Mta-türk videolar için tıklayınız.

14 Ekim 2016 Cuma Hutbesi özeti

Görev yapanların kalbinde, bizler Allah rızası için Vadedilen Mesih ve Mehdi’nin misafirlerine tam olarak hizmet edeceğiz duygusunu yerleştiren, kesinlikle Allah-u Teala’dır.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 14 Ekim 2016’da, Türkiye saatiyle akşam yedi buçukta, Kanada Ontario’da Beyt-üz Zikir camiinde Cuma hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-i Enver hutbenin başında şöyle dedi:  Allah’ın lütfu ile Kanada Ahmediye Cemaatinin yıllık toplantısı geçen hafta gerçekleşti ve Allah’ın lütuflarını aşikar ederek tamamlandı. Bu sadece O’nun lütfudur ki bizler sınırlı imkanlarımıza rağmen dünyanın her yerinde calsa düzenleriz ve Allah’ın lütfu ile organizasyonlar genel anlamda iyi olur. O üç gün boyunca özellikle hiçbir çıkar gözetmeksizin çalışmak herkesin düşüncesidir. Allah-u Teala görev yapanların hepsinin kalbinde şu duyguyu yaratır: “Sizler hz. Mesih-i Mevud’un (as) misafirlerine hizmet etmeyi, her  düşünce ve arzudan üstün tutarak öne çıkacaksınız ve çalışacaksınız ve sadece Allah’ın rızasını ve misafirlere hizmet etmeyi göz önünde tutacaksınız.” Cemaatimize böyle görev yapanları nasip ettiği için bizler, Allah-u Teala’ya herkesten önce şükredenler olmalıyız. Tuvaletlerin temizliği, yemek hazırlanması, yemeklerin servis edilmesi, güvenlik, otopark ve daha bir çok bölümde karşılıksız olarak görev yapılır. Çocuklar bile büyük bir coşku ile görev yaparlar.

Bir yandan Allah-u Teala’ya şükrederken, diğer taraftan calsaya katılanlar ve dinleyenler, bu calsa çalışanlarına da teşekkür etmelidirler. Bazıları calsa için izin alamayınca işlerinden ayrıldılar. Bu insanlar, her şey en iyi şekilde olsun düşüncesiyle hareket ederler. Ben calsaya katılanlara bunları söylerken, ondan önce bizzat kendim, bütün görev yapanlara, çocuklara, misafirlere, genç kızlara, delikanlılara, erkeklere ve kadınlara teşekkür ediyorum ki onlar gönüllü olarak öne çıktılar ve hizmet coşkusuyla en basit işleri bile mutluluk ve sorumluluk bilinciyle yaptılar. Bu iş, gerçekten bir çok insanın hidayetine vesile olur.

Huzur-i Enver, bir gönüllünün hizmetinden çok etkilenen Amerika’dan gelen Bangladeşli Şehid-ür Rahman beyden bahsederek şöyle dedi: Bir görevlinin sıradan  hizmeti, onun düşüncelerinin değişmesini sağladı. Bu hizmet o yabancının manevi değişiminin vesilesi oldu. MTA televizyonumuzun çalışanlarına, calsaya katılanlarla beraber dünyadaki bütün Ahmedi Müslümanların da müteşekkir olması gerekir. Allah onları hizmet etmeye muvaffak kıldığı için, aynı şekilde görev yapanların da şükretmeleri gerekir. Yüce Allah, siz şükredenler olun, Ben sizin kabiliyetlerinizi ve gücünüzü daha da artıracağım, buyurur. Müminlerin yolu, her başarıda, her iyi bir şeyde Hüda Teala’ya şükredici olmak ve bir yerde zaaf gördüğünde Allah’tan merhamet dilemek ve istiğfar etmektir. Huzur-i Enver, misafir ağırlama, lavabolar, ses-görüntü ve tercüme şubelerinin bazı eksikliklerine işaret ederek en iyi şekilde düzenleme yapılması konusunda dikkat çekti. İlk defa calsaya katılan Suriyeli Arap Ahmedilerin izlenimlerinden bahsetti. Daha sonra da Cemaatten olmayan katılımcıların izlenimlerini anlattı.

Huzur-i Enver, Kanada Cemaatinin basın ekibi ile ilgili olarak, Kanada medya ekibi de büyük bir gayretle basın ve medya ile irtibatlarını artırdılar, buyurdu ve dedi ki, gençlerimizin bu denli rol oynayacaklarını tahmin etmiyordum, onların büyük bir gayretle çalıştıklarını, bazı büyük gazete ve televizyon kanallarıyla irtibat içinde olduklarını buraya gelince öğrendim. Allah-u Teala da Cemaatimizin tanıtımının geniş bir şekilde yapılmasını sağlıyor. Gönüllü olarak çalışan Ahmedilere diyorum ki, daha fazla gayret ve tevazu ile bu işi yapın ve bunun Allah-u Teala’nın lütfu olduğunu daima hatırınızda tutun.  Sadece O’nun lütfu için çabalamak gerekir. Kanada calsa salanasının haberleri vasıtasıyla, gazeteler ve sosyal medyada milyonlarca insana Cemaatin bilgisi ve mesajı ulaştı. Huzur-i Enver, medyanın olumlu rolü ile ilgili olarak, medya büyük bir dürüstlükle haber yayınladı, dedi.

Huzur-i Enver şöyle dedi: Biz onların sözleriyle mutlu olmayalım, aksine kendi manevi durumuzu ve Allah-u Teala ile olan ilişkimizi ilerletelim. Eğer Yüce Allah hizmet etmeyi nasip ediyorsa bunu İlahî lütuf bilelim. Bütün sorumlular ve görev yapanlar takva üzerinde yürüyerek sorumluluklarını yerine getirmeye çalışsınlar. Calsaya katılanlar ve dinleyenler de, dinlediklerimizi benimsedik mi ve onları hayatımızın bir parçası haline getirmeye çalışıyor muyuz diye kendilerini muhasebe etsinler. İyi sözleri daima benimsiyor muyuz diye de kendinizi sorgulayın. Allah-u Teala’ya gerçek manada şükretmek işte budur. Geçici veya yalnız belli bir vakitte şükredenler olmayın. Bunları daima göz önünde tutun. İşte bunlar vasıtasıyla Allah-u Teala ihsanlarını artırmaya devam eder ve nimetlendirir. Yüce Allah her Ahmedi Müslümanı, Allah ile gerçek anlamda bağ kuranlar olmaya muvaffak kılsın. Amin

Kaynak: Roznama Alfazl, 18 Ekim 2016

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 217

Bugün İslam alemi bir arayış içerisindedir, her ağızdan bir ses çıkmakta ve Hak dininin bu kadar ayaklar altına alınması tüm müslüma...

Video

Downloads: 82

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler