Mta-türk videolar için tıklayınız.

Huzur-i Enver (Atba) 28 Temmuz 2017’de Londra’da Hadikat’ül Mehdi’de Calsagah’ta Cuma hutbesi verdi. Kelime-yi şehadet ve Fatiha Suresini okuduktan sonra şöyle dedi:

Allah-u Teala’nın lütfu ile bugün İngiltere’nin calsa salanası (Yıllık toplantı) başlıyor. Bugünlerde dualara sarılmak gerekir ki Yüce Allah bu calsayı bereketli kılsın ve düşmanın şerrinden korusun.

 

 

Misafirlerin İslam’da bir çok hakları vardır, fakat aynı zamanda sorumlulukları da vardır. Misafirlerin bu sorumlulukları daima hatırında tutması gerekir. Hem misafirler, hem de gönüllü çalışanlar kendi sorumluluklarını yerine getirdiğinde calsa başarılı olacaktır.

Unutmamak gerekir ki calsanın asıl maksadı takva, Allah-u Teala ile bağımızı güçlendirmek ve kardeşlerimiz için isar (yani başkasının iyiliği için kendi hakkından vazgeçmek) ve fedakarlık yapmaktır. İşte bu maksadın daima göz önünde tutulması gerekir. Cemaatten olmayan misafirlere gelince, herkim olursa olsun tam olarak ve imkanlarımıza göre onlara misafirperverlik yapmak gerekir.

Ancak calsaya katılmak için gelen Ahmedilerin kendilerini hem misafir hem de ev sahibi saymaları lazım. Calsa ancak bu şekilde başarı ile gerçekleşecektir. Unutmamak gerekir ki çalışanlar bizim hizmetçimiz değil, bilakis gönüllülerdir. Bu yüzden daima sevgi ile konuşun ve eğer talebiniz yerine getirilemediyse buna hoşnutlukla razı olun.

Görevlilerin her konuya dikkat etmeleri lazım.  Ancak Ahmedilerin ve misafirlerin küçük küçük şeylerden dolayı şikayet etmemeleri gerekir; Aksine zihinlerinde tutmaları gerekir ki biz hz. Mesih-i Mevud’un (as) dualarına varis olmak ve bereket için calsaya katıldık.

Huzur-i Enver, yemek, park, ulaşım, güvenlik vesair ile ilgili olarak hem calsaya katılanlara hem de görevlilere nasihatlerde bulundu. Calsanın başarısı için dualara sarılın, buyurdu. Calsa programlarını herkes dikkatle dinlesin ve bütün konuşmalardan en iyi şekilde istifade edin. Calsa konuşmalarına ilave olarak Review of Religion tarafından düzenlenen çeşitli sergiler ve ilmi makalelerden de kendi ilginize göre istifade edin.

Hz. Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurdu: Konuşmaların zahiri güzelliğine ilgi gösterilmesinden, kendi adıma da cemaat adına da hoşlanmıyorum.  Bilakis bize gereken, her ne söylersek Allah için söylemek ve her ne dinlersek amel etmek için dinlemektir. Müslümanların çöküşünün önemli bir sebebi de vaizleri ihlas ile dinlemeyip vaazın zahiri şekline önem vermeleridir.

Huzur-i Enver şöyle dedi: Ahmedi alimler birçok manevi ve ilmî konuyu konuşmalarında açıklamaktadırlar, herkesin bunlardan istifade etmesi lazım. Allah-u Teala hepimize calsanın gayelerini elde etmeyi nasip etsin.

Kaynak: https://www.alislam.org/friday-sermon/2017-07-28.html

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler