Mta-türk videolar için tıklayınız.

26 Ağustos 2016 Cuma Hutbesi Özeti

Ahmediyetin terakkisi bizim çabalarımızla ve imkanlarla değil, Allah’ın lütfuyla olmaktadır.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 26 Ağustos 2016’da Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-i Enver şöyle buyurdu: İngiltere calsasının ikinci gününde Allah’ın lütuf yağmurlarından bahsedilir ve çeşitli şubelerin raporları sunulur,  Cemaatin ilerlemelerinden bahsedilir. O sayılarla birlikte ben, onlarla ilgili olayları da anlatırım. Ancak detaylı olarak beyan edilemez, ne sayılar, ne olaylar, ne notlar. Tahrik-e Cedid, bu sayıları kitap şeklinde her sene yayınlamaya başladı. Olayları, değişik zamanlarda anlatmaya ise devam ediyorum. Bugün de bazı olaylar anlatacağım.

Bu olaylardan, Allah-u Teala’nın değişik ülkelerde yaşayanların kalbinde Ahmediyet’in doğruluğunu nasıl aşikar ettiği anlaşılmaktadır. Rüyalar, kitaplar, muhalefet ve Ahmedi Müslümanların ahlakı da Ahmediyet’e ilgi çekmektedir. Bu olaylar arasında öyleleri de vardır ki uzaklarda yaşayan Ahmedi Müslümanların iman ve yakininin hayret verici manzaralarını gösterir. Çocukların terbiyesi ve Ahmedi Müslümanların sohbetinde kalmakla çocuklarda pak değişiklik meydana gelir ki bunu diğerleri de hisseder. Şüphesiz bizler bir nizam altında mesaj iletmek için çabalarız. Ancak Allah-u Teala’nın kendi diktiği fidanlar, çabalardan daha fazladır. Her Ahmedi Müslüman, Ahmediyetin terakkisinin bizim çabalarımızla ve imkanlarla değil, Allah’ın lütfuyla olduğunu idrak eder.

Huzur-i Enver, iyi yaratılışlı, takva sahibi insanların gerçeği kabul edişiyle ilgili olaylar anlattı. Huzur-i Enver bunlara ilaveten şöyle dedi: Broşürler bir vasıtadır ama asıl, Allah-u Teala öncesinde kalpleri hazırlar. Allah-u Teala bizzat Kendisi bir hava estirir ve insanlar ilgi gösterirler. Yüce Allah, iyi düşünceler yaratıyor ve müşrik insanlar muvahhid oluyorlar.  Tanzanyadaki bir cemaatten bahsederek Huzur-i Enver dedi ki, fakir bir cemaat olmasına rağmen çanda biriktirerek merkezî şuraya temsilci gönderdi. Huzur, camilerin inşasıyla ilgili iman verici olaylar anlattı. Bir beyefendinin başına, biat ettikten sonra çocuğunun vefat etmesi ibtilası geldi. Bunun üzerine müşrikler uğursuzluk belirtince o bey dedi ki, ben doğruluğu kabul ettim, mal ve evlatları ise Hüda Teala verir.

Huzur-i Enver, rüyalar vasıtasıyla hakkın kabul edilişiyle ilgili çeşitli olaylar anlatarak şöyle dedi: Bakınız, Allah-u Teala Afrika’nın uzak uzak ükelerinde de kalpleri açıyor, Avrupa’da da kalpleri açıyor. MTA’yı seyrederek Fransa’dan bir bey, hz. Mesih-i Mevud’un dualarını okuyunca Allah-u Teala kendisini evlat sahibi yaptı ve o cemaate katıldı. Sierra Leone’dan bir muallim, Ahmedi ve gayri Ahmedi çocuklara ders vermeye başladı. Bir çocuğun anne-babası çocuğun terbiyesinden etkilenerek muallim beye teşekkür etti. Bütün Ahmedi ebeveynler, Cemaat nizamı, mürebbi ve muallimler, çocukların yetiştirilmesine özel bir ilgi göstermeyi unutmamalılar. Birincisi bu, gelecek nesle sahip çıkma sorumluluğudur ve bu bizim üzerimize yüklenmiş büyük bir görevdir. İkincisi de çocuklar vasıtasıyla dinin yayılmasının ve ilmi ve ahlaki gelişmenin yolu açılır.

Huzur-i Enver bir olay anlatarak şöyle dedi: Komşulara iyi bakmak gerekir ki bu konuda bize emir de verilmiştir. Muhalifler nasıl muhalefette ilerliyorlarsa Allah-u Teala aynı şekilde onların ağzını kapatmanın imkanlarını da yaratmaya devam etmektedir. Allah, yeni Ahmedilerin imanda ilerlemelerinin de imkanlarını yaratıyor. Huzur-i Enver, kısmetsiz birisinin sonundan ve onun çocuğunun ihlasından bahsetti. Huzur, son olarak Allah’ın lütuflarının sayısız olayları var, buyurdu. Allah lutfetsin ki biz O’nun lütuflarını daima cezbedenler olalım. Allah-u Teala bize sebat bahşetsin ve iman ve yakinde ilerletmeye devam etsin. Amin

Kaynak: Roznama Alfazl, 30 Ağustos 2016

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 164

Bu kitap Vâdedilen Mehdi ve Mesih (a.s.)’ın Dördüncü Halifesi Mirza Tahir Ahmet hazretlerinin körfez savaşı esnasında vermiş olduğu cu...

Video

Downloads: 120

Hz. Resulüllah'ın (s.a.v.) yüce mertebesi

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 19:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler