Mta-türk videolar için tıklayınız.

Hutbenin Özeti

Huzur-i Enver (Atba) 14 Temmuz 2017’de Londra’da Beytül Futuh Camiinde Cuma hutbesi verdi. Kelime-yi şehadet ve Fatiha Suresini okuduktan sonra şöyle dedi:

Birçok insan evlatları ve onların iyi yetişmesi için dua ricasında bulunurlar. Allah’ın lütfuyla cemaatimizin ekseriyeti çocuklarının terbiyetine (ilmen ve ahlaken iyi yetişmesine) dikkat ederler. Yüce Allah’ın büyük bir lütfudur ki bu çağda bizim düşüncemiz bu konuya çevrilmiştir. Kuran-ı Kerim’in çeşitli yerlerinde Allah-u Teala, terbiyet için usuller ve dualar öğretti. Bu bir gerçektir ki çocukların terbiyeti kolay bir iş değildir. Bunun için, bu konuyla alakalı olarak Allah’ın açıkladığı şekilde, sürekli çaba ve cihad ve Allah’ın emirlerine  göre amel etmek şarttır. Velhasıl, insanın hep çaba sarfetmesi ve kararlılığı elden bırakmaması şarttır.

Huzur-i Enver misal olarak, bir kişinin kendisine şöyle mektup yazdığını anlattı: Çocukların terbiyesi bakımından o kadar çok problemler var ki bu yüzden ben şöyle karar verdim; Evlenmesine evleneyim ama çocuksuz kalmak daha iyidir. Huzur-i Enver şöyle buyurdu: bu son derece ümitsiz bir düşüncedir ve o bütün güçlerin kaynağının Allah-u Teala değil, şeytan olduğunu zannetti. Yüce Allah çocukların terbiyesi için Kuran-ı Kerim’de birçok dua öğretti. Mesela hz. Zekeriya (as) şöyle dua etti: Ey Rabbim! Kendi katından bana salih evlat ihsan et. Sen kesinlikse duaları dinleyensin.

Evladın salih olması için, anne babanın her ikisinin salih ameller işleyen kimseler olması şarttır. Kendi içinde pak değişiklik yapmadıkça insanın salih evlat sahibi olmak için yaptığı dua kabul olmaz. Hz. Mesih-i Mevud (as) buyurdu ki, çocuklarla ilgili ibtila da çok büyük bir sınanmadır. Eğer evlatlar salih olursa başka ne umursanır ki. Eğer evlat kötü karakterli ise, yüzbinlerce lira da bırakılsa o onu zayi edecektir. Eğer o kimse Allah’ın emirlerine göre hareket ederse evlattan yana içi rahat olacaktır.

Yine Hz. Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurdu: Siz nasıl evlatlarınız için para kazanmaya çalışıyorsanız, aynı şekilde iyi terbiye için dua etmeniz ve dini terbiye için çaba sarfetmeniz şarttır. Yine Allah-u Teala Kuran-ı Kerim’de şu duayı öğretti: “Ey Rabbimiz! Hanımla¬rımız ve evlatlarımız bakımından gözlerimizi aydın eyle, (her) birimizi takvayı benimseyenlere imam kıl,”

Hz. Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurdu: Burada anne-babaya imam olmaları, yani çocukları için kendi fiili örneklerini göstermeleri telkin edildi. Yine şöyle dedi: İnsanın düşünmesi lazım ki insanda neden evlat arzusu olur. Allah-u Teala bizi Allah’a ibadet için yarattı. Eğer insan kendisi mümin olmazsa ve ibadetin hakkını vermezse, öyle birisinin duasının hali şu olacak ki o kendi kötülüklerinin devam etmesi için bir halife bırakmak istiyor.

Hz. Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurdu: İnsanda evlat arzusu olur, fakat çocuk olduğunda ona ne din öğretir ne de ahlak. Evlat yetiştirmenin asıl maksadı şu olmalı ki evlatlar dinin hizmetkarı olsunlar.

Huzur-i Enver şöyle dedi: Özellikle vakfe nov çocukların anne babalarının buna ilgilerini çevirmesi gerekir. Allah-u Teala bizi, evlatlarımıza iyi bir örnek olmaya ve çocukları için dua eden insanlar olmaya muvaffak kılsın. Amin

Kaynak: https://www.alislam.org/friday-sermon/2017-07-14.html

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 321

Video

Downloads: 95

Büyü var mı? Peygamber Efendimize büyü yapıldı mı? Evliliklerin daha iyi yürümesi için...

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler