Mta-türk videolar için tıklayınız.

18 Kasım 2016 Cuma Hutbesi özeti

Kanada’da 2 Barış Sempozyumu, 3 Cami açılışı, Parlamento’da konuşma gerçekleşti. Bunların hepsi Allah’ın lütfudur, bizim bunun değerini idrak etmemiz lazım.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 18 Kasım 2016’da Londra’daki Beyt-ül Futuh camiinde Cuma hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-i Enver, Kanada turu ile ilgili olarak Calsa Salanaya ilaveten diğer meşguliyetlerinden ve programlarından bahsederek şöyle dedi: Allah’ın lütfu ile Kanada Ahmediye Cemaati de dünyadaki diğer birçok Ahmediye Cemaatleri gibi ihlas ve vefa konusunda adımını ileri atan cemaatlerdendir. Genç erkekler ve genç kızlar bile cemaat işlerinde ileri atılma ruhu kazanmışlardır. Özellikle basın ve medya konusunda gençler çok iş yaptılar. Geniş ölçüdeki planlama ile tanıtım yaptılar ve Allah-u Teala onların bu çabasının meyvelerini de verdi. Ancak bu defa, medya ile ilişkide apaçık bir fark görüldü. Aslolan şu ki bu, Allah’ın özel ihsanı oldu, onların çabalarına Yüce Allah hesapsız bereket verdi. Basında bizimle ilgili herhangi bir haber çıksın da Cemaatin tanıtımı gerçekleşsin diye çaba sarfedilir; fakat medya titiz davranırdı. Bu defa durum şu oldu: Medya, Ahmediye Cemaati İmamı ile röportaj yapmak veya görüşmek için peşimize düşmüştü ama vakit darlığı yüzünden mecburen medya mensuplarına mazeret bildirmek zorunda kalındı. Şimdi oradaki bizim medya ekibimizin, mazeret bildirilenler ile görüşüp yazılı olarak mazeret sunmaları gerekir. Bu, gelecekteki irtibatlar için zorunlu bir şeydir.

Allah-u Teala’nın lütfu ile üç yeni cami yapıldı. Parlamentoda ve York Üniversitesinde konuşma yaptım. Toronto ve Kalgari’de barış sempozyumu yapıldı. Yüce Allah’ın lütfu ile insanlar her yerde İslam’ın gerçek talimatlarının güzelliğini itiraf ettiler. Toronto’da üç röportaj yapıldı, bir de global (dünya çapında) haber yayınlandı. Toronto’da üç yüz bin insan izledi ve yüz binden fazla insan da online olarak izledi. İkinci röportajı CBC ulusal televizyonunun baş muhabiri yaptı. Bunların hepsi ileri düzeyde gazetecilerdir. Bu sayede de 10 milyon Kanadalıya mesajımız ulaştı. Aynı şekilde ulusal gazete “The Golabal and Mail”de ayrıntılı haberler yayınlandı ve youtube’a da yüklendi, bununla da iki buçuk milyon insana mesaj ulaştı. Sonra konuşmalar vasıtasıyla da beş yüz bin insana ulaşıldı.  Ottawa’da Kanada Başbakanı ile ayrı görüşme oldu, çok güzel bir ortamda geçti ve yardımlarından dolayı teşekkür etti. Parlamentodaki programa Kanadalı altı bakan, elli yedi ulusal üye, on bir ülkenin büyükelçileri, Amerika ve Libya’nın temsilcileri, Ontario’nun başkanı ve daha birçok önemli kişi katıldı. Huzur-i Enver medyanın kapsamı ile ilgili olarak dedi ki, Başbakan kendi twiter hesabında şöyle yazdı: “Bugün Ahmediye Cemaatinin Halifesi Mirza Masrur Ahmed ile görüşmekten çok mutlu oldum.” Çeşitli vesilelerle dört buçuk milyon insana bu haber ulaştı. Toronto’da Tahir House’daki barış sempozyumuna, Cemaatimizden olmayan 614 kişi katıldı. Üçüncü program York Üniversitesinde oldu ve 53 bin öğrenci ve 7 bin öğretmen katıldı. Bu üniversite, Kanada’nın üçüncü büyük üniversitesidir. Sonra Siskaton’da da toplam olarak 1,78 milyon insana mesaj ulaştırıldı.  Regina’da Mahmud Camiinin açılış programına da 200 misafir katıldı. Çeşitli yollarla 1,97 milyon insana mesaj ulaştı. Lloydminster’de Beyt-ül Eman camiinin açılışı oldu. Kalgari’de Cuma namazından sonra barış sempozyumu gerçekleşti ve 644 misafir iştirak etti. Kalgari’de sekiz veya on TV kanalı haber yayınladı. Bu şekilde Kalgari’de toplam beş milyon insana mesaj ulaştı. Huzur-i Enver programlara katılanların intibalarını aktardı.

Huzur-i Enver toplam olarak medyanın kapsamındaki sayıları sunarak şöyle dedi: 32 televizyon 5 ayrı dilde haberler yayınladı, bunun sayesinde 40 milyon insana mesajımız ulaştı. 6 ayrı dilde 30 radyo istasyonu haberler yayınladı, bu sayede de sekiz yüz bin insana ulaşıldı. 227 gazetede 12 değişik dilde haberler ve röportajlar sayesinde 4,8 milyon ve sosyal medya vasıtasıyla 14,6 milyon insana mesajımız ulaştı. Bu şekilde toplam olarak bütün vesilelerle 60 milyondan fazla insana mesajımız ulaştı Elhamdülillah.  Bu, Allah-u Teala’nın lütfudur, bunun kadrini de bilmemiz lazım, bunu muhafaza etmek de lazım. Özellikle Kanada’daki Ahmedilerin buna dikkatlerini yoğunlaştırması gerekir ki böylece Yüce Allah’ın lütufları daha da artsın. Daima hatırımızda olmalı ki bizim her işimizde, Ahmediyet ve İslam’ın mesajını ulaştırmak, tevhidi yerleştirmek ve Allah-u Teala’nın bayrağını dünyada dalgalandırmak niyeti olmalı. Eğer bu olursa Yüce Allah bizim işlerimize bereket verecek, bizi buna da muvaffak kılsın. Amin

Ben, Peesviliç Ahmedilerine diyorum ki kendi Ahmedi ortamınızı yaratın ve doğru örnek ortaya koyanlar olun. Hilafete sevgi ve muhabbet göstermeye devam edin, daha sonra da bunu artıranlar olun. Ve kendi amacınızı asla unutmayın ki bu maksat Allah-u Teala ile bağ kurmaktır ve bu bağı korumak konusunda bizde asla tembellik olmamalı. Allah-u Teala onları da, sizi de beni de ve herkesi de buna muvaffak kılsın. Amin.

Kaynak: Daily Alfazl, 22 Kasım 2016

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 183

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza re...

Video

Downloads: 85

Ses-mp3

Downloads: 110

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler