Mta-türk videolar için tıklayınız.

4 Kasım 2016 Cuma Hutbesi özeti

Can, mal ve vaktini feda etmek Ahmediye Cemaatinin mizacıdır. Çünkü onlar, Allah-u Teala’nın rızasını elde etmeyi amaç edinmişlerdir.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 4 Kasım 2016’da, Cuma hutbesinden önce, Regina Kanada’da Mahmud Camii’nin anıt tabelasının örtüsünü açarak caminin açılışını yaptı ve dua etti. Daha sonra Türkiye saatiyle akşam on buçukta, Cuma hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-i Enver, hutbenin başında Tevbe suresinin 19. Ayetini okudu ve şöyle dedi: Elhamdülillah, Allah-u Teala Regina Ahmediye Cemaatini de Camii yapmaya muvaffak kıldı. Çok güzel bir camiidir. Burada cemaatimizin sayısı, etrafındaki bölgelerle beraber 160’dır. Camide 400 kişi namaz kılabilir ve ayrıca 100 kişi için daha yer ayarlanabilir. Böylece camii, mevcut ihtiyaçtan üç kat büyüktür. Bu caminin masraflarını da sadece buradaki yerel cemaat karşıladı. Bu camii için, diğer masraflarla beraber üç buçuk milyon gerekiyordu, ama toplam masraf 1.6 milyon oldu. Yarıdan daha az parayla tamamlandı. Dünyadar bir insan bunu tahmin bile edemez, çünkü o, fedakarlığın ne olduğunu ve hz. Mesih-i Mevud’un (as) cemaatinin fedakarlığın hangi seviyesine ulaştığını bilmez. Can, mal ve vakit fedakarlığının örneği de hz Mesih-i Mevud’un (as) cemaatinde görülür. Bu mizaç, bu karakter, her yerdeki Müslüman Ahmediye Cemaatinin karakteridir. Allah-u Teala, yeryüzünün herhangi bir toprağında yaşayan Ahmedilere fedakarlık yapmayı nasip eder. Çünkü onlar, Allah-u Teala’nın rızasını elde etmeyi amaç edinmişlerdir.

Huzur-i Enver, cemaatin yarıdan fazla parasını tasarruf ettiren Siskatun’lu üç kardeş, yerel cemaat üyeleri, diğer cemaat üyeleri ve Lacna İmaillah’ın da dahil olduğu diğer gönüllülerden bahsederek şöyle dedi: Bu insanlar paralarını da, vakitlerini de umursamadılar. Bana onların, yaklaşık kırk bir bin beş yüz saat çalıştıkları söylendi. Bu coşku, Allah-u Teala’nın lütfu ile her yerdeki Ahmedilerde görülür. Bir tarafta kargaşa ve huzursuzluk yaymakla meşgul olan insanlar, diğer tarafta ise Ahmediler. Ki onlar gelişmiş ve dünyayı yeğ tutmak konusunda ilerlemiş ülkelerde, Allah’ın evlerini inşa etmek için kendi mallarını ve vakitlerini ortaya koymaktadırlar. Çünkü Hz. Resulüllah (sav); “kim Allah-u Teala’nın evini yaparsa o, cennette kendisi için ev inşa etmektedir,” buyurmuştu. Camilerin inşası için yapılan bu fedakarlığın sebebi, bir yandan Allah’ın rızasını elde etmek, diğer taraftan da İslam ile ilgili yanlış düşünceleri dünyanın zihninden çıkarıp atmak içindir. Dünyaya anlatın ki, bizim camilerimiz ve öğretimiz, dünyada fesat ve mahvoluşun sebebi değil, tam tersine dünya ve ahirette esenlik, Allah-u Teala ve O’nun yarattıklarına karşı sevgiyi dünyada yerleştirmek ve onun hakkını eda etmenin yoludur. Bu Caminin yapımıyla, Kanada Cemaatine şu onur da nasip oldu ki, ekseriyetle Ahmedi gönüllülerin çalışması sonucu Cemaatin parası tasarruf edildi. Yüce Allah bütün bu fedakarlık yapanların mallarına ve nüfuslarına sınırsız bereket versin. Huzur-i Enver, küçük camiler yapılması programından bahsederek, her yerde cami yapabilme imkanımızın olmadığına dikkat çekti. Bu yüzden, başlatılan bu gönüllü çalışma işi, camilerin yapımında güzel bir adet ortaya çıkardı. Artık bunu devam ettirmek ve mümkün olduğu kadar tasarruf etmeye çalışmak gerekir. Huzur-i Enver, Cami inşa etmenin gayelerini, hz. Mesih-i Mevud’un (as) yazılarının ışığında beyan ederek şöyle dedi: Hz. Mesih-i Mevud’un (as) dileklerini yerine getirebilmek için çaba sarfetmemiz lazım ve ihlasın sadece gelip geçici duygu ve coşkuya dayalı olmaması gerektiğini, bilakis amaçları elde etmenin de şart olduğunu daima aklımızda tutmalıyız. Camiler, nam ve şan göz önüne alınmadan, sadece ve sadece Allah için inşa edilmeli.

Camilere vakit ayıranlara karşı Allah’ın lütuflarından bahsederek şöyle dedi: Yüce Allah mükafatlandırmadan bırakmaz. Niyetin iyi olması şarttır. Allah-u Teala tekrar tekrar da nimetlendirir.  Huzur-i Enver, Allah-u Teala’ya şükretmek,  camilerin hakkını eda etmek, namaza devamlılık, Allah yolunda mal harcamak, camilerin canlı tutulması ile ilgili Cemaat üyeleri, yöneticiler ve Cemaatin yan kuruluşlarının dikkatini çekti ve şöyle dedi: Camilerin inşasından dolayı Allah-u Teala’ya şükrünüzü, buradaki her insana İslam’ın mesajını iletmek suretiyle gösterin. Yüce Allah’a şükreden olmakla birlikte aynı zamanda insanların hakkını da eda edin. Gerçek mesajı iletmek ve onları pislikten çıkarmak, bu insanların hakkıdır. Bazı sebeplerle, özgürlük adı altında bu insanlar  ahlaki olarak iflas etmiş vaziyettedirler. Bugün dünyayı felaketten kurtarmak Ahmedi Müslümanların sorumluluğudur, ancak bunun şartı kendi adımlarımızı ileri atmaktır. Allah-u Teala’yı unutmakta olan dünyayı kurtarmak her Ahmedinin çok büyük bir sorumluluğudur. Velhasıl, aramızdan her birinin Hz. Mesih-i Mevud’un (as) üzüntüsünü hissetmesi lazım ve Cemaatin ve hz. Mesih-i Mevud’un iyi isimlendirilmesine vesile olan bir örnek sergilemesi gerek. Yüce Allah bizi buna muvaffak kılsın. Bizim yarınımız, bugünümüzden daha iyi olsun. Bizim çocuklarımız ve nesillerimiz, anne babalarının yaptıkları fedakarlıklar, inşa ettikleri camiler, yerine getirdikleri tebliğ sorumluluğu ve çocuklarına dini dünyadan üstün tutmayı telkin etmelerinin, onların geride bıraktığı gerçek zenginlik olduğunu idrak eden kimseler olsunlar. Ve sonra gelecek nesil de aynı düşünceyi yerleştirsin ve bu silsile böylece devam etsin. Bizim gelecek nesillerimiz de Yüce Allah’ın lütuflarını toplamaya devam etsinler. Allah bunu nasip etsin. Amin

Kaynak: Daily Alfazl, 8 Kasım 2016

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 229

Dostlarım, bana biraz olsun kulak verirmisiniz? Çağımızda maddiyatçılığın karanlığı yeryüzünün her köşesine yayılmış ve birço...

Video

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler