Mta-türk videolar için tıklayınız.

Özet

Huzur-i Enver (Atba) 4 Ağustos 2017’de Londra’da Beyt-ül Futuh Camiinde Cuma hutbesi verdi. Kelime-yi şehadet ve Fatiha Suresini okuduktan sonra şöyle dedi:

Yüce Allah’ın çok büyük lütfudur ki İngiltere Ahmediye Cemaatinin yıllık toplantısı hayırlı bir şekilde gerçekleşti. Allah-u Teala’ya şükretmek bizim için şarttır ve gerçek şükür ancak, biz her an Allah’ın rızasını elde etmek için çaba sarfettiğimizde edilebilecektir. Çalışanlara da teşekkür etmek lazım, calsaya katılanlara da. Ta ki onların hayatlarında pak değişiklikler meydana gelsin.

 

 

Hz. Resulüllah (sav) şöyle buyurdu: İnsanlara teşekkür etmeyen Allah-u Teala’ya da şükretmez. Calsanın bir amacı da cemaat üyeleri arasında kardeşlik ve teşekkür etme duyguları meydana gelmesidir. Ve bu şeyler gelen misafirleri çok etkilemektedir. Misafirler de, gerçek İslam öğretisinin örneğini calsada gördüklerini itiraf ederler. Ve bu örnekler, gelenleri hayret içinde bırakır. Onlar derler ki, eğer İslam’ın öğretisi bu ise bu öğretiyi dünyaya yaymak şarttır.

Benin’den bir siyasetçi şöyle dedi: Ben bu calsa ile Cemaati tanıma fırsatı buldum. Calsada hiçbir eksiklik görmedim ve her türlü düzenleme çok iyiydi. Her tabakadan insan diğerlerinin rahat etmesini sağlıyordu. Ben bu manzarayı asla unutmayacağım. Her yerde kardeşlik manzaraları vardı ki bu vesileyle maneviyat artar. Ahmediye Cemaati İmamının kadınlara hitabı da son derece iman verici idi. Halife hazretleri konuşmasında onlara kadınların makamını ve sorumluluklarını anlattı.

Kostarika’dan bir profesör şöyle dedi: Ben calsa vasıtasıyla İslam’ın ve Müslümanların yeni bir yüzünü gördüm. Yine Kostarika’dan başka bir misafir şöyle dedi: Ahmediye Cemaati İmamının konuşmasını dinledim. Özellikle şu noktayı çok beğendim: Düşmanlarınız için dua etmek suretiyle kalbiniz pak olur. Bu, hz. Mesih-i Mevud’un (as) verdiği öğretidir.

Huzur-i Enver, diğer misafirlerin de, birçok duygularını belirttikleri izlenimlerini anlattı. Misal olarak: Eğer doğru bir din varsa o, İslam-Ahmediyet’tir. Eğer dünyada barış sağlanabilirse, bu ancak, Ahmediye Cemaati İmamı’nın söylediklerine göre amel etmekle olabilir. Filipinler’den bir siyasetçi şöyle dedi: Benim için en önemli şey şu idi ki Cemaat üyeleri büyük bir sevgi ve ihlas ile buluşuyorlar. Huzur-i Enver şöyle buyurdu: Bu sevgi ve ihlası hayatımızın devamlı bir parçası yapmalıyız, sadece calsa günlerine mahsus bir şey olmamalı.

Bir misafir şöyle dedi: Ben, hiçbir dinî toplantıda bu kadar genci asla görmedim. Gine’nin başkenti Konakri’den Müslüman bir siyasetçi şöyle dedi: Ben birçok programlara katıldım, Hacca da gittim fakat bu kadar güzel intizam hiçbir yerde görmedim. Ben kesin olarak inanıyorum ki sizin arkanızda Allah’ın desteği var. Yine bir başka misafir şöyle dedi: Âlemî biat töreni beni çok etkiledi, böylesine manevi bir manzara asla görmedim.

Birçok misafir ve haberci, bayanlar için yapılan düzenlemeyi  çok övdü ve dediler ki, kadınlara asıl makamını veren hakiki İslamî cemaat ancak Ahmediye Cemaatidir. Basın-yayının tahminine göre yaklaşık 127 milyon insana calsa vasıtasıyla cemaatin mesajı ulaştı. Bundan dolayı Allah’a şükretmemiz gerekir.

Allah-u Teala, İslam’ın bu sessiz tebliğinde hissedar olan bütün gönüllü çalışanlara mükafat versin. Onlar büyük bir gayretle çalıştılar. Huzur-i Enver, Kanada’dan gelen 350 Hüddam’ın ne kadar güzel çalıştıklarından da bahsetti. Yüce Allah bizi sorumluluklarımızı yerine getirmeye muvaffak kılsın ve bizler daima dini dünyadan üstün tutanlar olalım. Amin.

Huzur-i Enver, hutbenin sonunda bazı gaip cenaze namazlarını kıldıracağını da bildirdi.

Kaynak: https://www.alislam.org/friday-sermon/2017-08-04.html


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 148

Müslüman Ahmediye Cemaati’nin kuruluşunun 100. Yıldönümü dolayısıyla; Kelime-i şahadet getirmelerinden dolayı "suçlanan" ve ağır e...

Video

Downloads: 105

Haremlik selamlık, namazın cem edilmesi, çorap üzerine mesh, mübarek geceler, mevlit okutma ...

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler