Mta-türk videolar için tıklayınız.

26 Mayıs 2017 Cuma hutbesi özeti

Huzur-i Enver (Atba) kelime-yi şehadet, taavvuz ve Fatiha suresinden sonra istihlaf ayetini (24:56) okudu. Tercümesi şudur: Allah, aranızdan inanan (ve yerli yerinde) iyi işler yapanlara kesin söz vermiştir ki O, kendilerinden öncekileri halife kıldığı gibi, onları (da) yeryüzünde halife kılacaktır (ve) onlar için beğendiği dinlerini mutlaka güçlendirecektir. Korkulu (durumların) ardından, kendilerini mutlaka emniyet­li (bir hale) döndürecektir. Onlar, Bana ibadet edecekler (ve) hiçbir şeyi Bana ortak koşmayacaklar. Bundan sonra (da) nankörlük eden olursa, işte itaat dışına çıkanlar (da) kendileridir.

 

 

Kuran-ı Kerim’in bu ayetinde Yüce Allah hilafet sözü vermiştir ve bunun için iman ve iyi işler yapmayı şart olarak koşmuştur. Bu devir için hz. Resulüllah (sav) gaybi haber vermişti ki Allah-u Teala bu ümmet arasında ikinci defa “hilafet ala minhac-ün nübüvvet” (nübüvvet yolunda hilafet) kuracaktır. Bugünlerde Müslüman ulemalarda hilafet ile ilgili bir çok yanlış düşünceler bulunur. Bazıları şunu da söylerler: Ne başka birinin diniyle uğraş ne kendi dinini terk et.

İstihlaf ayetinin tefsirinde bazı insanlar şöyle derler: “minküm” den kastedilen sadece Ashab-ı Kiram’dır ve hilafet-i raşide onların zamanında sona erdi.  Hz. Mesih-i Mevud (as) bu insanların bu tefsirini reddetti ve şöyle buyurdu: Hz. Musa’ya tabi olanların arasında 1400 sene hilafet sürdüğü ve o kamil Peygamberin (sav) bereketlerinin ise sadece  o zamana sınırlı olduğu görüşünü herhangi iyi kalpli bir insan savunabilir mi? Nitekim, hilafetin yalnız 30 yıl ile sınırlı olduğu inancı son derece yanlıştır.

Bazı insanlar da vardır ki dünyevi güç ve kuvvet ile hilafet kurmak isterler. Bu insanlar Yüce Allah’ın sözünü anlamıyorlar, Allah-u Teala bu vaadini, iman ve salih işler yapma şartına bağlamıştır. O örgütlerin arkasında dünyevi güçler vardır, bu hilafet değil, aksine terör grubudur. Onların dünyevi efendileri kendi dünyevi maksatlarını elde ettikten sonra ellerini çektikleri zaman bu gruplar da helak ve mahvolacaklardır. Onlar dünyanın her yerinde sadece felaket yaydılar. Geçen günlerde onlar, Manchester’da yirmiden fazla insanı katlettiler. Böyle barbarlığın İslam yahut Hilafet  ile hiçbir alakası yoktur. Aynı şekilde Müslüman ülkelerde öldürme ve saldırılar vardır ve insanlar bir ayrım gözetilmeden bombalarla katledilmektedir. Biz Ahmedi Müslümanlar Kuran-ı Kerim’in emirlerini anlayarak ve Vadedilen Mesih ve Mehdi’ye inandığımız için o insanların acılarına ortağız.

Hilafet nizamı, korkuları emniyete, huzura çeviren nizamdır, Dini güçlendiren nizamdır. Bu nizam, Allah-u Teala’nın Cuma Suresinde bahsettiği nizamdır. Hz. Resulüllah (sav) bunu açıklayarak, ahir zamanda dinin tecdidi (tazelenmesi, ilk haline gelmesi) için Yüce Allah bir muslih (ıslahatçı) gönderecek buyurdu. Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurdu: “Benim ümmetim mübarek (bereketli) bir ümmettir. Bilmiyorum ki benim ümmetimin ilk dönemi mi daha iyidir yoksa son dönemi mi?”

Bu mübarek son dönem, dünyaya düşkün olanların peşinden  gitmekle gerçekleşmeyecek. Bu ancak Hz. Mesih-i Mevud’a (as) tabi olmakla mümkündür, çünkü Allah-u Teala kendisini bu maksat için gönderdi. Bugün bile insanlar mucizeler görerek İslam-Ahmediyet’e giriyorlar ve bu inkılap bütün dünyada olmaya devam etmektedir.

Ahmedilerin daima hatırında tutması lazım ki Allah-u Teala hilafet sözü ile birlikte müminlerin dikkatini de ibadete çekmiştir. Eğer ibadetleri hakkıyla yapıyorsanız  o zaman sizin bütün korkularınız emniyetli hale çevrilecek. Biz, Ahmediye Hilafetinin tarihi boyunca daima Allah’ın yardımının Cemaatin yanında olduğunu gördük ve bugün de bu İlahî yardım ve ilerlemenin manzaraları gözlerimizin önündedir. Bunların hepsi, Allah-u Teala Vadedilen Mesih ve Mehdi hazretlerine söz verdiği için olmaktadır. O, bunun detaylarını “El-Vasiyet” kitapçığında anlattı.

Allah-u Teala’nın bize lütfudur ki hz. Mesih-i Mevud’un (as) vefatından sonra Yüce Allah birinci halife vasıtasıyla cemaati korudu. Sonra, bazı başkaldıranlar cemaatten ayrıldığı zaman İkinci Halife vasıtasıyla tekrar Allah-u Teala cemaate sahip çıktı. Üçüncü ve dördüncü hilafet döneminde de cemaat sınanmalardan geçti. Ve daha sonra şimdi beşinci hilafet döneminde daha da ilerleme nasip olmaktadır. Cemaatin mesajı yüzbinleri aşıp milyonlara ulaşmaya başladı ve şimdi muhalefet birçok ülkelerde başladı. İşte bu doğruluğun ve ilerlemenin delilidir.  Yüce Allah kendi sözüne uygun olarak ilerleme nasip etmektedir. Bütün bunlar ortaya koymaktadır ki İslam’ın galibiyeti, hz. Mesih-i Mevud’un (as) vefatından sonra kurulan hilafet nizamı ile olacaktı. Muhalifler ne kadar isterlerse çabalasınlar, onların payına düşen başarısızlık ve mahrumiyettir ancak.

Allah-u Teala hepimize lütfetsin ki bizim imanımız da kuvvetli olsun ve amel-i salih (iyi işler) yapan kimseler de olalım ve her birimiz amel-i salihte ilerledikçe ilerleyelim. Amin

Huzur-i Enver hutbenin sonunda, Cuma namazından sonra muhterem Çodri Hamid Ahmed beyin cenaze namazını kıldıracağını bildirdi.

Kaynak: https://www.alislam.org/friday-sermon/2017-05-26.html


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 260

Bu kitap “Davetü’l Emir” adı altında 1926’da bir mektup şeklinde Urdu dilinde yazılmış olup, Farsçaya çevrilerek eski Afgan Kralı Emanullah Han’a sunulmuştu. İlk İngilizce te...

Video

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler