Mta-türk videolar için tıklayınız.

HUTBE ÖZETİ:

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 19 Aralık 2014’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte her zaman olduğu gibi MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver,  geçen günlerde Pakistan’ın Peşaver şehrinde bir okulda meydana gelen, okuldaki masum çocukların son derece zulüm ve barbarlık ile katledildiği acı verici olayı sert kelimelerle kınayarak şöyle buyurdu: bu olay vahşiliğin ve acımasızlığın çok çirkin ve insanın tüylerini diken diken eden bir örneği idi. Öyle bir olay ki insanlık çığlık attı ve huzursuz oldu. Birazcık efendilik sahibi birisi bile bu olay üzerine sancı ve üzüntüsünü bildirdi. Biz Ahmedilerin kalbinde insanlık için son derece fazla dert vardır ve bizler insanlara dert ortaklığı için daima hazır olanlarız. Buna benzer azıcık bir olay olsa, bizim kalbimiz yaralanır. Ben kendim bütün gün bunun etkisinde kaldım. Allah-u Teala, memleketi bu zalim ve bedbahtlardan bir an evvel temizlesin. Hatta bütün İslam memleketlerini onlardan temizlesin. Bu olayları görünce Ahmedilere yapılan zulümlerin yarası da tazelenir. Aynen bunun gibi kanlı bir olay bundan yaklaşık dört buçuk yıl önce 2010’da Lahor’da bizim camilerimizde gerçekleşmişti. Bizim o acımıza ve bize yapılan zulme ne hükümet ne de halkın çoğunluğu ilgi göstermemişti. Ancak biz ahmediler ise insanlığın dert ortağıyız ve üstelik onlar bizim hemşerilerimizdir. Biz onlar için huzursuz olduk ve onların dertlerine ortağız. Allah-u Teala onların hepsini Kendi mağfiret ve rahmet çarşafıyla örtsün ve onların anne babalarına sabır ve dayanma gücü ihsan etsin. Resulüllahsav savaş durumunda gayri Müslimlerin çocuklarına ve kadınlarına karşı dahi kılıç kaldırmayı yasaklamıştı. Bu olayda anne babalarını kaybeden o çocuklara da Allah sabır ve dayanma gücü versin, onlara rahmetini indirsin ve onların ihtiyaçlarını gidersin.

Huzur-u Enver buyurdu ki, bu şiddet ve zulüm olaylarından hemen hemen bütün Müslüman sayılan ülkeler muzdariptir. Sadece Pakistan değil, Irak, Suriye, Libya vesaire ülkelerde de zulümler yapılmaktadır. Bu insanlar sadece zahiren katletmiyorlar, hatta gelecek nesilleri bile tahrip ediyorlar ve İslam’dan uzaklaştırıyorlar. Bütün bu zulümler ve bu olaylar İslamî talimatlara aykırıdır. İslam, sevgi, muhabbet ve kardeşlik öğretir. Huzur-u Enver, Kuran-ı Kerim’in hükümlerinden şiddetten uzak durulması ve adalet ve insafın ikame edilmesi ile ilgili öğretileri sundu. Allah-u Teala buyurur ki, Allah ve O’nun Resulüne itaat edin ve aranızda kavga etmeyin, yoksa korkak olursunuz ve heybetiniz yok olur. Sabredin, şüphesiz Allah sabredenlerle beraberdir.

Huzur şöyle buyurdu: düşmana karşı dahi insafla davranılmadıkça, kardeşliği belli bir seviyeye getirmedikçe, hükümet tebaasını gözetmedikçe ve tebaa da devlete itaatkar olmadıkça, Allah-u Teala’nın korkusu kalplerde yerleşmedikçe, bu gibi zalimane olaylar hep devam edecektir.

Huzur buyurdu ki, insanlara dert ortağı olma coşkusunu bizim içimizde Mesih-i Mevud as yerleştirdi. O buyurdu ki, müminlere yumuşaklık ve şefkat emredilmiştir. Bunu daima göz önünde tutun. Her şahıs, hergün kendini mütalaa etmeli ki ne kadar kardeşlerine dert ortağı oldu ve iyilik yapmaktadır. O’nun kullarına merhamet edin. Onlara dilinizle, elinizle ya da herhangi bir yolla zulmetmeyin ve mahlukatın iyiliği için çabalamaya devam edin, hiç kimseye kibir göstermeyin, kimseye küfretmeyin, yumuşak huylu, iyi niyetli ve mahlukat ile dert ortağı olun ki kabul edilesiniz. Hüda Teala tüm insanoğluna adaletle davranmanızı istemektedir. Huzur buyurdu ki, Pakistan’da gerçekleşen bu zulüm şüphesiz bizim için son derece üzüntü sebebidir. Allah-u Teala bu zulümleri sona erdirmek için Kendi vaadine uygun olarak, savaşlara ve barbarlıklara son vererek sevgi ve muhabbeti yayacak olan Mesih-i Mevud’u gönderdi. Keşke insanlar bunu anlasalar.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Pakistan ve diğer Müslüman ülkeler için çok dua edin. Allah-u Teala bu ülkelerde de barışı ikame etsin.


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 219

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak...

Video

Downloads: 143

Hz. Resulüllah'ın (s.a.v.) yüce ahlakı; Benzersiz affı

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler