Mta-türk videolar için tıklayınız.

HUTBE ÖZETİ

23 Ocak 2015 Cuma Hutbesi

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 23 Ocak 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte her zaman olduğu gibi MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver hutbede, Hazreti Muslih Mevud’un ra Vadedilen Mesih as ile ilgili beyan ettiği olayları sundu. Bir defa Vadedilen Mesih as Lahor veya Amritsar istasyonunda duruyordu. Pandit Lekram da oraya geldi ve Mesih-i Mevud’a as selam verdi. Fakat Mesih-i Mevud as ona hiç bakmadı bile ve sonra büyük bir coşku ile şöyle buyurdu: onda hiç utanma yok mu ki benim Efendim’e sav küfürler ediyor sonra da gelip bana selam veriyor. Bu olaydan, onun Resulüllah sav hakkındaki hassasiyeti ve kıskançlığı anlaşılmaktadır. Başka bir defa Lahor’da Ariyaların bir toplantısı oldu. Onların daveti üzerine o toplantıya bizim Cemaatimizin bazı fertleri de katıldı. Toplantıyı düzenleyenler, Hazreti Resulüllah’a sav karşı herhangi bir uygunsuz söz sarf edilmeyeceğine dair söz verdiler. Fakat sözlerine uymadılar. Vadedilen Mesih as Hazreti Resulüllah’a sav hürmetsizlik edildiğini duyunca dedi ki, sizin gayret[1] duygunuz orada oturmaya nasıl tahammül etti? Neden kalkıp çıkmadınız?

Huzur-u Enver, Hazreti Muslih-i Mevud’un dilinden, Abdullah Ethem ile ilgili gaybi haberin gerçekleşmesi olayını detaylı olarak anlattı. Bu olay Hazreti Mesih-i Mevud’un as doğruluğunun çok güçlü bir delilidir. Misyonerler, Hazreti Mesih-i Mevud’u as aşağılamak ve cevapsız bırakmak ve alay etmek için bir entrika çevirdiler ve birkaç kör, sağır, dilsiz ve felçliyi getirerek Hazreti Mesihi Mevud’un as önüne çıkarttılar. Dediler ki Mesih-i Nasiri (Hz. İsa as) körlerin gözünü açardı ve sağır dilsizleri fiziki olarak şifaya kavuştururdu. Şimdi siz de bunları iyileştirebileceğinizi gösterin. Bunun üzerine Hazreti Mesih-i Mevud as şöyle buyurdu: Benim böyle bir iddiam yoktur. Ama sizin kitabınızda yazılıdır ki, eğer sizde de zerre kadar iman olursa siz dağlara yürü dediğinizde dağlar yürüyecektir ve benim gösterdiğim mucizeleri siz de gösterebileceksiniz. Şimdi bu kör, sağır, dilsiz ve felçliler buradadır. Eğer sizde bir hardal tanesi kadar iman varsa bunları iyileştirin bakalım. Bu cevap üzerine onlar öyle şaşırdılar ki o hastaları çekerek oradan uzaklaştırdılar.

Daha sonra Huzur atba, Mesih-i Mevud’un as posta paketinin içine mektup koyması üzerine aleyhinde dava açılması, Mesih-i Mevud’un as mahkemede doğruyu söylemesi ve hakimin beraat kararı verip Hazreti Mesih-i Mevud’un lehinde karar vermesi ile ilgili olayı detaylı olarak anlattıktan sonra şöyle buyurdu: Bu, Hazreti Mesih-i Mevud’un as önümüze koyduğu doğruluğun ölçüsünün küçük bir örneğidir. Fakat kendi menfaatleri için doğruluğun standardını aşağı düşüren insanlar mutlaka kendilerini muhasebe etmelidirler. Gittikleri ülkelerde iltica taleplerinin kabul edilmesi için veya yardım kuruluşlarından yardım elde etmek için yanlış yollara başvuranların düşünmesi lazım. Böyle yanlış yollara başvurarak dünyevî menfaatler elde etmek bir Ahmediye yakışmaz. Huzur, muska yazdırmak ve takınmak ile ilgili bir rivayeti açıkladı. Cuma hutbesi veya ikinci hutbe sırasında konuşmak veya birisini konuşarak susturmaktan menetti ve dedi ki, hutbe de namazın parçasıdır. O yüzden hutbe sırasında konuşmamak gerekir. Çocuklara evlerde önceden bu konu öğretilmelidir.

 

[1] Gayret: Dine, imana, namus gibi kıymetlere tecavüz edenlere karşı müdafaa için harekete geçmek


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Vadedilen Mesih ve Mehdi’nin (as) olağanüstü İslam hizmetleri


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 348

1896 yılının Aralık ayında, Hindistan’ın Lahor Şehrinde (bugün Pakistan sınırları içinde bulunuyor) Büyük Dinler Konferansı toplan...

Video

Downloads: 150

Sabır, sebat ve dua; başta Peygamber efendimiz (s.a.v.) olmak üzere, müminlerin en büyük ö...

Ses-mp3

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler