Mta-türk videolar için tıklayınız.

ÖZET

Bugünden itibaren İngiltere Ensarullah kuruluşunun içtiması başlıyor. Ensarın özellikle namaza dikkatini vermesi lazım. Kırk yaşından sonra, “bizim ömrümüzün günleri azalıyor ve öldükten sonra Rabbimizin huzurunda hesap vereceğiz,” diye insanın daha fazla hissiyatının olması gerekir. “Öyle bir halde Allah’ın huzuruna çıkayım ki hukuk-ullah (Allah’ın hakları) ve hukuk-ulibad (kulların haklarını) ödeyen birisi olayım, diye bir dert taşıyor olmalıyız.

 

 

Namazla ilgili olarak unutmamalıyız ki Allah-u Teala namazın ikame edilmesini emretmiştir. Bunun anlamı, birincisi namazların cemaat ile kılınması, ikincisi de vaktinde eda edilmesidir.  Ensarın bu konuya özel dikkat vermesi lazım. O ancak sorumluluklarını yerine getirdiğinde ensarullah, yani Allah’ın yardımcısı olabilir. H. Mesih-i Mevud (as) “Bizim silahımız duadır,” buyurdu. O halde namazda düzenlilik olmaksızın biz nasıl onun görevinde yardımcı olabiliriz.

Hz. Mesih-i Mevud (as), namazı düzenli olarak kılın, buyurdu. Bazı insanlar günde sadece bir namaz kılarlar. Namazdan, asla muafiyet yoktur. Hatta peygamberler bile namazdan muaf olmazlar.  Bir defasında Hz. Resulüllah’ın (sav) yanına bir grup geldi ve namazdan muaf tutulmak istediler. Hz. Resulüllah (sav) buyurdu ki, bir dinde amel yoksa onda hiçbir şey yoktur.

Yine hz. Mesih-i Mevud (as) namazın hakikatinden bahsederek şöyle buyurdu: Namaz nedir? Özel bir duadır. Ancak insanlar onu padişahların vergisi gibi zannederler. Akılsızlar anlamıyorlar ki namazın Allah’a ne faydası vardır. Namazın faydası bizzat insanadır ki ancak onun sayesinde gerçek maksadına ulaşır.

Yine şöyle buyurdu: Namaz öyle bir şeydir ki onun sayesinde dünya da süslenir din de. Fakat bazı insanlar öyle bir namaz kılarlar ki namaz onlara lanet eder. Namaz öyle bir şeydir ki her kötü davranıştan korur ve böyle bir namaz Allah-u Teala’nın yardımı olmaksızın elde edilemez. Bunun için Allah’ın huzurunda huşu ve dua gerekir. Velhasıl sizin hiçbir gününüz duasız geçmesin.

Yine şöyle buyurdu: Ben görüyorum ki insanlar, Allah’ın namaza koyduğu lezzetten habersiz oldukları için namazda gafil oluyorlar. Yüce Allah’a son derece sancı ile dua etmek gerekir ki meyveye nasıl lezzet koymuşsa aynı şekilde bir defa namazın lezzetini de tattırsın. Tatmış olan insan onu hep hatırlar. Görüyorum ki bir içkici neşesini bulamadıkça içki kadehlerini içmeye devam eder. Akıllı bir insan bu misalden istifade edebilir. Yani insan namazdan lezzet alamadıkça namaza devam etmeli. Yani lezzet alamadıkça, tadını alıncaya kadar namaz kılmaya devam etsin.

Hz. Mesih-i Mevud (as) yine şöyle buyurdu: İnsan namazda tembellik gösterdiğinde bunun gerçek sebebi, onun ilgisinin Allah-u Teala yerine başka taraflara olmasındandır. Bu yüzden namaz alışkanlığı ve düzenli olarak Allah’a yönelmek çok gereklidir. Bu sayede yavaş yavaş tabii bir meylin oluştuğu vakit gelecek ve özel bir nur insana nasip olacaktır.

Namaz içinde vesveseler gelmesi ile ilgili olarak şöyle buyurdu: Tam olarak Allah’a yönelmeyen insanların kalbinde başka düşünceler oluşur. Bir tutuklunun durumuna bakın ki hakimin karşısında o nasıl tam bir dikkatle durur. Aynı şekilde insan dürüst kalple bütün dikkatini Allah’a çevirirse onun kalbine vesveseler sokmaya şeytanın hiçbir mecali olamaz.

Yüce Allah Kuran-ı Kerim’de وَالَّذِیْنَ جَاھَدُوْا فِیْنَا لَنَھْدِیَنَّھُمْ سُبُلَنَا yani Bizim yolumuzda çaba sarfedenlere Biz yollarımızı mutlaka gösteririz, buyurmuştur. Hz. Mesih-i Mevud (as) şöyle dedi: Tam bir çaba ile Allah’ın yolunda devam ederseniz hedefinize ulaşacaksınız. Namaz öyle bir şeydir ki miraç mertebelerine kadar ulaştırır. O varsa her şey vardır.

Yine aynı şekilde hz. Mesih-i Mevud (as) cemaatin dikkatini teheccüd namazına da çekti. Ensarullahın da özellikle buna dikkat etmeleri gerekir. Buyurdu ki, bu hayatta bütün nefesler dünyevi işler için harcandıysa o zaman ahiret için ne topladınız. Teheccüd için kalkın ve özel bir ilgi ve şevk ile onu eda edin.

Hz. Resulüllah (sav), قرۃ عیني فی الصلوۃ  yani benim gözlerimin serinliği (kalbimin ferahlığı) namazdadır, buyurdu. Allah-u Teala hepimizi namazlarımızı korumaya muvaffak kılsın ve bizler tam bir mutlulukla namazları eda edenler olalım. Amin.

Kaynak: https://www.alislam.org/friday-sermon/2017-09-29.html

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 181

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza re...

Video

Downloads: 202

Makyaj dine aykırı mıdır, şalvar cübbe sarık gibi şeylerin dindeki yeri nedir, namaz içi...

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler