Mta-türk videolar için tıklayınız.

7 Ekim 2016 Cuma Hutbesi özeti

Hz. Resulüllah’a (sav) dosdoğru bir şekilde tabi olun, iyi insan olun, takva sahibi olun, dualarla vaktinizi geçirin.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 7 Ekim 2016’da, Türkiye saatiyle akşam yediyi otuz iki dakika geçe, Kanada Ontario’da Calsa’nın yapıldığı alana geldi. Bayrak töreninden sonra dua etti. Daha sonra calsa salonuna geçerek cuma hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-i Enver hutbenin başında şöyle dedi:  Bugün, Allah-u Teala’nın lütfu ile Kanada’nın yıllık toplantısı başlıyor. Allah’ın lütfu ile dünyadaki bütün Cemaatlerimiz her yıl kendi ülkelerinde calsa düzenliyorlar. Şundan dolayı ki, Vadedilen Mesih ve Mehdi hazretleri Yüce Allah’tan izin alarak bunu başlatmıştı ve “yılın üç günü Kadiyan’da toplanın,” demişti. Huzur-i Enver, hz. Mesih-i Mevud’un (as) beyan ettiği calsanın gayelerini açıklayarak şöyle dedi: Dini ilmi artırmak, bilgiyi genişletmek, marifette ilerlemek, birbirleriyle tanışıklığı çoğaltmak gerekir. Bu geçici bir bağ değil, tersine her Ahmedinin kardeşliği artırması gerekir. Ayrıca takvada ilerlemek. İşte bunlar, gerçekleşmesi için calsanın başlatıldığı sözlerdi.

Kanada Ahmediye Cemaatinin resmi olarak kayıt edilmesinin ellinci yılını tamamlamasıyla ilgili olarak Huzur-i Enver şöyle dedi: Her Ahmedinin hatırında tutması gerekir ki, Kanada’da yaşayan her Ahmedi, verdiği sözleri yerine getirmek için çaba sarfettiği zaman bunun bir önemi olacaktır. Hz. Mesih-i Mevud’un (as) bizden beklentilerini tam olarak karşıladığımızda önemi olacaktır. Aksi takdirde elli yıl olsa ne fark eder, yüz yıl olsa ne fark eder. Huzur-i Enver, özellikle Pakistan’dan gelen Ahmedilerin dikkatini çekerek şöyle dedi: Sizler dini özgürlük elde etmek için hicret ettiniz ve hükümet de özgürce dini talimatlara uygun olarak yaşayabilesiniz diye size ikamet verdi. Hangi amaç için hicret ettiyseniz onu elde etmeye çalışın. Kendi neslinize, hangi durumların içinden geldiğinizi anlatın. Buradaki durum, bizim Allah-u Teala’nın gerçekten şükreden kullar olarak O’nun emirlerine göre davrananlar olmamızı gerektirir. Huzur-i Enver calsaya katılanlara şöyle dedi: Calsaya gelmenin maksadı ancak, hutbede anlatılanları da bütün konuşmacıları da dinlediğinizde gerçekleşecektir. Anlatılanların çoğu imanı artırıcıdır. Onları hayatınızın bir parçası yapın.

Huzur-i Enver, Hz. Mesih-i Mevud’un (as) bazı yazılarını sundu. Kendisi der ki, Keşti-yi Nuh kitabını sık sık inceleyin ve kendinizi ona uygun hale getirin. Siz hayatınızda hz. Muhammed’in (sav) örneğini sergileyin ve o durumu meydana getirin, temiz insanlar olun, muttaki olun, dua ile vaktinizi geçirin. Allah-u Teala Kuran-ı Kerim’de iman ile birlikte amel-i salihi de şart koydu. Amel-i salih odur ki, fesat, zulüm, kendini beğenme, riya, kibir ve insani haklara zarar vermenin düşüncesi bile içinde olmamalıdır. Özellikle bugünlerde çok istiğfar yapın. Bugünlerde hz. Adem’in (as) şu duasını okumak gerekir: “Rabbena zalemna enfüsena ve in lem tağfirlena ve terhamna lenekûnenne minel hasirin.” “Rabbi külli şey’in hadımuke, Rabbi fahfazni, vensurni, verhamni,” duasını da çok okumak gerekir. Allah-u Teala dünya işlerinden men etmez, aksine emreder ki tembel tembel oturmayın, çalışın. Ancak amacınız dünya olmasın. Dünyayı elde ederken seçeceğiniz yöntemler, iyiliğe  vesile olsun. Dünyanın bugünkü durumu endişe vericidir.

Geçen gün bir bey şöyle dedi: Dünya büyük bir hızla felakete sürükleniyor, peki bizim durumumuz ne olacak? Huzur-i Enver, bunun cevabını hz. Mesih-i Mevud (as) zaten verdi, buyurdu:

 

“Âg he par âg se vo sab beçâe cayenge, co ki rakhte he Hüda-i zül-acaib se peyar.”

“Ateş olacak, ancak inanılmaz işler yapabilen Allah’ı sevenlerin hepsi o ateşten korunacaklar.”

Huzur-i Enver, elli yılın tamamlanması ile ilgili olarak şöyle dedi: Böyle şeylerden dünyalık insanlar mutlu olurlar, dini cemaatler değil. Eğer sevincini belli etmek şu yüzden ise ki, biz Allah’ın emirlerine göre hareket etmek konusunda ilerledik ve daha da ilerleyeceğiz, bu sevinç de  Allah’a şükretmektir ve caizdir. Fakat bizim adımlarımız her türlü iyilikten kesildiyse işte bu endişelenmeye değerdir. Velhasıl, bizim hz. Mesih-i Mevud’un (as) sözlerini göz önüne alarak Allah-u Teala ve O’nun Resulü’nün (sav) sözlerine göre amel edip etmediğimizi muhasebe etmemiz şarttır. Burada Cemaatimizin 75 yılı tamamlandığında diyebilelim ki bizler dini dünyadan üstün tutmak sözümüzü sadece yerine getirmekle kalmadık hatta daha da ileri seviyeye götürenler olduk. Allah-u Teala buna göre hareket etmeye muvaffak kılsın. Huzur-i Enver son olarak calsaya katılanlara şöyle dedi: Bu üç günlük calsayı dualarla geçirin, calsa programlarına tam olarak mutlaka katılın. Allah-u Teala hepinizi buna da muvaffak kılsın. Amin.

Kaynak: Roznama Alfazl, 13 Ekim 2016

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 171

Bu kitap Vâdedilen Mehdi ve Mesih (a.s.)’ın Dördüncü Halifesi Mirza Tahir Ahmet hazretlerinin körfez savaşı esnasında vermiş olduğu cu...

Video

Downloads: 151

Allah yolunda mali fedakarlık yapmanın bereketleri, Vakf-e Cedit-in yeni dönemi

Ses-mp3

Downloads: 175

Şems Suresi Tefsiri Konuşmacı S.A. Ahmad 13 Mart 2011 Skype Toplantısı

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler