Mta-türk videolar için tıklayınız.

Huzur-i Enver (Atba) 23 şubat 2018’de Londra Beytül Futuh camiinde Cuma hutbesi verdi. Teşehhüd taavvuz ve fatiha suresinden sonra şöyle buyurdu:

Bugünlerde cemaatlerimizde “Yevmi Muslih Mevud” (Vadedilen reformcu günü) programı yapılmaktadır. Hz. Mesih-i Mevud (as) Yüce Allah’tan bilgi edinerek, bir oğulun doğacağı haberini vermişti. Bu bildiri 20 şubat 1886’da yayınlandı.

 

 

İşte 20 şubatın “yevmi muslih mevud” olarak kutlanması ve toplantılar düzenlenmesi, aslında hz. Mesih-i Mevud’un (as) verdiği o çok yüce gaybi haberin gerçekleşmesi sebebiyledir, hz. Mirza Beşirüddin Mahmud Ahmed’in (ra) doğumundan dolayı değildir. Bu açıklama şu yüzden ki, bazı kimseler soruyorlar, yevmi muslih mevud kutlanıyor da diğer halifelerin doğum günleri neden kutlanmıyor. Bilinsin ki o gün hz. Muslih Mevud’un (ra) doğum günü değildir, onun doğumu 12 ocak 1889’dur.

Bu açıklamadan sonra şimdi ben, Muslih Mevud gaybî haberi hakkında konuşacağım. İlk olarak hz. Mesih-i Mevud’un (as) kendi ifadesiyle bu gaybi haberin kelimelerini sunacağım, ikinci olarak da yine hz. Mesih-i Mevud’un (as) düşüncesine göre bu gaybi haberin mistakının kesinlikle ikinci halife olduğunun delilleri onun yazılarından anlaşılmaktadır. Aynı şekilde birinci halife hazretleri ve diğer bazı ermiş kimselere göre de bu gaybi haberin işaret ettiği kişi, ikinci halife hazretleri idi. Bu vadedilen muslihin bazı özellikleri ve alametlerinin nasıl gerçekleştiğini, bizden ve bizim dışımızdakiler tarafından nasıl dile getirildiğine dair bazı örnekler de sunacağım.

Huzur-i Enver daha sonra “muslih mevud gaybi haberi”ni Hz. Mesih-i Mevud’un (as) kelimelerinden aktardı ve dedi ki hz. Mesih-i Mevud (as) bu gaybi haber ile ilgili şöyle buyurur: Benim ilk oğlum vefat edince, akılsız mollalar ve dostları, Hıristiyanlar ve Hindular, onun ölümüne çok sevindiler. Onlara sık sık söylenildi ki, 20 şubat 1886’daki gaybi haberde bazı çocukların öleceği de bildirilmişti, bu yüzden de herhangi bir çocuğun küçükken ölmesi gerekliydi. Yine de bu insanlar itirazlardan vazgeçmediler. O zaman Allah-u Teala bana ikinci çocuğun müjdesini verdi. Nitekim “yeşil bildiri”nin yedinci sayfasında, bu ikinci çocuğun doğacağının müjdesi vardır. “İkinci beşir verilecek, onun diğer adı mahmud’dur”. O şimdiye kadar, yani 1 eylül 1888’e kadar daha doğmamış olsa da Allah-u Teala’nın vaadine uygun olarak süresi içinde mutlaka doğacaktır, yerler ve gökler yok olabilir ama Allah’ın sözünün gerçekleşmemesi mümkün değildir.

Birinci halife hazretlerinin Muslih Mevud’un makamı hakkındaki düşüncesini gösteren bir olayı anlatayım. Birinci halife hazretlerinin vefatından altı ay önce, “Kaide Yassernel Kuran”ın yazarı Pir Manzur Muhammed bey kendisine şöyle arzetti: Hz. Mesih-i Mevud’un (as) yayınladığı bildiriyi okuduğumda bugün anladım ki vadedilen Muslih ancak Miya sahiptir yani Mirza Beşirüddin Mahmud Ahmed.  Bunun üzerine birinci Halife hazretleri şöyle buyurdu: Biz bunu önceden biliyorduk, bizim onunla bambaşka bir şekilde görüştüğümüzü ve ona nasıl hürmet ettiğimizi görmediniz mi? Pir Manzur bey, tasdiklemesi için bunları yazarak birinci Halife hazretlerine sundu. Kendisi bu yazının üzerine, “bu kelimeleri kardeşimiz Pir Manzur Muhammed’e söyledim, Nuruddin, 10 eylül 1913” yazarak imzaladı. Pir bey şöyle anlatır; Bu hadiseden bir gün sonra akşamleyin birinci Halife hazretleri evde karyola üzerine uzanmıştı, ben de onun ayaklarına masaj yapmaya başladım. Bir müddet sonra, herhangi bir konuşma olmaksızın kendiliğinden buyurdu ki, bu konuyu, yani Mirza Beşirüddin Mahmud Ahmed’in gaybi haberin işaret ettiği zat olduğu konusunu, şimdilik yayınlama, muhalefet olduğunda yayınlarsın.

Yine hz. Şeyh Muhammed İsmail beyan eder: Biz bir çok defa hz. Mesih-i Mevud’dan (as) duyduk, kendisi şöyle buyururdu: Gaybi haberde zikredilen oğul kesinlikle Miya Mahmud’dur. Biz, hz. Mesih-i Mevud’dan (as) şunu da duyduk ki, Miya Mahmud’da o kadar din coşkusu bulunuyor ki ben bazen onun için özel olarak dua ediyorum.

Hz. Muslih Mevud (ra) Allah-u Teala kendisine izin verinceye kadar, muslih mevud olduğunu ilan etmedi ve ilan etmesi için açık bir şekilde izin verildiğinde ilan etti. O zaman kendisi şöyle buyurdu: Şüphe yok ki vadedilen oğul ile ilgili hz. Mesih-i Mevud’un açıkladığı alametlerin birçoğunun gerçekleşmesi sebebiyle cemaatimizden bir çok insan bu gaybi haberin benim zatımla ilgili olduğunu söylerlerdi. Fakat ben, Allah bana izin vermedikçe ben asla böyle bir iddiada bulunmayacağım, derdim, sonunda Yüce Allah’ın bunu benim dilimle ilan ettireceği vakit geldi. Kendisi, Huşyarpur calsasında şöyle buyurdu: Ben Allah’ın emrine uygun olarak yemin ederek ilan ediyorum ki Allah-u Teala benim hz. Mesih-i Mevud’un (as) gaybi haberine uygun olarak, hz. Mesih-i Mevud’un ismini yerytüzünün kenarlarına kadar ulaştıracak olan vadedilen oğul olduğumu bildirdi.

Sonra Lahor calsasında şöyle buyurdu: Yalan yere yemin etmek lanetli kimselerin işidir ve O’na iftira edenler O’nun azabından kurtulamazlar. İşte ben O Vahid ve Kahhar Allah’ın adına yemin ederek diyorum ki Yüce Allah, bu Lahor Şehrinde Tampel Sokak 13 numaradaki Şeyh Beşir beyin evinde, muslih mevud gaybi haberinde zikredilen kişinin kesinlikle ben olduğumu bana bildirdi. Kendisi vasıtasıyla İslam’ın dünyanın her köşesine yayılacağı ve tevhidin kökleşeceği Muslih Mevud kesinlikle benim.

Hz. Mesih-i Mevud’un, “muslih mevud gaybi haberi”nde vadedilen oğul ile ilgili bildirdiği alametler 50’den fazladır. Bu özellikler ve alametleri, hem bizim içimizden insanlar hem yabancılar, hz. Muslih Mevud Mirza Beşirüddin Mahmud Ahmed’de (ra) gördüler ve bunu dile getirdiler. Huzur-i Enver bunlardan bazı örnekler sundu.

Hutbenin sonunda Huzur-i Enver şöyle buyurdu: İşte bizim insanlarımızın ve yabancıların, hz. Muslih Mevud (ra) ile ilgili izlenimleri böyledir. Bütün bunlar, gaybi haberin doğruluğunun apaçık göstergesidir. Bugünlerde düzenlenen toplantılarda bu gaybi haberi ve hz. Muslih Mevud’un (ra) gerçekleştirdiği muazzam işleri dinlediğimizde bir yandan hz. Muslih Mevud’un (ra) derecesinin yükselmesi için dua etmemiz gerekir, öbür taraftan da kendimizi muhasebe etmeliyiz ki Ahmediyetin ilerlemesi için her cemaat üyesinin büyük bir azim ile bütün yeteneklerini sergilemesi ve ortaya koyması gerekir. Eğer bunu yaparsak, Ahmediyetin eskisinden daha fazla ilerlediğini kendi hayatımızda görürüz. Yüce Allah bunu bize nasip etsin. Amin.


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 177

Bilgi edinmek her Müslüman’ın görevidir. Bilginin sınırı yoktur. İnsan daha önce hiç bilmediği konularla karşılaşabilir. Yeni bir k...

Video

Downloads: 85

22 Ekim 2010 Cuma Hutbesi

Ses-mp3

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler