Mta-türk videolar için tıklayınız.

6 Ekim 2017 Cuma Hutbesi Özeti

Huzur-i Enver (eyyedehullah), 6 Ekim 2017’de Londra’da Beytül Futuh camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Kelime-yi şehadet ve Fatiha suresinden sonra şöyle buyurdu:

Bazı doğuştan Ahmediler bana şöyle yazarlar: Cemaate yeni katılanların imanî durumlarını ve onların Allah-u Teala ile olan bağları hakkındaki olayları dinlediğimizde, biz de iman da ilerlemeliyiz diyerek kendimizden utanırız. Aynı şekilde bazı yeni biat etmiş olanlar da, bu olayları duyduğumuzda bizim de imanımız artmaktadır diye belirtirler.

 

 

Ancak bununla birlikte, bu Batılı ülkelerde yaşayan ve kendini ilerlemiş zanneden öyle insanlar da vardır ki onlar Allah’a ibadete dikkat etmezler yahut ilgileri yok denecek kadar azdır. Dini durumlarını düzeltmeyi düşünmezler yahut çok az düşünürler. Bu gibi insanlar derler ki iman edenlerin bu hadiseleri sadece Afrika ve Arap ülkelerinde olur, Batı ve gelişmiş ülkelerde niye böyle olaylar olmuyor?

Huzur-i Enver şöyle buyurdu: Burada da bu gibi iman verici hadiseler olur. Burada, İngiltere, öyle durumları yaşamış  bir çok yeni biat etmiş olan vardır ki Allah-u Teala onlara da Ahmediyetin doğruluğunun mucizelerini göstermiştir. Fakat unutmamak gerekir ki Allah-u Teala ancak, Kendisine yönelenlere yol gösterir. Peygamberlerin tarihinden öğrenildiğine göre peygamberlere daha ziyade iman edenler zayıf ve fakir insanlardı ve maneviyatta ilerleyenler onlar olurdu.

Burkina Faso’nun bir köyüne bizim bir muallimimiz tebliğ için gitmişti o köyden sadece yaşlı bir kadın biat etti. Bizim camimiz oradan 15  kilometre uzaktadır. Arada yağmur kanalı olduğu için yol meşakkatli idi. O kadın her hafta Cuma namazı kılmak için gider fakat kanal yüzünden onun kenarında seccade sererek kendi kendine kılardı. Bir aydan sonra muallim beyin haberi olunca bu kadının iman verici hadisesini diğer köylülere anlattı bunun üzerine o köyden 130 kişi biat etti.

Benin mübelliğimiz şöyle yazmaktadır: Bir köyde 200 biat gerçekleşti. Oranın başkanının kızı çok şiddetli hastalandı. Her taraftan ümitsizlik olmuştu ve durum kötü idi. Kız hareket etme ve konuşma kabiliyetini de kaybetmişti. Orada ona dua etmesi telkin edildi. Dua edildi ve bana da dua için yazdı. Allah’ın lütfu ile bir gün sonra kızın durumu tamamıyla iyileşti.

Huzur-i Enver şöyle dedi: Ben, mülteci başvurusu yapanlara tebliğ yapmalarını söylemiştim. Bir mülteci şöyle yazdı: Benim son duruşmamda hakim bana, “sen cemaatin broşürlerini dağıtıyor musun,” diye sordu. Ben, “evet dağıtıyorum,” dedim. Hakim, nerelerde dağıtıyorsun diye sordu. Bunun üzerine ben birkaç yerin adını söyleyince o “peki, filan yerde ben de almıştım. Haydi, senin işlemin kabul edildi,” dedi. İşte, Allah-u Teala bu şekilde kullarına yardım eder.

Allah-u Teala hz. Mesih-i Mevud’a (as) şöyle vahyetmişti: Senin için öyle bir zaman gelecek ki sen bütün dünyada tanınacaksın. Bu vahiy ilk defa, 1883’de, kendisini hiç kimsenin tanımadığı bir zamanda inmişti. Bu ancak Allah-u Teala’nın lütfudur ki gitgide daha da tanınmakta ve insanlar biat etmektedirler. Allah-u Teala, “bir zaman gelecek ki insanlar senin cemaatine girecekler,” buyurmuştu. Bugün biz bunun manzaralarını görmekteyiz. Artık Ahmediyet 210 ülkeye girdi.

Kaynak: https://www.alislam.org/friday-sermon/2017-10-06.html


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Vadedilen Mesih ve Mehdi’nin (as) olağanüstü İslam hizmetleri


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 271

Bu kitap “Davetü’l Emir” adı altında 1926’da bir mektup şeklinde Urdu dilinde yazılmış olup, Farsçaya çevrilerek eski Afgan Kralı Emanullah Han’a sunulmuştu. İlk İngilizce te...

Video

Downloads: 131

Vadedilen Mehdi'nin (a.s.) sahabelerinin imanı

Ses-mp3

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler