Mta-türk videolar için tıklayınız.

16 Eylül 2016 Cuma Hutbesi Özeti

Her sıkıntı, zorluk, üzüntü ve ıstırap halinde Allah’ın rızasına razı olmak gerekir.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 16 Eylül 2016’da Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-i Enver şöyle buyurdu: Dünyaya gelen her insan gidecektir, hiçbir şey kalıcı değildir. Fakat bazı şahsiyetler vefat ettiğinde üzülenlerin dairesi çok geniş olur ve böyle sevilen bir şahsiyet eğer genç olursa ve aniden bu dünyadan ayrılırsa, o zaman üzüntü ve elem daha da artar. Ancak Allah-u Teala bize, her sıkıntı, zorluk, üzüntü ve ızdırap anında Allah’ın rızasına razı olarak “inna lillahi ve inna ileyhi raciun” duasını etmeyi öğretti. Geçen günlerde çok sevgili, saygıdeğer, Camia Ahmediye’nin öğrencisi Rıza Selim yirmi yaşında vefat etti. Muhteremin annesi dedi ki, o benim son derece sevgili oğlumdu, ancak onu çağıran ondan daha sevgilidir. İşte bu, bir mümine yaraşır cevaptır ki biz bunu Vadedilen Mesih’e (as) inananlarda görürüz. Onlarda hiçbir bağırıp çağırma, çığlıklar atma görülmez. Kendi genç çocuğundan ayrılma duygusunu anne veya babadan daha fazla hiç kimse anlayamaz. Merhumun babası hakkında Huzur-i Enver şöyle dedi: Vefat haberi ona ulaşınca çok kısa bir müddet sonra “İnna lillahi ve inna ileyhi raciun” dedi ve tam bir sükunete büründü. İşte budur bir müminin şanı.

Huzur-i Enver şöyle dedi: Ben Almanya turundaydım, tur sırasındayken kaza ve sonra da vefat haberini aldım. Sevgili gencin yüzü sık sık gözümün önüne geldi, sık sık dua etme imkanı da buldum. Ne kadar sevimli bir çocuktu. Huzur-i Enver ile son görüşmesinde, bugün on beş on altı dakika mülakatta, sorumun ayrıntılı cevabını aldım diye, azizim çok mutluydu. Onun gözlerinde hilafete karşı daima özel bir sevgi ve parıltı olurdu. O Camia Ahmediye’ye girdiğinde ben onun oyun oynamaya çok ilgisi olacağını, ihlasının da sıradan insanlarınki gibi olacağını düşünmüştüm. Fakat bu çocuk benim tahminlerimi yanlış çıkardı, okumak konusunda da zeki çıktı, oyun oynamaya da ilgisi vardı. Ve ihlas ve vefada da çok ileriydi. Hilafet ve İslam’ın korunmasında yalın kılıç olmak coşkusu vardı. Dostların bazı hallerini yazdığı gibi o bunu yaparak gösterdi de. Bir şeyi herkes yazdı: Tevazu, yumuşak huyluluk, din gayreti, hilafet sevgisi, misafirperverlik ve başkalarının duygularına saygı göstermek, onun özel vasıflarıydı.

10 Eylül’de İtalya’da kaza oldu ve vefat etti. Vakfe No’ya dahildi. Onların ailesine Ahmediyet, büyük dede mükerrem Allahdin bey vasıtasıyla girdi. Kendisi hz. Muslih Mevud’un (ra) elinden biat etti. Gencimiz 2012’de Camia Ahmediye’ye girdi ve ailedeki ilk mürebbi olacaktı. Üçüncü sınıfı bitirip dörde geçmişti, Musi idi. Anne babasına ilaveten iki kız kardeşi ve iki erkek kardeşi vardır. Camia Ahmediye öğretmeni Hafız İcaz Bey ve inçarc hayking (dağ tırmanışı baş sorumlusu) şöyle yazdılar: Dönüşe geçilmişti, herkes birlikte gidiyordu, birdenbire onun ayağı kaydı ve baş aşağı düştü, başına kask takmıştı. Fakat yine de kafasından yaralandı, düşme esnasında baygın durumdaydı veya nefesi durmuştu. Tutmaya çalışıldı ama başarılı olunamadı. Ambulans helikopter 20 dakika sonra geldi ve onlar vefat ettiğini rapor ettiler.

Huzur-i Enver bazı yanlış yorumlarda bulunanlara hitaben şöyle dedi: Böyle yanlış yorumlarda bulunanların akla uygun davranması lazım, gereksiz yorumlar yerine dert ortaklığı sergilemelisiniz. Bunda ne organizasyonun kusuru vardı ne de başka birinin. Bu takdir-i İlahi idi. Allah-u Teala bu kadar ömür takdir etmişti. Diğer çocukların hepsi ıstırap içindedirler. Allah lütfetsin ki onlar da normal hayata dönsünler. Güzel hatıralar tabii ki unutulamaz. Dostlar arasında o, anılmaya devam edecektir, ancak bundan hiçbir şekilde karamsarlık ortaya çıkmamalı. Huzur-i Enver, anne-babanın, kız kardeşlerin, erkek kardeşlerin, okul arkadaşlarının ve öğretmenlerinin izlenimlerini anlattı: Kız ve erkek kardeşleriyle de sevgi ilişkisi vardı. Halifeye ve hilafete uçsuz bucaksız sevgisi vardı. Eğer hilafet aleyhinde herhangi bir şey konuşulursa yüzü kıpkırmızı olurdu. Çok sabırlıydı. Okuldayken diğer öğrencilere yardım ederdi. Namaza çok bağlıydı. USB’sinde hz. Mesih-i Mevud’un (as) seslendirilmiş kitapları olurdu. Çok yumuşak huylu biriydi. Sınıfta hitabetle ilgili bir çok şeyler azizimin hafızasında olurdu. Her hafta yeni bir kitabı incelerdi. Teheccüde bağlı kalmaya çabalardı. Camia’daki derslere ilaveten dünyevî ilimler, genel kültür, şiir ve şairliğe de çok hevesliydi. Kısacası insanlar onunla ilgili birçok şeyler yazdılar. Allah-u Teala merhumun derecelerini yükseltsin ve Kendi sevgisinin altında yer versin. Bu genç Camia’yı bitirmeden önce bile çok iyi bir mürebbiydi. Hilafeti namusu gibi koruyan bir kimseydi. Allah-u Teala dünyadaki camiaların bütün talebelerini buna muvaffak kılsın ki onlar da ihlas ve vefa da ilerleyenler ve sorumluluklarını yerine getirenler olsunlar.

Huzur-i Enver, merhumun arkadaşlarına hitaben şöyle dedi: Dostluğun hakkı şudur ki, onun iyiliklerini benimseyip bütün gücünüzle din hizmeti için kullanın ve benim de, gelecekteki halifelerin de daima en iyi yardımcıları ve sultan-ı nasir olun. Allah-u Teala merhumun anne babasına, kız ve erkek kardeşlerine kalp sükuneti versin.

Kaynak: Roznama Alfazl, 20 Eylül 2016

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 243

Bu kitap “Davetü’l Emir” adı altında 1926’da bir mektup şeklinde Urdu dilinde yazılmış olup, Farsçaya çevrilerek eski Afgan Kralı Emanullah Han’a sunulmuştu. İlk İngilizce te...

Video

Ses-mp3

Downloads: 102

Hz. İsa'nın bedenen bir daha dünyaya geleceğine dair yanlış anlaşılan ayetler ve cevapları Ali İmran Suresi 55. ayet Nisa Suresi 15...

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 19:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler