Mta-türk videolar için tıklayınız.

23 Aralık 2016 Cuma hutbesi özeti

Huzur-i Enver (Atba) Teşehhüd ve Fatiha suresini okuduktan sonra şöyle dedi: Ahmediye Cemaatine muhalefet edilmesi, yeni bir şey değil, Allah-u Teala’nın cemaatlerine daima şeytanlar ve zamanın ulemaları tarafından muhalefet edilir. Kuran-ı Kerim’de de Allah-u Teala, her nebiye muhalefet edilir, buyurur. Mesela şöyle buyurdu: Biz, insanlar ve cinler arasından asi olanları her peygam­bere aynı şekilde düşman kıldık. Onlar, aldatmak için yaldızlı sözlerle birbirlerine kötü düşünceler aşılarlar. Bu asi ulema, din adına kandırır ve halkı galeyana getirirler. Bazı liderler de onlarla birlikte olur.

İnsanlardan, bizim sert bir şekilde karşılık vermeliyiz, diyenler de vardır. Bu cahilliktir ve yanlış bir düşüncedir. Bu insanlar Hz. Mesih-i Mevud’un (as) asıl talimatı olan, biz katılığa katılıkla cevap vermeyeceğiz, bilakis sabır, yumuşaklık ve dualarla karşılık vereceğiz, öğretisini unutmuşlardır. Hz. Mesih-i Mevud (as) barış prensi olarak gelecekti ve o kendine inanlara demişti ki, benim yolum kolay değildir, bu yolda şiddet de olacak, duygularınızı ezmeniz de gerekecek, can ve malınıza gelecek zararlara da katlanmanız gerekecektir. Huzur-i Enver Hz. Mesih-i Mevud’un değişik yazılarının ışığında, “bizim asıl karşılık vermemiz silahlarla değil, tersine dualar iledir,” konusunu anlattı.

Huzur-i Enver şöyle dedi: Müslümanların yol göstereni yoktur. Onların durumu, yüzbinlerce dolar harcamalarına rağmen dünyada rezil oluyorlar. İslam’ın tebliği ve şanının şimdi, Hz. Mesih-i Mevud (as) ve onun cemaati ile yükselmesi mukadderdir.

Galibiyet ve fetih için, Hz. Mesih-i Mevud’un (as) öğretisine göre hareket ederek, takva edinilmesi şarttır. Bu şekilde bize, dünyevî güçlerin karşı koyamayacağı nur nasip olacaktır. Allah-u Teala da Kuran-ı Kerim’de “inne ekrameküm indellahi etgaküm,” buyurmuştur.

Bizim amellerimiz, eğer İslamî öğretiye uygun değilse o zaman bu takva değildir. Böyle bir durumda bizim takvamız hakkında endişelenmemiz gerekir. Müsait olmayan durumlarda eğer zamanın imamının nasihatlerine göre davranmazsak o zaman bu nurdan uzaklaşacağız. İşte bizim önce kendimizi muhasebe etmemiz gerekir ki acaba bizim dualarımız Hüda Teala’nın istediği gibi midir? İşte o zaman biz, Allah’ın yardımının yakın olduğuna kesin olarak inanmamız gerekir. Allah-u Teala bize ülke de yapacak yeryüzü de hazırlayacak. Eğer O’ndan uzaklaşarak elde etmeye çalışılırsa hiçbir şey ele geçmeyecektir. İslam hizmeti’nin şimdi Hz. Mesih-i Mevud (as) ve onun Cemaati vasıtasıyla olması mukadderdir. Ve bu ancak biz, Allah’ın gönderdiğinin ayak izleri üzerinden yürüdüğümüzde olacaktır. Aksi takdirde dünyevi bakımdan ne kadar çaba sarfedersek edelim bizim ne kuvvetimiz vardır ne de imkanlarımız.

Hz. Mesih-i Mevud (as) der ki, Allah-u Teala bana hitaben şöyle buyurdu: Ben sana bildiriyorum ki, iman eden ve imanı dünyevi arzulardan pak olan insanlar Allah’ın hoşlandığı kimselerdir. Sıdk-ı kadem (Adımları doğruluk üzerinde olanlar da) işte bunlardır. İşte bu sıdk-ı kadem üzerinde yürümek gerekir ki Hz. Mesih-i Mevud (as) ile birlikte olan o mukadder fetihlerin manzarasını görebilelim. İbtilaların dönemi sona ermek üzeredir. Bunu hızlandırmak için takvanın seviyesini yükseltmek ve gitgide artırmak gereklidir. Ta ki bütün dünyada İslam’ın galibiyeti gerçekleşsin. Allah-u Teala şuna söz vermiştir: Bu cemaat ilerleyecek, yayılacak ve meyve verecektir, hiçbir dünyevî güç onu sona erdiremez.

Allah-u Teala lütfetsin ki aramızdan her biri yayılan ve meyve veren o ağacın dalları olsun. Hz. Mesih-i Mevud’un (as) beklentilerini gerçekleştirenler olalım. Sabır ve dualar ile düşmanın her saldırısını başarısız ve muradına erememiş kılanlar olalım. Amin

Huzur-i Enver hutbenin sonunda Devmiyal’deki olayda şehit olan muhterem Melik Halid Cavid beyin gaip cenaze namazını kıldıracağını bildirerek kendisinin birçok iyi vasıflarından bahsetti ve onun, oğlu hafız Sübhan Eyyüb’ü Hafız yaptırdığını anlattı.

Kaynak: https://www.alislam.org/friday-sermon/2016-12-23.html

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 179

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza re...

Video

Downloads: 141

Cuma ve dua, cematimizin fedakarlıkları, şehitlerimiz

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler