Mta-türk videolar için tıklayınız.

Özet

Huzur-i Enver (Atba) 11 Ağustos 2017’de Londra’da Beyt-ül Futuh Camiinde Cuma hutbesi verdi. Kelime-yi şehadet ve Fatiha Suresini okuduktan sonra şöyle dedi:

Hz. Mesih-i Mevud’u (as) kabul eden her Ahmedi Müslüman kendini ıslah edeceğine de söz verir. Bu devirde Allah-u Teala MTA televizyonu nimetini de lütfetti ki MTA vasıtasıyla bütün Ahmedi Müslümanlar biatlarını da yenilerler. Bu yenilemeden sonra, biat şartlarını göz önünde tutmak gerekir ki böylece hayatlarımızda her bakımdan olağanüstü bir iyileşme meydana gelsin. Ancak aramızdan bir çoğu, Hz. Mesih-i Mevud’un (as) cemaatinde görmek istediği seviyeden uzaktır.

Mesela biat şartlarında, yalan konuşmamak, zulmetmemek, nefsani arzularına yenilmemek, kibirlenmemek, insanlığa faydalı olmak ve eziyet etmemek vesair şartlar vardır. İşte hepimizin bu şartlara dikkat etmesi gerekir. Çoğunluğumuz bunları kabul etmesine eder ama uygulama vakti geldiğinde ona göre amel etmez. Mesela bazı insanlar yalan konuşurlar, özellikle ticarette, kendi hakkı için zulüm bile yapar ve Allah’ın yarattıklarının hakkını da çiğner. Özellikle Dar-ül Kaza’daki işlemlerde, insanların tevazu ile kararı kabul etmedikleri ve birbirlerinin hakkını çiğnemeye çalıştıkları görülür. Bazıları, kendi isteğine uygun karar çıkmayınca Halife’ye bile mektup yazarlar. Bu kavgaları bitirmek için tarafların inatlaşmaktan vazgeçmesi ve hatta kendi hakkından vazgeçmeye bile razı olması şarttır.

Hz. Resulüllah (sav) bize şunu öğretti: Siz dünyada insanlara merhamet edin ve ilişkilerinizde yumuşaklık gösterin, o zaman Yüce Allah da size karşı yumuşak davranacaktır. Bir gün bizim de hesaba çekileceğimizi unutmamamız lazım. Eğer biz Allah-u Teala’dan mühlet, kolay hesap ve mağfiret bekliyorsak o zaman bizim de kardeşlerimize karşı aynı şekilde davranmamız gerekir.

Dar-ül Kaza’nın kararlarının yüzde yüz doğru olduğunu söyleyemem, fakat yüzde seksen, seksen beş doğru olur. Ne olursa olsun onlar temiz niyetle karar verirler. Bazı insanlar Dar-ül Kaza’yı bile suçlamaya başlarlar. Aynı şekilde ailevî işlemlerde, hak mehir vesaire gibi malî işlemler de olur. Hak mehir, her ne olursa olsun erkeğin borcudur, fakat erkeğin durumunu dikkate almak da kadı efendi için şarttır. Böyle bir durumda takva ve insaf ile davranmak gerekir. Hak sahibi olanın yumuşak davranması lazım ve hak ödemek zorunda olanda da sorumluluk hissi olmalı.

Hz. Resulüllah (sav) şöyle buyurdu: Alışveriş yaparken, alacağını alırken kolaylık sağlayana Allah-u Teala rahmet etsin. Yine buyurdu ki: Eli dar olan borçlunun borcunda kolaylık yapan yahut onu bağışlayan bir kimseye Allah-u Teala kıyamet gününde arşın altında gölge nasip edecektir. Kısacası, imkanı olanın kolaylık sağlaması gerekir, mahkemelerde vakti zayi etmemesi lazım.

Ancak bununla birlikte unutmamak gerekir ki borcu olanın veya hak ödemek zorunda olanın onu eda etmesi gereklidir. Hz. Resulüllah (sav), zenginin borcunu ödememesi zulümdür, buyurdu. Böyle birisi mecbur edilerek  borcu ödettirilmeli. Eğer böyle yapılmazsa hakkı çiğneyenler daha da cesaretlenirler. Bu yüzden hakkı çiğneyenlere Cemaat nizamı da ceza verir. Hz. Resulüllah (sav) başkalarına borçlu olan böyle birisinin cenaze namazını kıldırmazdı.

Bu yüzden de borçtan kaçınmak gerekir. Hz. Muslih Mevud (ra) şöyle buyurdu: Borçtan kaçınmak için istiğfar etmek, gereksiz harcamalardan uzak durmak ve eğer bir kuruş bile ele geçerse hemen borcu ödemek gerekir. Huzur-i Enver şöyle dedi: Bazı insanlar gereksiz arzular sebebiyle borç alırlar, yahut tecrübesi olmaksızın borç alarak bir işe atılırlar ve sonra daha da muhtaç duruma düşerler. Bu gibi şeylerden kendini koruyarak mümkün mertebe borçtan uzak durmak gerekir. Allah-u Teala bize hayatlarımızı gerçekten mümince geçirmeyi nasip etsin. Amin

Kaynak: https://www.alislam.org/friday-sermon/2017-08-11.html

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 255

Hilâfet kelimesi ne demektir? Kur’ân-ı Kerîm’de ve Hz. Resulüllah’ın (s.a.v.) hadislerinde hilâfetten bahsedilmiş midir? Ümmet büy

Video

Downloads: 161

Kerbela'da İmam Hüseyin'in Şehit edilmesi.

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler