Mta-türk videolar için tıklayınız.

29 Temmuz 2016 Cuma Hutbesi Özeti

Bizim dinimizin ismi dahi, terörü, zor kullanmayı ve şiddeti reddetmekte ve barış mesajı vermektedir.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 29 Temmuz 2016’da Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-i Enver şöyle dedi: Bugünlerde dünyanın durumu hızla tahrip olmaktadır. Ne talihsizliktir ki bu yüzden bazı gruplar oluşuyor. İnsaf ve barışın bayraktarı olan dinin, ülkelerdeki ileri gelenleri,  insafı mahvediyorlar ve menfaat düşkünleri bundan istifade ediyor. Bunun sebebi, hükümetlerin halkın çıkarlarını tercih etmek yerine kendi menfaatlerini yeğ tutmalarıdır. Tahammül kalmamıştır ve hükümetlerin attıkları adımlar da zalimanedir.  Eğer haksızlıklar bu şekilde devam ederse tepki oluşacaktır ki büyük güçler bunu kullanırlar. Düşünerek ve idrak ederek adım atmak aklın gereğidir. Bugünlerde dua çok gereklidir. Masumların öldürülmesi dinin talimatı değildir. Resulüllah (sav) savaş sırasında askerlere şöyle talimat vererek onları gönderirdi: Kadınlara, çocuklara, yaşlılara, rahiplere ve din adamlarına hiçbir zarar vermeyin, öldürmek zaten uzak bir konudur.  Bizim dinimizin ismi dahi, terörü, zor kullanmayı ve şiddeti reddetmekte ve barış mesajı vermektedir. Gerçek bir mümin namazda Allah’ın rahmetini ve lütfunu istiyorsa o zaman şerden, fesattan, günahtan uzak durur. Çünkü namaz hoşlanılmayan ve kötü şeylerden uzaklaştırır. Dinimiz der ki, selamı yaygınlaştırın ve barışı yayın. Dinin her emri açıkça anlatıyor ki bizim dinimiz barış ve emniyet dinidir.

Hazreti Mesih-i Mevud (as) şöyle der: İslam, kendi talimatlarını iki kısma ayırmıştır: Hukukullah (Allah’ın hakları) ve hukuk-ul ibad (insanların hakları). Sırf din muhalefeti yüzünden birisine eziyet vermek iyi bir yol değildir. İnsanoğlu arasında sevgi ve birlik olması da dinin temellerinden biridir. İnsanoğlu arasında sevgi ve muhabbet yaratmak için çabalayın, kim hangi dine mensuptur diye bakmayın. Zulüm ile hareket ederek masumları öldürmek yerine barış, güven ve emniyet kılıcıyla kalpleri fethederek Allah’ın kapısına getirin. Dini, bir baba rahmeti ve muhabbetinin gölgesi yapın. Muhaliflere itiraz etme fırsatı vermeyin.

Ahmedilerin unutmaması gerekir ki, onların her saldırısı bizim dikkatimizi, eskisinden daha fazla bizim sorumluluklarımıza çekmeli. Aramızdan her birinin, benim dinimin temeli barış ve emniyet üzerinedir, diye dünyaya anlatması gerekir. Papa bile, uluslararası savaşlar dinî değil menfaat savaşlarıdır, diyerek iyi bir açıklama yaptı. Bugünlerde twitter ve facebook üzerinden binlerce yüzbinlerce insana mesaj ulaştırılır. Onlara göz atmak ve cevap vermek de bizim işimizdir. Daha çok iş vardır, epeyce bir iş başarıldığını zannetmeyin. Büyük bir hikmetle ve gayretle çalışmak gerekecek. Dua edin ki kendi hayatımızda ilerlemenin manzaralarını görelim. Her Ahmedinin bugünlerde, Müslüman Ahmediye Cemaatinin bir üyesi olması hasebiyle dualara ve sadakalara dikkatini çevirmesi gerekir. Resulüllah (sav) şöyle buyurdu: Kime rahmet kapısı açılmışsa sanki ona cennetin kapısı açılmıştır. Aynen bunun gibi, musibetlerden ve ateşten korunmak için sadaka verin, buyurdu. Sadaka vermek her birimizin sorumluluğudur.

Hazreti Mesih-i Mevud (as) şöyle der: Sadaka ve dua ile bela uzaklaştırılır, duanın kabulü için insanın kendi içinde temiz değişiklik yaratması ve Allah’ın sınırlarını bozmaması şarttır. Kuran-ı Kerim’den bazı duaları yapmamız gerekir. Hazreti Mesih-i Mevud (as) bu konuda şu püf noktasını açıkladı: Kuran-ı Kerim’deki dualar, bir mümin ihlaslı bir şekilde bu dualarla yalvarırsa Allah (cc) onu kabul etsin, diye Kuran’a konulmuştur. Huzur-i Enver bazı duaların okunması konusunda nasihat etti. Allah-u Teala, Müslüman Ahmediye Cemaatini, cemaat olarak da kişisel olarak da muhaliflerin şerrinden korusun, onların şerrini yine onlara döndürsün ve bizler dini yayanlar olalım.

Huzur-i Enver hutbenin sonunda, muhterem Evan Vernon bey, sayın Seyyid Nadir bey ve New York Cemaati başkanı Nezir Ahmed Ayaz bey’in vefatından dolayı merhumları hayırla yad etti ve gaip cenaze namazlarını kıldıracağını bildirdi.

Kaynak: Roznama Alfazl, 2 Ağustos 2016

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 213

Bugün İslam alemi bir arayış içerisindedir, her ağızdan bir ses çıkmakta ve Hak dininin bu kadar ayaklar altına alınması tüm müslüma...

Video

Ses-mp3

Downloads: 126

Beyyine Suresi 1-4 Tefsiri Konuşmacı S.A. Ahmad 09 Nisan 2011 Skype Toplantısı

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 19:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler