Mta-türk videolar için tıklayınız.

19 Ağustos 2016 Cuma Hutbesi Özeti

Calsa Salana, sevgi, barış ve gerçek kardeşliğin büyük bir örneğidir.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 19 Ağustos 2016’da Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-i Enver şöyle buyurdu: Allah’ın lütfu ile geçen hafta İngiltere Ahmediye Cemaatinin Yıllık Toplantısı düzenlendi. Birçok çekincelere rağmen, dünyanın durumu sebebiyle en fazla endişe calsanın yapılmasıydı. Son derece güzel bir şekilde üç gün geçirildi ve calsa sona erdi. Gelecekte de Allah-u Teala Cemaati her türlü sıkıntılardan ve şerlerden korusun. Amin.

Calsanın manevi ortamını, durumunu ve bizim üzerimizde etki bırakan şeyleri daima hayatımızın bir parçası yapmak için çaba sarfetmeliyiz. Şöyle dua etmeliyiz: Ey Allah’ım! Senin lütuflarının yağmuru ve hz. Mesih-i Mevud’a (as) verilen müjdelerin, bizim hayatımızın bir parçası olmasından bizi mahrum bırakma! Allah lütfetsin ki, biz O’na şükreden kullar olarak Allah’ın lütuflarını hakedenlerden olmaya devam edelim. Huzur-i Enver şöyle dedi: Hüdam, etfal, ensar büyük bir ihlas ile vakar-ı amel yapıyorlar ve calsa görevlerini de yerine getiriyorlar. Zamanın Halifesinin burada olması sebebiyle İngiltere Calsası uluslararası bir calsa oldu.  Bu defa Amerika ve Kanada’dan gelen gönüllü çalışanlar bakımından da milletlerarası bir hüviyeti oldu. O hüdamlar da çok güzel plan yaptılar, mihnet ve coşku ile çalıştılar. Huzur-i Enver, calsaya katılan misafirlerin, calsada gönüllü çalışanlar ve calsanın ortamı  hakkındaki olumlu izlenimlerini de beyan etti. Onlar arasında siyasetçiler, bakanlar ve elçiler de vardı. Benin’in Savunma Bakanı şöyle diyor: Burada barış ve muhabbet elçileriyle görüşme imkanı buldum, Calsa Salana gerçek kardeşliğin büyük bir örneğidir, her çocuk, büyük, yaşlı, fedakarlık yaparak diğerlerine öncelik vermektedir. Hepsinden önemli olan konu, güvenliğin etkili ve intizamlı oluşuydu. Benin’den bir haberci şöyle dedi: Bu calsanın harika intizamı, dünyanın hiçbir büyük toplantısında yoktur. MTA’nın düzenlemeleri de çok iyiydi. Birleşmiş milletlerde bile bu kadar dilde canlı tercüme olmaz.

 

Huzur-i Enver, ayrıca şu izlenimleri de beyan etti: Kongo il başsavcısı şöyle dedi: Calsa çalışanları tek vücut oldular ve imkansızı mümkün hale getirdiler. Ormanı şehire dönüştürerek her türlü kolaylığı sundular. Bu gönüllü çalışanlar arasında 3 yaşından 80 yaşına kadar her yaştan gönüllü vardı. Nijerya Cumhurbaşkanlığının Dini Konulardaki müşaviri şöyle dedi:  Böyle bir manevi manzara hiçbir zaman görmedim, calsa esnasında gökten nur indiğini hissettim. Japon bir arkadaş şöyle diyor: Ahmedi çocukların ve gençlerin hizmet coşkusu övgüye değerdir, özellikle çocukların tam bir coşku ile katılmaları, Ahmediyetin mevcut durumunun da geleceğinin de aydınlık olduğunu gösteriyor. Uganda Başkan Yardımcısı çalışanların gönüllü olarak hiçbir karşılık almadan çalışmalarından dolayı şaşkınlık ve hayret içindeydi. Rus bir bayan doktor, calsaya katılmak unutulması mümkün olmayan bir tecrübe oldu, dedi. İzlanda’dan bir misafir şöyle dedi: Dünyanın her köşesinden gelmiş olan çok sayıdaki insanın bir arada emniyet içinde olduklarını görünce kalbim etkilendi.  Bir Japon profesör şöyle diyor: Birleşmiş milletlerde her ülkenin elçisi kendi taleplerini belirtir, ancak calsanın son konuşmasında ise bütün dünyanınki ele alındı ki calsaya birleşmiş milletlerin üstünde imtiyaz verdi.

 

Huzur-i Enver, calsa haberleri ve Müslüman Ahmediye Cemaatinin sevgi ve barış mesajlarının dünyaya ulaşması ile ilgili basın yayın bölümünün raporlarından sayılar sunarak şöyle dedi:  Yazılı ve online gazeteler, radyo, televizyon ve sosyal medya vasıtasıyla 135 milyon insana mesaj ulaştı. Bunlardan eğer yüzde yirmisi bile okuduysa yahut gördüyse bu 18 milyon eder ki bu geçen yıldan daha fazladır. Huzur-i Enver MTA Afrika’nın, Calsa Salana özel yayınından bahsederek Afrika ülkelerinde calsa neşriyatı ve insanlar üzerinde ki iyi etkilerini anlattı. Şöyle buyurdu: Allah-u Teala’nın lütuflarının dairesi genişlemeye devam etmektedir, o halde bizim de hamd ve şükrümüzün dairesi de genişlemelidir ki böylece “le ezidenneküm”ün[1] varisleri olalım. Calsaya katılan her Ahmedi Müslüman, Allah’a şükretmeyi en yüksek seviyeye ulaştırmak için çaba sarfetmeli.

Huzur-i Enver son olarak, giriş kontrolleri, park ve güvenlikteki eksiklikleri belirterek gelecek için şimdiden daha iyi planlama yapılmasını nasihat etti.

Kaynak: Roznama Alfazl, 23 Ağustos 2016

 

 


[1] İbrahim suresi sekizinci ayete işaret ediyor: “Hani Rabbiniz şöyle duyurmuştu: “Andolsun, eğer şükrederseniz elbette size nimetimi artırırım…”

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 263

İspanya, Seville Üniversitesi İslamî Bilimler Bölümünün l2 Mart l990 yılında yaptığı davet üzerine, Mirza Tahir Ahmed Hazretleri “

Video

Downloads: 82

Günümüzde hilafet ve halifeye tabi olmak meselesi tüm açıklığıyla bu bölümde anl...

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler