aksi takdirde eli yanacaktır, aynı şekilde eğer bir duada zarar verici bir durum varsa o dua kesinlikle kabul edilmez. Şu, doğru ve kesin bir şeydir ki Allah-u Teala kullarının  dualarını dinler ve onları kabuliyetle şereflendirir, ancak her boş şeyi değil. Çünkü nefsani coşkular yüzünden insan sonuca bakmaz, fakat Allah-u Teala onun gerçek sonucundan haberdardır. İnsanı kazalardan ve dertlerden koruyan duaları Allah-u Teala kabul eder. Ancak zararlı duaları reddetmek suretiyle kabul eder. Şu kesindir ki, amelde bulunmayan bir kimse dua etmez, aksine Allah-u Teala’yı sınar. Bu yüzden dua etmeden önce bütün gücünü harcamak şarttır.

Hz. Mesih-i Mevud (as) duanın felsefesini bir yerde şöyle beyan etti: Bir bebek açlıktan bitap ve huzursuz olarak çırpınıp ağladığında, süt,  annenin göğüslerine kendiliğinden iner. Halbuki bebek duanın ismini dahi bilmez, peki çocuğun çığlıklarının, sütü çekmesinin sebebi nedir. Nasıl ki bebeğin çığlıklarının sütü çekmek ile bir alakası varsa,  ben doğrusunu söylüyorum ki eğer Allah-u Teala’nın huzurunda bizim haykırışlarımız aynı ızdırap ile olursa O’nun lütfunu ve rahmetini coşturur ve çeker. Rahmaniyet, bizim rahimiyetten istifade edebilme hali yaratmamızı gerektirir. Kim böyle yapmazsa o nimeti inkar edendir. Huzur-i Enver şöyle dedi: Duanın kabulünün her devirde canlı örnekleri vardır, bu yüzden sırat-ı müstakim üzerinde yürümek için Allah-u Teala’nın verdiği güçleri kullanın. Allah-u Teala, huzuruna temiz kalp ile gelinmesini ve kendi durumunun ona uygun hale getirilmesini ve içte gerçek bir değişiklik meydana getirilip ortaya konmasını ister. Allah-u Teala’yı görmek için sevgi gözü yaratın. Hakiki sevgi olduğunda O, birçok duaları dinler ve destekler. Allah sevgisi insanın düşük yaşantısını yakarak onu tertemiz bir insan yapar. İnsanın içinde ne kadar kuvvet varsa onu Allah’ın rızasının yollarında kullansın ve sonra da dua etsin.

Huzur-i Enver şöyle dedi: İnsanın kendi zaaflarına dikkat etmesi, dua için şarttır. Ve ondan sonra bütün gücüyle çağırdığında onun ruhu yürüyecek, Ya Rabbi, ya Rabbi diyerek yalvardığında belli olacak. Daha ilk surede dua öğretilmiştir. Bu surede en büyük dualar din içindir. En üstün  duayı dinin güçlü olması için yapmak gerekir. Namazın asıl maksadı da ancak duadır. İnsan Allah-u Teala’nın kapısına düştüğünde ve ihtiyacını istediğinde o zaman ona rahmet edilir. Hüda Teala’nın lütuf ve kereminin sütü de ızdıraplı bir yakarış ister. Velhasıl ramazanda nasıl ki camilerde cemaatle namazları eda etmeye dikkat ediyorsanız nafile kılmaya da dikkat edin. Huzur-i Enver, hz. Mesih-i Mevud’un (as) bir duasını sundu. Bu duada kendisi şöyle arz eder: Ey Rabbül alemin! Ben Senin ihsanlarına hakkıyla şükür edemem, Sen son derece Rahim ve Kerimsin. Benim günahlarımı bağışla ki ben helak olmayayım ve bana örtücü ol ve dünya ve ahiretin belalarından beni koru. Her lütuf ve kerem ancak Senin elindedir.

Huzur-i Enver hutbenin sonunda Lahor’dan muhterem Raca Galip Ahmed bey ve Almanya’dan muhterem Vakf-e Zindigi Melik Muhammed Ahmed bey’in vefatından dolayı kendilerini hayırla andı ve gaip cenaze namazlarını kıldıracağını bildirdi.

 

Kaynak: Roznama Alfazl, 21 Haziran 2016

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 148

Müslüman Ahmediye Cemaati’nin kuruluşunun 100. Yıldönümü dolayısıyla; Kelime-i şahadet getirmelerinden dolayı "suçlanan" ve ağır e...

Video

Downloads: 161

Kerbela'da İmam Hüseyin'in Şehit edilmesi.

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler