Mta-türk videolar için tıklayınız.

9 Eylül 2016 Cuma Hutbesi Özeti

Calsa Salana’nın sayısız bereketleri var ki şimdi onlar her ülkenin calsasında görülmektedir.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 9 eylül 2016 da Almanya Frankfurttaki Beyt-üs Subuh camisinde cuma hutbesi irşad etti. Hutbe çeşitli dillerdeki tercümesi ile MTA'da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-i enver şöyle buyurdu: Allah-u Teala'nın lütfu ile Almanya Ahmediye cemaatinin calsa salanası geçen pazar günü üç günlük dolu dolu programından sonra tamamlandı. Calsa salananın hazırlıkları boyunca yüzlerce gönüllü, birkaç gün öncesinden işe başlarlar. Calsa başladığında bir günde sona ermiş gibi gelir. Bu üç gün, göz açıp kapayıncaya kadar geçiverir. Belki başkaları, “burada büyük büyük hazır salonlarda calsa yapılıyor her şey hazırdır gönüllüler ne iş yapacaklar,” diye düşünebilirler, halbuki bazı işler büyük çaba gerektirir. Yemek pişirmek ve yedirmek gibi işler için geçici düzenlemeler yapılmak zorunda kalınır. Standlar kurulması gerekir, salonlarda oturma düzeni, ses düzeni vs. birçok işi hüdam, lacna ve ensar, vakar-ı amel sayesinde yaparlar. Calsa günlerinde yemek pişirmek, yedirmek, temizlik, otopark, güvenlik, giriş kontrol, MTA yayını ve stüdyodaki programlar; bütün bunları çalışanlar yapar. Calsaya katılanlar ve genel olarak dünyadaki her ahmedinin bunlara karşı müteşekkir olması gerekir ki Allah-u Teala onlar vasıtasıyla calsayı dinleme ve izlemeyi sağladı. Ben de çalışanlara teşekkür ediyorum ki onlar calsanın başarılı olması ve hz. Mesih-i Mevud'un (as) misafirlerine hizmet için bütün güçleriyle çabaladılar.

Bu calsalar bir yandan terbiyet imkanı sağlarken diğer yandan çoğu zaman başkaları için hidayet vesilesi olur. Bu Calsada da diğerleri üzerinde çok güzel etki oldu. Huzur birkaç olay anlattı. Şöyle dedi: Almanya calsasında da birkaç yıldır âlemî biat programı yapılır. Bu yıl 14 ülkeden 83 kişi cemaate katıldı. Bazılarının kalbi, calsa etkinliklerini, ahmedilerin ahlakını ve onların güzel davranışlarını görerek değişti ve biat ettiler. Bosnalı bir misafir, benim üzerimde en fazla huzurun hutbelerinin etkisi oldu, dedi. Iraklı bir bey, şöyle dedi: benim için jalsa salana'nın manzarası hayrete şayan idi. Son derece düzenli olması, hizmet etme coşkusu, insana verilen değer, çeşitli renk ve milletlerden insanlar ve kardeşlik havası. Bence bu, dünyada ahmediyetten başka hiçbir yerde görülmez.

Güzel ahlak konusunda da ahmedilerin örnek olması gerekir. Bizim jalsalarımız, sessiz bir şekilde hidayete vesile olur. Aslında bizim her davranışımız, bizim kalbimizin sesi olmalı. Huzur-i Enver jalsaya katılan bazı ülkelerin ismini andı ve onların delegeleriyle yapılan mülakatlardan bahsetti. Marakeş'den bir genç şöyle dedi: ilk defa jalsaya katıldım ve bir genç olarak diyorum ki, gençler mutlaka jalsaya katılsınlar. jalsa ile maneviyat arttı. Burada jalsada herkes birbirine selam veriyordu. Bu çok etkileyici bir manzaraydı. Bir misafir gazeteci şöyle dedi: jalsadaki birçok şeyler bende iyi bir etki bıraktı. Ve ben ilk defa gördüm ki, bu kadar insan olmasına rağmen hiçbirisi öfke ve nefrete yakalanmamıştı ve hepsinin de bana karşı davranışı çok iyiydi. Temizlikle ilgili düzenlemeye hayran oldum. Huzur, şöyle dedi: insanlar nasıl iptilaya sokarlar ve zarara sokmaya çalışırlar. Bir bey diyor ki; ben hatalar bulup, teşhir etmek için gelmiştim. Ben üç gün boyunca, telefonumu masanın üstünde bıraktım, fakat çalınmadı. Ben her yere baktım ama bir tek hata bile gözüme çalınmadı.

Huzur-i Enver, bazı insanların eksikliklere dikkat çektiğini söyledi ve tercümenin daha iyi hale getirilmesi, misafirlerin alışkanlığına uygun yemek pişirilmesi, misafirlerin yemekhanesine gidilmemesi ve kadınların namazda başlarını iyice örtmeleri konusunda nasihat etti. Aynı şekilde çocukların çadırının daha fazla bölümlere ayrılması ve ödüllerin dağıtımıyla ilgili MTA çalışanlara yol gösterdi. Biz bir yandan Allah'a şükrediyoruz, diğer taraftan kendimizi muhasebe etmeliyiz. Eksikliklere bir tenkitçinin gözüyle bakmalıyız, iyice araştırın, kırmızı kitapta bunları toplayın. Böylece bizim nizamımız da daha iyi olabilir. Allah buna da muvaffak etsin.

Bu tur sırasında bazı camilerin açılışını yapmak ve bazılarının temelini atma fırsatı buldum. Huzur-i Enver, misafirlerin ve komşuların izlenimlerini anlattı. Erkeklerin tokalaşmasından detaylı olarak bahsettikten sonra şöyle buyurdu: unutmayın biz zorla hiç kimseye bir şeyi kabul ettiremeyiz ama aynı şekilde kendi öğretilerimizi de arkaya atmayacağız. Dini konularda utanmaya gerek yoktur. İslami talimatlar çok yücedir. Hiçbir delikanlı veya genç kızın aşağılık kompleksine kapılmasına gerek yok. Sizin sorumluluğunuz hiçbir aşağılık kompleksine kapılmadan en küçük konulara bile dikkat etmektir. Aynı şekilde genç kızlar elbise ve tesettürlerine dikkat etsinler ve kendi hayâ ve mukaddesatına leke sürülmesine fırsat vermesinler. Aynı şekilde lajna ve hüdamın terbiyet konusuna dikkat etmeleri lazım ve Ensarullahın da gaflette olmamaları kazım. Allah-u Teala hepsini muvaffak kılsın. Amin

Kaynak: Roznama Alfazl, 15 Eylül 2016

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 145

Orijinal adı “Hasti-i Bari Teala” olan kitabımızın girişinde, kitabın yazarıda olan Hz Mirza Beşiruddin Ahmed radiyallahü anh şöyle ...

Video

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 19:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler