Mta-türk videolar için tıklayınız.

21 Ekim 2016 Cuma Hutbesi özeti

Şanslı insanlar, Allah’ın dine ve insanlığa hizmet etmeye muvaffak kıldığı insanlardır.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 21 Ekim 2016’da, Türkiye saatiyle akşam yedi buçukta, Kanada Toronto’da Beyt-üz Zikir camiinde Cuma hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-i Enver hutbenin başında şöyle dedi:  Bugün ben, geçen günlerde vefat eden, Cemaatimizin iki hizmetçisinden bahsedeceğim. Birisi Beşir Ahmed Refik Han sahip, ikincisi Fazl-ı Ömer Hastanesinin jinekoloji bölümü doktoru Nusret Cihan hanım. Dünyaya gelen her insan bir gün buradan ayrılacaktır, ancak şanslı insanlar, Allah’ın dine ve insanlığa hizmet etmeye muvaffak kıldığı insanlardır.

Huzur-i Enver, Beşir Ahmed Refik Han sahibin güzel vasıflarından bahsederek şöyle dedi: Kendisi Cemaatimizin mürebbisi idi. İdari işlerde çok güzel bir şekilde görev yaptı. 11 ekim 2016’da Londra’da 85 yaşında vefat etti. Pencab Üniversitesinden BA ve Camia Ahmediye’den Şahid diploması almıştı. Onun annesi Fatıma Bibi, hz. Mesih-i Mevud’un (as) sahabesi Molvi İlyas Han Sahib’in büyük kızıydı.  Babası muhterem Danişmend Han Sahip, 1921’de Ahmediyeti kabul etti. 1956 yılında Abdurrahman Han Sahib’in kızı  Selime Nahid hanım ile evlendi. Kendisinin üç oğlu ve üç kızı vardır. Vakfe Zindigi (İslam hizmeti için hayatını vakfetme) hareketinde o da kendi ismini sundu. Pakistan’ın (Hindistan’dan) ayrılışına kadar Kadiyan’da eğitim gördü. Daha sonra da hz. Muslih Mevud’un (ra) talimatıyla Rabvah’ta eğitim aldı. Huzur-i Enver, hz. Muslih Mevud’un (ra) nasihatinden bahsederek şöyle dedi: Geçen günlerde ben de, mürebbilerin kendilerine ait kütüphaneleri olması gerektiğine dikkat çekmiştim. Huzur-i Enver şöyle devam etti: Kendisine Londradaki Fazl Camiinde naip imam, Ahmediye Gazetesi ve Review of Religions Dergisinde editörlük, Vadedilen Mehdi ve Mesih’in (as) üçüncü Halifesinin dış ülkelerde özel sekreteri, Vekil-üd Divan, Vekil-üt Tasnif ve Vekil-üt Tebşir görevleri de nasip oldu. Bazı dünyevi görevlerde de bulundu, Rotary Kulübün başkanlığını da yaptı. 1968’de Liberya Başkanının davetine çağrıldı ve Liberya’nın Fahri Başkanı olarak ilan edildi. Dolu dolu bir ömür geçirdi. Hilafet ile de vefalı ilişkisi vardı. Kalp rahatsızlığı vardı. Yine de hastalığına rağmen düzenli olarak bana mektup yazardı. Hatta bununla da kalmaz, benim katılacağım bir program olduğunu öğrendiğinde mutlaka o da o programa katılırdı. Allah-u Teala kendisine rahmet ve mağfiretle muamele etsin ve onun evlatlarına da ihlas ve vefa bağı kurmayı ve onun adımlarını takip etmeyi nasip etsin. Amin

İkinci bahsedeceğim zat, saygıdeğer Nusret Cihan Malik Hanımefendidir. 11 Ekim 2016’da Londra’da vefat etti. Akciğer enfeksiyonundan dolayı vefat etti. 15 ekim 1951’de Pakistan Karaçi’de doğdu. Onun babası hz. Mevlana Abdulmalik Han sahip de Cemaatin eski hizmetçilerindendi. Onun ata memleketi Yeni Delhi idi. Dedesi hz. Han Zülfikar Ali Gevher 1900 yılında mektup vasıtasıyla biat etti ve 1903’de hz. Mesih-i Mevud (as) ile görüştü. Kendisi, hz. Mesih-i Mevud’un (as) nasihati üzerine oğlunu İslam hizmetine vakfetti. Mevlana Bey, babasının talimatı üzerine memuriyetinden istifa ederek hemen Kadiyan’a gitti. İşte bu hizmet coşkusu, merhume doktor hanımefendide de vardı.  O, öğrenimini tamamladıktan sonra istediği herhangi bir yerde günde binlerce Euro kazanabilirdi, fakat o İslam ve insanlığa hizmet etmek gayesiyle Rabvah’a yerleşti ve hastanenin eksiklerini de tamamladı. Bütün ömrü boyunca, kendi benliğini hiçe sayarak öyle hizmet etti ki en yüksek standarda ulaştı. Huzur-i Enver merhumenin kızı, damadı ve personelinin izlenimlerini anlattı. Buyurdu ki, kendisiyle ilgili bir çok insan duygularını belirtti, bunların hepsini beyan etmek zordur. Allah-u Teala’ya son derece tevekkül, Kuran-ı Kerim sevgisi, hilafete derinden bağlılık ve itaat, halka hizmet, hastaları tedavi etmek ve rahat ettirmek kendisinin ilk tercihi idi. Cemaatin parası için çok hassas idi. Derdi ki, benim iki çocuğum var; biri kızım, diğeri benim sorumlu olduğum bölüm. Evlilerin evliliklerini devam ettirmeleri için onların dikkatini çekerdi. Tesettüre çok önem verdi, daima tesettüre tam olarak uygun giyindi. Tesettür ile çalışamayan kızlar için bir örnek ve rol modeldi. Kurallara bağlıydı. Kızına derdi ki senin deden iki konuda nasihat etti, birincisi Allah’a tevekkül, ikincisi hilafete bağlılık ve sana da nasihatim ancak budur.  Allah-u Teala onun tek kızına, annesinin kendisinden beklediği gibi sabır ve dayanma gücü nasip etsin. Allah-u Teala Fazl-ı Ömer Hastanesine, hizmet eden ve vefa ile cemaate bağlı kalan, hilafete itaatkar olan daha fazla doktorlar nasip etsin, var olanları da bu vasıflar da ilerletsin. Amin.

Kaynak: Roznama Alfazl, 25 Ekim 2016

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler