Mta-türk videolar için tıklayınız.

Huzur-i Enver (eyyedehullah), 3 Kasım 2017’de Londra’da Beytül Futuh camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Kelime-yi şehadet ve Fatiha suresinden sonra Al-i İmran suresinin 93. Ayetini okudu ve sonra şöyle buyurdu:

Allah-u Teala Kuran-ı Kerim’de mali fedakârlık konusunu da açıkladı ki mali fedakarlık yapanlar onu çok iyi anlarlar. Buna en fazla iştirak edenler hz. Resulüllah’ın (sav) sahabeleridir. Onlar birbirlerini geçerek mali fedakarlık yapmak suretiyle takvayı ve Allah’ın rızasını elde etmek için çabaladılar. Bir sahabe hakkında şöyle bir rivayet vardır: O hz. Resulüllah’a (sav) arzetti ki benim Mescid-i Nebevi’ye yakın bir bahçem vardır ki en çok sevdiğim mal odur. Bugün ben onu Allah-u Teala’nın yolunda veriyorum.

Bugün o fedakarlıkları dünyada, hz. Mesih-i Mevud’un (as) cemaati canlandırdı ve Ahmediler kendi mallarından fedakarlıklar yapıyorlar. Bütün bunlar hz. Mesih-i Mevud’un (as) verdiği öğreti ve yetiştirmenin neticesidir. Bir yerde kendisi şöyle buyurdu: Dünyada insan malı çok sever. İşte bu sebeple, gerçek takvayı ve imanı elde etmek için Allah-u Teala buyurdu ki, en çok sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda harcamadıkça gerçek iyiliğe erişemezsiniz.

İşte Ahmediler bu ruh ile fedakarlık yaparlar ve Allah-u Teala’nın onlara bunun ecrini vereceğini ve mallarına bereket vereceğini ümit ederler. Hz. Resulüllah (sav) şöyle buyurdu: Bir kimse temiz kazancından bir hurma bile Allah yolunda verirse, Allah-u Teala o hurmayı sağ eliyle kabul buyuracak, onu çoğaltacak, o kadar ki o dağlar kadar olacak. Biz biliriz ki bunlar eski hikayeler değildir, tersine bu gün bile Ahmediler bunu tecrübe etmektedir.

Kamerun’daki mübelliğimiz şöyle yazdı: Bir Ahmedi kardeşimiz geçen yıldan beri işsizdi ve çok darlık içindeydi. Bir gün Camide ona Tahrik-e Cedit çandası anlatıldı. Onun cebinde 10 bin Frank (70 Tl) vardı, o bunu çanda olarak verdi. Birkaç gün sonra geri geldi ve dedi ki Allah-u Teala benim çandamı kabul buyurdu ve özel bir şirket bana 100 bin franklık (700 TL) iş verdi. Bu benim verdiğim çandadan on kat fazladır. Bu yüzden şimdi ben ilk maaşımı da Allah yolunda vereceğim.

Kanada Cemaatinin başkanı yazdı: Lacna İmaillah (Kadınlar kolu)’nun bir üyesi parttaym (yarı zamanlı) çalışıyordu. Ona, Tahrik-e Cedit çandası için bir aylığının yarısını vermesi söylendi. Bunun üzerine o belli bir miktar çanda vereceğine söz verdi. Ancak o, eğer tam zamanlı bir iş bulursa aylığının tamamını verme arzusunu da belirtti. Hemen akabinde Allah’ın lütfu ile ona tam zamanlı bir iş nasip oldu, bu işin maaşı 5 bin dolar idi.

Allah-u Teala’nın lütfu ile bu manzaraları biz Cemaatin başlangıcından beri görüyoruz. Ahmedilerin çoğu, bu çağın, hidayetin yayılmasının tamamlanma çağı olduğunun bilincindedir. Hidayetin yayılması, camilerin yapılması, kitapların basılması, Camia Ahmediye’ler vesaire vasıtasıyla olmaktadır ve bütün bunlar için mali fedakarlık gerekir. Aynı şekilde Hz. Mesih-i Mevud (as), Allah’ın mahlukatına dert ortağı olmak da imanın bir parçasıdır, buyurdu. Bu gaye ile okullar, hastaneler vesaire de ihlaslı kimselerin mali fedakarlığı ile yürümektedir. Allah-u Teala lütfetsin ki, mallarını Allah yolunda vakfeden böyle muhlis kimseler Ahmediye Cemaatinde kıyamete kadar daima varolsun.

Huzur-i Enver şöyle buyurdu: Adet olduğu üzere bugün ben Tahrik-e Cedit’in 84. Yılını ilan ediyorum. 83. Yılın gerçekleşmesi şöyledir: Toplam rakam 12,58 milyon pound oldu. Bu, geçen yılkinden bir buçuk milyon fazladır. Bu harekete katılanların sayısı 1,6 milyon oldu, bu da geçen yıldan 200 bin kişi fazladır. Allah-u Teala, katılanların mallarına hadsiz hesapsız bereket versin.

Huzur-i Enver daha sonra, özellikle İngiltere ve genel olarak da bütün dünyadaki Ahmedilere, Beyt-ül Futuh Camisi için gönüllü olarak fedakarlık yapmaları çağrısında bulundu. İki yıl önce Beyt-ül Futuh Camisinin bir bölümünde yangın çıkmıştı. Şimdi onun yeni baştan tamir edilmesi için yaklaşık 11 milyon pound masraf olacak. Bunun yarısı mevcuttur, kalan yarısı için Cemaatte genel çağrı yapılmaktadır. Bu maksat için vadettiğiniz miktarı üç yıl içinde tamamlayın, ancak onun üçte birini en azından ilk yıl tamamlayın.

Huzur-i Enver son olarak, Yemen’li Adil Hamid beyin gaip cenaze namazını kıldıracağını bildirdi. Merhum namazlarına bağlı birisiydi ve çocuklarına her zaman dinin önemini ve cemaat ile güçlü bağ kurmalarını telkin ederdi.

Kaynak: https://www.alislam.org/friday-sermon/2017-11-03.html

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 230

Dostlarım, bana biraz olsun kulak verirmisiniz? Çağımızda maddiyatçılığın karanlığı yeryüzünün her köşesine yayılmış ve birço...

Video

Downloads: 87

Günümüzde hilafet ve halifeye tabi olmak meselesi tüm açıklığıyla bu bölümde anl...

Ses-mp3

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler