Mta-türk videolar için tıklayınız.

15 Temmuz 2016 Cuma Hutbesi özeti

Eğer terbiyet şubesi faal olursa diğer şubelerin  işleri de kolay olacaktır. Terbiyet işini ilk önce kendi evinizde başlatın.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 15 Temmuz 2016’da Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-i Enver şöyle buyurdu: Ben daha önce de Cuma hutbesinde bu yılın seçim yılı olduğunu söylemiştim. Seçimler oldu ve yeni yöneticiler görevlerine başladılar. Allah-u Teala bütün cemaat yöneticilerini, bütün güçleriyle tam olarak hizmet etmeye muvaffak etsin, emanetin hakkını vermeyi nasip etsin. Cemaat hizmetini sıradan bir şey zannetmemek gerekir. Hepimiz bir söz verdik ve bu sözü Allah-u Teala’ya verdik.  Allah-u Teala, size verilen emanetler sizin sözünüzdür ve verdiğiniz sözlerden kesinlikle sorguya çekileceksiniz, buyurur. Emanetin hakkını vermek için doğrulukta ve takvada Cemaat üyelerine örnek olmanız gerekir. İşte, emirler ve sadırlar kendi amilası ve cemaat üyelerinin önüne kendi örneğini koysun, ayrıca terbiyet sekreterleri de kendi örneğini göstersin. Eğer terbiyet şubesi faal olursa diğer şubelerin  işleri de kolay olacaktır. Terbiyet işini ilk önce kendi evinizde başlatın. Emirler, sadırlar ve terbiyet sekreterlerinin, yaptıkları programlara bizzat kendilerinin uyup uymadıklarına bakmaları lazım. Eğer uymuyorlarsa o zaman takva yoktur.

İnsanın en büyük maksadı Allah’a ibadettir. Namazları cemaatle kılmaya tam olarak çaba sarfedin. Camilerimiz doldurulursa bu, cemaat üyelerinin terbiyetinin de vesilesi olacaktır. İnsanın konuşması eğer dürüst kalple ve amel gücüyle olmazsa o konuşmanın etkisi de olamaz. Velhasıl, bizim sözümüzle yaptığımız arasında tezat olmamalı. Bizim bütün cemaat yöneticilerimizde cemaatle namaz kılma hassasiyeti olmalı. Huzur-i Enver, cemaat yöneticilerinin vasıfları ve sorumluluklarından bahsederek şöyle dedi: Hiçbir cemaat yöneticisi lider olmak niyetiyle tayin olmaz. Milletin lideri, milletin hizmetçisi olur. Onlarda tevazu ve alçak gönüllük olmalı, tahammül olmalı, isar hissiyatı (yani başkaları için kendi hakkından vazgeçmek duygusu) olmalı. Başkalarının sıkıntısını kendi sıkıntısı bilerek onu gidermeli, büyüklük budur. Kibir, Allah-u Teala’dan uzaklaştırır ve cemaat için zarara sebep olur. Kurallar, Cemaat emirine, amilanın görüşünü reddetme izni verir, ancak onun hepsini yanına alarak yürümeye gayret etmesi gerekir. Bu hakkı sadece, olağanüstü durumlarda ve cemaatin geniş faydasını göz önünde tutarak kullanın. Kurallara uygun davranırsanız huzursuzluk olmayacaktır.

Huzur-i Enver, Cemaat yöneticilerinin bir özelliği de iyi geçinmektir, dedi. Yöneticilerin kendi idaresi altındakilerin hislerine dikkat ederek onlara iyi davranması gerekir ve onlara sevgi ile iş öğretmesi lazım. Cemaatin işlerini yürüten ise Allah-u Teala’dır. Vadedilen Mesih’in üçüncü halifesinin zamanında bir kişi cemaatin mali işlerinin onun sayesinde yürüdüğünü iddia ediyordu. Huzur’un bundan haberi olunca onu uzaklaştırıp bu işten hiç anlamayan birisini görevlendirdi. Ama Allah-u Teala önceden olmadığı kadar çok bereket nasip etti. Bu yüzden hiç kimse, bilgi ve tecrübe sayesinde cemaatin işlerinin yürüdüğünü iddia etmemeli. Allah-u Teala bizzat melekler vasıtasıyla yardım ediyor. Cemaat yöneticilerinin bir özelliği de, mutlulukla, güler yüzle hizmet etmek olmalı ve güzel ahlaklı olmalı. Her ne zaman kendi altındakilerle ve yardımcılarıyla veya diğer insanlarla müzakerede bulunursa yüksek ahlak sergilemeli. Bazı nizami muamelelerde sert davranmak zorunda kalınabilir, ancak bu son adımdır. Sertlik bile ıslah amacıyla olmalı. Onlara, cemaat yöneticilerinin dert ortağı olduğunu hissettirin. Her yöneticinin kendi sınırlarını da bilmesi gerekir ve her yönetici kuralları okumalı.

Huzur-i Enver şöyle dedi: Sonra, şubelerin bütçelerinin doğru tahsis edilmediği de söyleniyor. Her şubenin doğru bir şekilde bütçe tahsis etmesi gerekir. Ve her amila toplantısında işle ilgili bilgi alınsın ve eğer onda değişiklik yapmak gerekiyorsa onun üzerinde bir kere daha kafa yorulsun. Merkez tarafından tavsiye yahut bildiri geldiğinde buna derhal dikkat etmek ve talimat göndermek emirler, sadırlar ve cemaat yöneticilerinin önemli bir işidir. Ayrıca her musinin (vasiyet sistemine dahil olmuş insanların) kendi çanda hesaplarını tutması kendisinin bir sorumluluğudur. Merkez ofisin işi, her musinin hesaplarını tam tutmak ve gerektiğinde musiye hatırlatma yapmaktır. Mürebbilerin düzenli toplantılarının olmasından mürebbi inçarc (Baş mürebbi) sorumludur. Bir yerde sekreterler tebliğ konusunda faal değilseler mürebbiler onların dikkatini çeksin.  Allah-u Teala’nın bu yöneticilere gelecek üç yıl boyunca nasip ettiği iş yapma fırsatını fazl-ı İlahi (Allah’ın lütfu) bilin ve bütün kabiliyetlerinizle hizmet edin.

Huzur-i Enver hutbesinin sonunda, Sahibzade Mirza Münir Ahmed Bey’in eşi ve hz. Mesih-i Mevud’un (as) torunu muhterem Sahibzade Tahira Sıddıka Hanımefendinin vefatından dolayı merhumeyi hayırla yadetti ve gaip cenaze namazını kıldıracağını bildirdi.

Kaynak: Roznama Alfazl, 19 Temmuz 2016

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 162

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza re...

Video

Downloads: 103

8 Ekim 2010 Cuma Hutbesi

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 19:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler