Mta-türk videolar için tıklayınız.

 

Huzur-i Enver (Atba) 18 Ağustos 2017’de Londra’da Beyt-ül Futuh Camiinde Cuma hutbesi verdi. Kelime-yi şehadet ve Fatiha Suresini okuduktan sonra şöyle dedi:

Hz. Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurdu: Yüce Allah sizin tam bir inkılap geçirmenizi ve (adeta daha bu dünyada iken) bir ölümden sonra ikinci bir hayata kavuşmanızı ister. Aranızda daha yüce olan, kardeşinin günahını daha fazla affeden ve barışı meydana getirendir. Haklı olduğunuz halde haksızmışsınız gibi tevazu gösterin. Eğer karşı taraf inatla direniyorsa, siz tüm çabanızı gösterdikten sonra konuyu Allah-u Teala’ya bırakın.

 

 

Hz. Mesih-i Mevud (as) “Bizim Öğretimiz” kitapçığında kendisiyle ilgili olayı anlattı. Bizler hz. Mesih-i Mevud’a (as) biat ederek, fesat çıkarmayacağımıza ve nefsani coşkularımıza hakim olacağımıza söz verdik. Yine hz. Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurdu: İnatçılık yapıp da affetmeyen kimse bedbahttır. Böyle bir kimse cemaatten kesilip atılacaktır. Buyurdu ki, barışmayan ve inatlaşan biat sözünden uzaktır.

Hz. Mesih-i Mevud (as) bize nasihat ederek şöyle buyurdu: sadece laf ile kendi kendinizi gerçek Ahmedi olarak göstermeye çalışmayın. Aksine içte bir değişiklik yaratmak, biat sözünü yerine getirmek gerekir. Eğer içte bir değişiklik yoksa o zaman sizinle diğerleri arasında hiçbir fark yoktur

Yine Hz. Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurdu: İki şey hep aklınızda olsun; Birincisi Allah’tan korkun, İkincisi, kardeşlerinize karşı, kendi nefsinize davrandığınız gibi dert ortağı olun. Eğer birisi bir hata yaparsa, ona daha da yüklenmek değil, onu affetmek gerekir.

Hz. Resulüllah (sav) de şöyle buyurdu: Güçlü kimse kavgada galip gelen değildir, bilakis asıl pehlivan kızgınlık anında kendine hakim olandır. İşte aynen bu, hz. Mesih-i Mevud’un (as) bizde meydana getirmek istediği mümine yakışır şandır. Kendisi şöyle der:  Bize, fiziksel olarak pehlivan ve güçlü insanlar lazım değil, bize, ahlakını değiştirme gücüne sahip, yüce ahlaka sahip insanlar lazım. Kötü ahlak ve kötü adetlerini terkeden ve iyi ahlak ve adetleri edinen kimse için bu bir keramet ve mucizedir.

Huzur-i Enver şöyle dedi: Allah’ın lütfu olmadıkça, nefsaniyetin mikrobu insanın içinden çıkamaz. Daima Allah’ın lütfunu dilemek gerekir. Bu lütfu elde etmeyen insanlar ne Allah’ın haklarını eda ederler ne de Allah’ın kullarının. Hz. Mesih-i Mevud (as) buyurdu ki, insanların hakkını çiğneyen birisinin tevhide imanı olduğunu düşünmüyorum.

Hz. Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurdu: Bu Cemaatin oluşturulmasındaki maksat, onların dilini, kulağını, gözlerini ve her uzvunu takva kaplasın diyedir; Öfke ve kavga tamamıyla yok olsun diyedir. Değişim olmadıkça Allah’ın gözünde sizin hiçbir değeriniz yoktur. Bizim amacımız Allah’ı hoşnut etmektir ve bunun için yüce bir ahlak edinmek gerekecektir, hukuk-ullah (Allah’ın hakları) ve Hukukul-ibad (kulların haklarını eda etmeyi) kaim kılmak gerekecektir. Yeryüzünde barışı yaymak bizim işimizdir, ta ki bunun vesilesiyle İslam dini yayılsın ve tebliğin yolu açılsın.

Allah-u Teala bize güç versin ki bizler Hz. Mesih-i Mevud’un (as) öğretisine göre amel ederek insanoğluna dert ortağı olan kimseler olalım. Amin

 

Kaynak: https://www.alislam.org/friday-sermon/2017-08-18.html


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 521

Ahmediler biat şartlarını kabul ederek cemaate katılırlar. Peki bu 10 biat şartı aslında nedir? Bilmeden bu şartlara uymak mümkünde de...

Video

Downloads: 94

İslam'da Hilafet nedir? Kuran-ı Kerim'de nasıl anlatılmıştır? Asr-ı Saadet döneminde hil...

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler