Mta-türk videolar için tıklayınız.

Huzur-i Enver (Atba) 14 nisan 2017’de Almanya’da Cuma hutbesi irşad etti. Hutbenin başında bazı yönetimsel konularda nasihat etti ve şöyle dedi: Vaktinde plan yapılmamasından dolayı bazı işler tam olarak başarıya ulaşmaz. Her iş için daha ilk baştan dikkatli bir şekilde çalışılması gerekir. Aksi takdirde zorluklarla karşılaşmak zorunda kalınır.  Mesela Beyt-üs Subuh Camisinin yanındaki binada namaz kılmak için halen izin alınmamıştır. Bunun yüzünden bugün, uçak gürültüsünün çok olduğu bir yerde namaz kılınıyor. Bazı işler tembellik yüzünden tamamlanmadı. Allah-u Teala bütün görevlileri ve yönetimi en iyi şekilde görevlerini yapmaya muvaffak kılsın.

 

 

Daha sonra Huzur-i Enver, vefat etmiş olan üç kişiden hayırla bahsetti. Bir şehid, bir mürebbi ve bir de hz. Mesih-i Mevud’un (as) torunu. Huzur-i Enver şöyle dedi: Bu her üç merhumun vasıfları, cemaatimizin her ferdi için örnektir. Bu insanlar Kuran-ı Kerim'in  “sözlerini yerine getirenler,” ayetine mazhar olmuş insanlardır.

Bunlardan ilki doktor İşfak Ahmed beydir. Kendisi geçen Cuma Pakistan’da şehid edildi. 68 yaşındaydı. Cuma namazına giderken ateş edilerek şehid edildi. Kendisi musi (vasiyet sisteminin üyesi) idi, hilafete çok derin sevgi besleyen birisiydi. Etkili bir şekilde tebliğ de yapardı, bu yüzden tehditler de alırdı ancak kendisi bunu pek umursamazdı. Cemaat işlerinde de çok faaldi.

Huzur’un zikrettiği ikinci cenaze, Hindistan mübelliği Nasirüddin Bey idi. 42 yaşında vefat etti. Kazanın olduğu gün nehre yüzmeye gitti, ancak o sırada kendisinden haber alınamadı ve bir saat sonra naaşı nehrin kenarında bulundu. Kendisi 2000 yılında Camia Ahmediye Kadiyan’dan mezun olmuştu. Çok güzel bir şekilde talim terbiyet görevi yapıyordu. Tebliğ yaptığı için bazen şiddetli muhalefetle karşılaştı, ancak o muhalefetten asla korkmazdı. Yapmacık tavırlardan uzak birisiydi, herkesle iyi geçinirdi. Hz. Mesih-i Mevud’un (as) kitaplarını büyük bir dikkatle okurdu. Bu davranış her mübelliğ için gereklidir.

Daha sonra Huzur-i Enver, Sahipzade Mükerreme Emetül Vahid hanımdan bahsetti. O, Miyan Hurşid Ahmed Beyin eşi idi, 86 yaşındaydı. Hz. Mirza Şerif Ahmed’in (ra) en küçük kızıydı ve Huzur-i Enver’in de halası idi. Merhume, son derece sabır ile uzun bir hastalık dönemine katlandı ve gayretle dayandı.  Allah’ın rızasına razı idi, hilafet ile çok derin bağı vardı. Huzur-i Enver şöyle dedi: Büyük olmasına rağmen benimle büyük bir saygıyla görüşürdü. Altı kardeşiyle çok iyi ilişkisi vardı, çocuklara çok güzel terbiye verdi, bu terbiye neticesinde altı oğlundan  dördü vakfe zindigi olarak çalışmaktadır. Uzun zaman Lacna İmaillah’da hizmet etti. Calsalarda bir çok misafirle ilgilenirdi. Aynı şekilde fakir fukaraya da sahip çıkardı. Allah-u Teala onun derecelerini yükseltsin ve çocuklarında da onun iyiliklerini devam ettirsin. Amin

Kaynak: https://www.alislam.org/friday-sermon/2017-04-14.html


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 1839

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Video

Downloads: 129

Vadedilen Mehdi'nin (a.s.) sahabelerinin imanı

Ses-mp3

Downloads: 109

Hz. İsa'nın bedenen bir daha dünyaya geleceğine dair yanlış anlaşılan ayetler ve cevapları Ali İmran Suresi 55. ayet Nisa Suresi 15...

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler