Mta-türk videolar için tıklayınız.

16 Ocak 2015 Cuma Hutbesi

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 16 Ocak 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte her zaman olduğu gibi MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver, hutbenin başında Ahzap suresinin 57. Ayetini ve tercümesini okuduktan sonra şöyle buyurdu: bu ayet açık bir şekilde bildirmektedir ki Allah-u Teala Kendi Peygamberine sav rahmetini indirmektedir, O’nun melekleri de Nebi-yi Kerim’e sav dua etmekte ve rahmet dilemektedirler. Durum buyken düşmanların entrikaları ve çabaları, Allah’ın bu sevgili Nebisinesav hiçbir zarar veremez. Yüce Allah Hazreti Muhammed-i Mustafa’yı sav hangi maksat için gönderdiyse, Allah’ın lütfu ile o maksat gerçekleşmeye hep devam edecektir. Resulüllah’ın sav muhalifleri ne daha önce başarılı olabildiler, ne de şimdi başarılı olabilecekler. Bu Allah-u Teala’nın kararıdır. Siz kendi sorumluluklarınızı yerine getirerek, Allah’ın bu sevgili, kamil, mükemmel ve son nebisine sav sayısız salavat ve selam gönderin. Başarı, Resulüllah’a sav çok salavat göndermektedir. Keşke insanlar, İslam’ın sevgi ve muhabbet talimatının dünyayı çok çabuk bir şekilde İslam’ın avucuna getirebileceğini anlasalar.

 

Hutbenin başında okunan ayet-i kerime’de Allah-u Teala, “Allah ve O’nun melekleri Nebi-yi Kerim’e sav rahmet göndermektedir,” diyerek bir kaide anlatmaktadır ki bu hareketler Nebi-yi Kerim’in sav makamına hiçbir zarar veremez. Sizin göreviniz cehaletin cevabını cahillikle vermek yerine Muhammed-i Mustafa’ya sav salavat ve selam göndermektir. Huzur-u Enver, bu durum üzerine Papa Fransiskus’un her dinin vakar ve hürmeti hakkındaki mesajını güzel olarak değerlendirdi. Huzur şöyle buyurdu: İlk defa bu olaydan sonra dünyanın çeşitli medya kuruluşları Ahmediye Cemaatinden de bizim tepkimizi ve duruşumuzu sordu. Dünyadaki birçok televizyon, kanal ve gazeteler bizim duruşumuzu açıkladı ve böylece milyonlarca insana İslam’ın gerçek tutumu ve talimatı ulaştı. Huzur, salavat-ı şerifin önemini ve faydalarını açıklayan bazı hadisler ve Vadedilen Mesih’in as yazılarını sundu. Resulüllah sav şöyle buyurdu: Kıyamet günü insanlar arasından bana en yakın kişi, bana en fazla salavat gönderen olacaktır. Hazreti Mesih-i Mevud as salavat-ı şerife hakkında buyurur ki, başka hiç bir peygamber hakkında salavat-ı şerife yoktur. Resulüllah’ın sav ruhundaki doğruluk ve vefa  ve onun amelleri Hüda Teala’nın gözünde o kadar beğenildi ki Yüce Allah daimi olarak şu hükmü verdi: Bundan böyle insanlar şükran için salavat-ı şerife göndersinler. İstikamet elde etmenin en güçlü yolu olan salavat-ı şerifeyi çok okuyun. Adet ve alışkanlıktan dolayı değil, bilakis Resulüllah’ın sav güzelliğini ve ihsanlarını göz önünde tutarak, onun derecelerinin ve mertebelerinin yükselmesi için ve onun başarıları için okuyun ki bunun neticesinde duaların kabul edilişinin şirin ve lezzetli meyvelerini göreceksiniz. Salavat-ı Şerife şu maksatla okunmalıdır: Kerim Mevla Kendi kamil bereketlerini Kendi Nebisisav üzerine indirsin ve onu bütün alemler için bereketlerin kaynağı yapsın ve onun Allah’a ermişliğini şan ve şevketini bu dünyada da öbür dünyada da göstersin. Bu duanın, tam içtenlikle yapılması gerekir. Huzur-u Enver buyurdu ki, Allah’ın lütfu ile aramızda salavat-ı şerifeyi büyük bir sancı ile okuyan bir çok kimseler vardır. Allah onlara bunun feyzinin manzaralarını da gösterir. Allah lutfetsin ki bu şekilde salavat okuyanların sayısı Cemaatte arttıkça artsın ki bunun cemaatin ilerlemesine de faydası olacaktır. Hazret Muslih Mevud ra şöyle der: Biz salavat okuduğumuz zaman bunun neticesinde Resul-i Kerim’in sav dereceleri yükselir. Önce Hüda Teala Resulüllah’asav Kendi bereketlerini indirir, sonra o bereketler  Resulüllah’ın sav vasıtasıyla ve onun sayesinde bize ulaşır. Yüce Allah bizi, gerçek renkte salavat-ı şerife okumaya muvaffak kılsın.


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Vadedilen Mesih ve Mehdi’nin (as) olağanüstü İslam hizmetleri


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 267

İspanya, Seville Üniversitesi İslamî Bilimler Bölümünün l2 Mart l990 yılında yaptığı davet üzerine, Mirza Tahir Ahmed Hazretleri “

Video

Downloads: 87

2010 Yılı Uluslararası Yıllık Toplantıda Huzur'un (ATBA) 2. Gün Yaptığı Konuşma

Ses-mp3

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler