Mta-türk videolar için tıklayınız.

 

9 Ocak 2015 Cuma Hutbesi

Dinî ihtiyaçlar için gerekenleri Allah-u Teala verecek. Bizim, kendimizde fedakarlık ruhu yaratmamız lazım. Görevliler bunun için dua etsinler ve çaba  göstersinler.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 9 Ocak 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte her zaman olduğu gibi MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver, hutbenin başında Tegabûn suresinin 17 ve 18. Ayetlerini ve tercümesini okuduktan sonra şöyle buyurdu: Allah-u Teala’nın hükümlerinden önemli bir emir Allah yolunda harcamaktır. Mümin, malî fedakarlık vaktinde asla tereddüt etmemeli ve çekingenlik yapmamalıdır. Bugün, Allah-u Teala’nın rızası için ve O’nun hatırına, iyi amaçların gerçekleşmesi için Allah yolunda harcayan sadece Ahmediye Cemaatidir. Dinin yayılması, mürebbilerin hazırlanması ve onların amel sahasına gönderilmesi, kitapların yayınlanması, Kur’an-ı Kerim’in işaati, Camilerin inşa edilmesi, tebliğ merkezlerinin yapılması, okullar açılması, çeşitli ülkelerde radyo istasyonları kurulması işleri vardır. Dinî talimatların yayıldığı her yerde, hastaneler ve ona benzer insanî hizmet işleri vardır. Sözün özü, Allah ve kul haklarının eda edilmesiyle alakalı değişik işler vardır ki bugün dünyada, İslamî talimatlara uygun olarak Ahmediye Cemaati yapmaktadır. Bu, bizim Zamanın İmamına inanarak bu işlerin ruhunu anlamamızdandır. Bizler, nefislerini cimrilikten kurtararak, “müflihun” (kurtuluşa ermiş) denilen gruptan sayılma idrakini elde etmiş topluluğuz. Hüda Teala’nın yolunda harcamak, felaha ulaşma vesilesidir. Hüda Teala borç almaz, sizin malî fedakarlıklarınıza sevgi bakışlarıyla bakar ve ona değer verir. Hüda Teala sadece artırarak geri vermez, bilakis bu fedakarlığınız sebebiyle sizin günahlarınızı bağışlar ve size daha fazla iyilikler yapma fırsatı bahşeder.

 

Huzur-u Enver buyurdu ki, Allah-u Teala’nın lütfu ile Ahmediye Cemaatinin fertleri bir coşku ile fedakarlıklar yaparlar. Aralarından bir çoğu, bu fedakarlığın hemen akabinde Allah-u Teala’nın onların fedakarlığını nasıl artırarak geri verdiğini tecrübe ederler. Allah-u Teala’nın bu sevgi muamelesinin onlar üzerinde o kadar etkisi olur ki Allah’ın lütfu ile artan o malı tekrar O’nun yolunda harcarlar. Huzur (Atba) bazı iman verici olaylar anlattı. O olaylardan, onların nasıl fedakarlık yapmaya muvaffak oldukları ve ümit ettiklerinden daha da fazla Allah’ın lütuflarından hissedar oldukları anlaşılır.  Bu olayları görünce bir taraftan Hüda Teala’nın kelamının doğruluğu ortaya çıkar, diğer taraftan Allah’ın Hazret Mesih-i Mevud’un as Cemaatine desteğinin manzaraları da görünür.

 

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Vakfe Cedit’ten Pakistan dışında Afrika ve Hindistan’ın ihtiyaçlarını özellikle tamamlamak için Vadedilen Mesih’in 4. Halifesi hareket başlatmıştı. Allah’ın lütfu ile şimdi Afrika’nın 18 ülkesinde 95 caminin inşaası devam etmektedir. Şimdi Afrika ile birlikte 25 ülke vardır ki oralarda bu yıl 204 yeni camii ve 184 tebliğ merkezi yapılmıştır. Avrupa ve Batı ülkelerinin vakfe cedit çandalarının yüzde sekseni Afrika ülkelerine harcanmaktadır. Huzur, geçen yıllarda yeni biat edenlerle düzenli ve güçlü bir ilişki kurulması için Cemaat üyelerine telkinde bulundu ve şöyle buyurdu: Eğer yeni biat edenleri çanda nizamına getirirseniz güçlü bir ilişki de kurulur ve imanda sağlamlık ile birlikte cemaate bağlılık da kurulur. Bu yüzden ben demiştim ki Tahrik-e Cedit’e ve Vakfe Cedit’e yeni biat edenleri de dahil edin. Gelecek yıl fertleri dahil etme hedefleri yeni baştan, cemaatlere vekalet-i mal aracılığıyla ulaşacaktır. Buna tam olarak ilgi gösterin. Allah’ın lütfu ile benim, harcamaların nasıl tamamlanacağı konusunda kaygım yok. Allah-u Teala onu tamamlayacak, bu O’nun vaadidir. Bize çoktan daha çok, kendi içinde fedakarlık ruhu yaratanlar lazım. Ve işte onların sayısını artırmak gerekli. Bunun için görevliler dua da etsinler çaba da sarfetsinler.

Huzur-u Enver, Vakfe Cedit’in yeni yılını ilan ederek şöyle buyurdu: Vakfe Cedit’in 57. Yılı Allah’ın lütfu ile coşku içinde sona erdi ve 58. Yıl 1 ocak’ta başladı. Dünya çapında Ahmediye Cemaati, bu yıl Allah’ın lütfu ile Vakfe Cedit için 6 milyon 209 bin Sterlin fedakarlık yapmaya muvaffak oldu. Bu önceki yıldan 731 bin Sterlin daha fazladır. Pakistan birincidir. Ondan sonra İngiltere, Amerika ve sonra Almanya’dır. Vakfe Cedit’e katılanların sayısı 1 milyon 129 bini geçmiştir. Huzur, Pakistan, Batı ülkeleri, Afrika ve Hindistan’ın iç cemaatleri hakkında da bilgi verdi. Son olarak Huzur-u Enver Pakistan Ahmedileri için duaya teşvik etti ve buyurdu ki, dünyanın fesatlardan korunması için dua edin, bu günlerde bol bol salavat-ı şerife okumaya yoğunlaşın. Dünyada barışın tesis edilmesi ve emniyetin yayılması için fiili çabalarda da bulunun. Allah dünyayı fesattan kurtarsın ve bu fesat durumlarını biran evvel emniyet durumuna döndürsün. Amin


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler