Mta-türk videolar için tıklayınız.

11 Kasım 2016 Cuma Hutbesi özeti

Allah-u Teala MTA televizyonumuzu, Hilafet ile Cemaat arasındaki bağın vesilesi kılmıştır. Hutbeleri mutlaka dinleyin, özetini dinlemek ile tamamını dinlemek arasında büyük fark vardır.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 11 Kasım 2016’da Kanada Kalgari’deki Beyt-ün Nur camiinde, Türkiye saatiyle gece 11 buçukta, Cuma hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-i Enver, hutbenin başında hz. Mesih-i Mevud’un (as) iki yazısını sundu. Kendisi şöyle der: Dünyada insan malı çok sever. Bu yüzden rüya tabirinde şöyle yazılıdır: Eğer birisi rüyasında, ciğerini çıkarıp birine verdiğini görürse bunun anlamı maldır. Allah’ın yarattıklarına dert ortağı olmanın büyük bir kısmı malını harcamaya bağlıdır ki bu olmadıkça iman tam ve kuvvetli hale gelmez. Malını Allah yolunda harcamak da insanın temiz fıtratlı ve takva sahibi oluşunun bir ölçüsüdür. Gerçek mutluluğun dayanağı olan Allah’ın rızası, geçici sıkıntılara katlanılmadıkça elde edilemez. Allah’ın rızası için sıkıntıları umursamayan insan ne mübarektir. Bu çağda dünya zanneder ki, onların mutluluğu ve kalp huzuru, mal biriktirmek ve onu sadece kendi rahatı için harcamakla elde edilir. Ancak, İslam’ın gerçek şuuruna varmış bir müminin düşüncesi şudur: Allah’ın, dünya nimetlerini ve kolaylıklarını insan için yarattığına şüphe yoktur, ancak hayatın asıl maksadı, Allah’ın rızası, takva üzerinde yürümek, Allah-u Teala ve O’nun mahlukatının hakkını eda etmektir. Gerçek huzur, mal harcamaktadır. Araştırdığımızda, dünyadaki fesat ve fitnelerin, afra tafra yapıp böbürlenmenin sebebinin, zenginlik sevgisi ve hevesi olduğunu görürüz.

Bu devirde, bir sisteme bağlı olarak Allah yolunda mal harcayan, yalnız Ahmediye Müslüman Cemaatidir ki bu sayede işaat-ı İslam (İslam’ı yayma) görevi yapılır. Bir çok insanlar sıkıntılara katlanarak mal fedakarlığında bulunurlar. Cemaatimizin malî sistemi ve harcamaları çok iyidir.  Huzur-i Enver, çanda ödemekle elde edilen bereketlerden bahsederek bazı olaylar anlattı ve şöyle dedi: Allah-u Teala hz. Mesih-i Mevud’a (as), sevgi dolu bir cemaat vereceğini ve onları imanda ilerleteceğini vadetmişti. Yüce Allah’ın muamelesi bunun doğruluğunu ispat etmektedir. Kim Yüce Allah’a doğru ilerlerse, Allah onları daha da ilerletiyor. Mali fedakarlığın sayısız örnekleri var, onlardan ancak birkaçını sundum. Allah için O’na ilerleyerek mal fedakarlığında bulunanları Yüce Allah hadsiz hesapsız mükafatlandırmaktadır ve bu muamele hemen her ülkede yaşayanlara karşı aynıdır. Bu çandalar, Allah’ın dini İslam’ın yayılışı için sarfedilmektedir. Merkez, kendi bütçeleri eksik kalan ülkelerde para harcamaktadır. Her yıl, yüzlerce okul, düzinelerce hastane, binlerce tebliğ merkezi, camiler, inşa edilmektedir. Bütün bunlar Tahrik-e Cedit ve Vakf-e Cedit’te toplanan çandalarla yapılmaktadır. MTA televizyonumuz için de milyonlarca dolar harcanmaktadır.

Huzur-i Enver, direk olarak hutbe dinlenilmesini telkin ederek şöyle dedi: Araştırmamıza göre, burada MTA seyretmeye, olması gerektiği kadar hassasiyet gösterilmemektedir, yahut en azından benim hutbelerim direk olarak dinlenmemektedir. Cemaatin yaptığı bunca harcamalar, cemaatin terbiyeti (yani ilmî ve ahlakî gelişimi) içindir. Saat farkı olsa bile hutbe tekrar tekrar yayınlanmaktadır, en azından onu dinlemek gerekir. Cemaatimizden olmayan sayısız insan bunları dinlemektedir, hatta bize yazmaktadır da. Yüce Allah MTA televizyonunu, Cemaati hilafet ile birleştirmenin bir yolu yapmıştır. Eğer sizler evlerinizde buna ilgi göstermezseniz, yavaş yavaş sizin evlatlarınız uzaklaşmaya başlayacaklardır. Pişmanlık başlamadan önce kendinizi hilafetle birleştirin, bunun en iyi yolu olarak Allah-u Teala MTA’yı lütfetmiştir. MTA televizyonumuzda birçok iyi program olmaktadır, ancak en azından hutbeleri mutlaka dinleyin. “Mürebbi sahip bize hutbenin özetini anlattı ve ne söylendiğini biliyoruz,” demeyin. Özetini dinlemek ile tamamını dinlemek arasında büyük fark vardır.

Huzur-i Enver hutbenin sonunda, Tahrik-e Cedit’in seksen üçüncü yılının başladığını ilan ederek geçen yılın raporlarını sundu ve şöyle dedi: Allah’ın lütfu ile Cemaatimiz, 10 milyon 933 bin sterlin mali fedakarlık yapmaya muvaffak oldu. Bu, geçen yıldan 701 bin 700 sterlin fazladır. Cemaatlerin sıralaması bakımından Pakistan her zaman birinci sırada olur. Ondan sonra Almanya, İngiltere, Amerika, Kanada, Hindistan, Avustralya, Ortadoğu Cemaatleri, Endonezya, Gana, İsviçre’dir. Kişi başı ödeme bakımından sıralama; Amerika, İsviçre, İngiltere, Finlandiya, Singapur, Almanya, İsveç, Norveç, Japonya ve Kanada’dır. Afrika ülkelerinde; Mariçüs, Gana, Nijerya. Tahrik-e Cedit’e katılanların sayısı 90 bin arttı ve 1 milyon 404 bin kişi oldu.  Pakistan’ın üç büyük şehri, Lahor, Karaçi ve Rabvah’tan bahsederek, darlığa rağmen Pakistan’ın çanda seviyesi çok yüksek olur. Son olarak Huzur-i Enver, Almanya, İngiltere, Kanada, Amerika, Hindistan, Avustralya’nın onar cemaatlerinin sıralamasını beyan ederek şöyle dedi: Allah-u Teala bütün bu katılanların mal ve nüfuslarına hesapsız bereket versin ve onların fedakarlıklarını kabul buyursun, gelecekte de daha fazla fedakarlıklar yapmaya muvaffak kılsın ve hilafet ile daima güçlü bağı olsun. Amin

Kaynak: Daily Alfazl, 15 Kasım 2016

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 229

Dostlarım, bana biraz olsun kulak verirmisiniz? Çağımızda maddiyatçılığın karanlığı yeryüzünün her köşesine yayılmış ve birço...

Video

Downloads: 160

Cemaate katılmak gerekli midir sorusunun cevabını bu videoda izleyebilirsiniz.

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler