Mta-türk videolar için tıklayınız.

23 Haziran 2017 Cuma Hutbesi Özeti

Huzur-i Enver (Atba) 23 haziran 2017’de Londra’da Beytül Futuh Camiinde Cuma hutbesi verdi. Kelime-yi şehadet ve Fatiha Suresini okuduktan sonra şöyle dedi:

Mübarek ramazan ayı geldi ve hızla da geçti. Bizim, bu ayda ne elde ettiğimizi muhasebe etmemiz lazım. Allah-u Teala bu ayda kullarına yaklaşarak dualarını dinler, peki biz O’nun rahmetinden ne kadar istifade ettik, yahut ne söz verdik? Eğer biz, namazları ve cumaları düzenli bir şekilde kılmayı yahut düzenli olarak Kuran okumayı sadece ramazan ayı ile sınırlı tutacaksak, o zaman bu Allah’ı emrine uygun değildir. Ramazan, bir eğitim kampı olarak gelir ve bu aydan geçtikten sonra hayatımızda daha fazla iyileşme olmalı.

 

 

Yüce Allah, “ekımıs salate” (namazları ikame edin) ve “hafizu ales salavat” (namazları koruyun) emri vermiştir. Özellikle de “salat-il vusta” (orta namaz) hakkında nasihat etti. Çünkü bu, özellikle eda etmesi bize zor gelen namazdır. Birisine sabah namazı kılmak daha zor geliyorsa işte o, o kimse için “salat-il vusta”dır ve onu eda ettiğinde Allah-u Teala ona daha fazla ecir verir. Hz. Resulüllah (sav) şöyle buyurdu: Bir cumadan gelecek cumaya kadar eda edilen beş vakit namaz, büyük günahlardan sakınmak şartıyla, günahlara kefaret olur.

Cuma namazının önemi de aynı şekildedir. Hz. Resulüllah (sav) şöyle buyurdu: Bir kimse üst üste üç cumayı terk ederse Allah-u Teala onun kalbini mühürler, yahut onun kalbi kararır. Cuma namazı kılmayı umursamayan kimselerin bu konuya dikkatlerini çevirmesi lazım. Allah-u Teala sadece ramazandaki cumaları kılın diye emretmedi, bilakis  Cuma namazının önemini Kuran-ı Kerim’de beyan etti.

Allah-u Teala şöyle buyurur: Ey inananlar! Cuma gününün bir kısmında namaz için çağrıldığınızda, Allah’ın zikri için acele edin ve alışverişi bırakın. Eğer bilgi sahibiyseniz, bu si¬zin için (çok) hayırlıdır. (62:10)

Cuma namazı için hatırda tutulması gerekir ki bu namaz erkekler için farzdır. Kadınlar eğer Cuma namazına gelirlerse kendileri için daha fazla ecir kazanmalarına vesile olur. Bazen kadınların Cumaya gelmeleri sayesinde onların çocuklarında da bu konuya ilgi uyanır. Tabii ki bayram namazına herkesin gelmesi gereklidir. Ahmedilerin unutmaması lazım ki onların işlerinden izin alıp Cuma namazına mutlaka gelmeleri gerekir. Eğer bu mümkün olamıyorsa o zaman işyerleri birbirine yakın olan iki üç Ahmedi bir araya gelerek Cuma namazını eda etsinler. Velhasıl, hiçbir Ahmedinin dünyevi bir sebepten dolayı cumayı asla terk etmemesi gerekir.

Aynı şekilde Kuran-ı Kerim okumayı, ramazana ilave olarak normal günlerde de sürdürmek gerekir. Allah-u Teala buyurdu ki:

“Sabahleyin Kur’¬an (okumayı kendine gerekli kıl.) Şüphesiz sa¬bahleyin Kur’an okumak, (Allah Katında) makbule geçen (bir ameldir.)” (17:79)

Bütün yıl boyunca, pür dikkat ve anlayarak Kuran okumak konusunda asla gevşeklik olmamalı. Hz. Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurdu: Kuran’a saygı gösterenler gökte saygı göreceklerdir. Hz. Mesih-i Mevud (as) içlerinde devamlı olarak pak değişiklik yaratmalarını kendi cemaatine daima telkin etti. Her türlü kötülük ve pislikten uzak durun ve iyiliklerde daha fazla ilerleyin. Bu ramazandan sonra Yüce Allah’ın bütün emirlerine uygun olarak hareket edeceğimize herkesin kesin söz vermesi lazım. Allah-u Teala bizi buna muvaffak kılsın.

Hutbenin sonunda Huzur-i Enver, Muhterem Müştak Zühre Hanım ve Mükerrem Ebubekir beyin gaip cenaze namazlarını kıldıracağını bildirdi.  İnna lillahi ve inna ileyhi raciun.

Kaynak: https://www.alislam.org/friday-sermon/2017-06-23.html


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 218

Bugün İslam alemi bir arayış içerisindedir, her ağızdan bir ses çıkmakta ve Hak dininin bu kadar ayaklar altına alınması tüm müslüma...

Video

Ses-mp3

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler