Mta-türk videolar için tıklayınız.

Hutbe Özeti:

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 30 Ocak 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte her zaman olduğu gibi MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Allah kimseye gücünün üstünde sorumluluk yüklemez. O, insanın yetenek ve kabiliyetlerinin dışında bir emir vermez. O halde Allah’ın emirlerine göre amel etme sorumluluğu insana ait bir sorumluluktur. Bizim bütün güçlerimizle İlahî hükümlere göre amel etmeye çabalamamız gerekir. İşte bize verilen emir de güçlerimize uygun olarak amel etme zorunluluğudur. İnsanın güçlerine ve yeteneklerine bakınız; her birinin düşünme gücü, bedensel gücü, bilgisi, zekası vesaire farklı farklı olur. Allah-u Teala insanın zayıflıklarını, durumlarını ve mecburiyetlerini göz önünde tutarak Kendi hükümlerinde öyle bir esneklik koymuştur ki en az ve en fazla seviye de belirlenmiştir. Böyle bir esneklik olunca Allah-u Teala buyurur ki siz Benim emirlerimi takva ve dürüstlük ile uygulayın. Kısacası bu, insanın fıtratı göz önünde tutularak verilmiş olan İslam’ın güzel talimatıdır. Hazreti Mesih-i Mevud as şöyle buyurur: Dayanma gücünü aşan hiçbir sıkıntı indirilmedi. Allah-u Teala insandan, gücü yeteneği ve kuvvetine göre Allah’ın ahkamına uygun hareket etmesini bekler. Gerçek bir müminin bunun için kesinlikle çabalaması gerekir.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: nasıl ki insanların kabiliyetlerinde fark varsa, bütün insanlar eşit olamazsa aynı durum Allah’ın hükümlerine göre amel etmekte de vardır. Herkesin iman ve amelinin seviyesi aynı olamaz. Herkesin amel ve anlayış kabiliyetinin sınırı neyse o onun iyiliğinin ölçüsüdür. Aklımızda tutmak gerekir ki Allah’ın bakışları bizim en ince ayrıntımıza kadardır. Kendi ilim eksikliğimizin, akıl eksikliğimizin, kabiliyetlerin eksikliğinin hiçbir bahanesi Allah’ın huzurunda işe yaramaz. O yüzden kendi kabiliyetlerimizi muhasebe ederek iman ve amellerimizi iyice gözden geçirmek gerekir. Emredilen en az standart beş vakit namazı cemaatle kılmaktır. Aynı şekilde oruç ve zekat da farzdır. Aramızda öyleleri vardır ki namazı bile Allah’ın emrine uygun olarak kılmazlar. Unutmamak gerekir ki Allah-u Teala kandırılamaz. Dünyevi işler için nasıl çaba sarfediliyorsa ondan daha fazla dinî işler için çaba sarfedilmelidir. Halkın yeteneklerini artırmayı, Cemaatin mürebbileri ve ilim sahibi kimseleri kendilerinin önemli bir vazifesi olarak yerine getirmeye çalışmalıdır. Onların ilmî yeteneklerini artırmaya çalışın, kabiliyetlerine destek olarak onları ilerletin. Bu konu, cemaat fertlerinin kişisel ilerlemesine de, cemaatin ilerlemesine de vesile olacaktır. Halkı iyiliğe çağırmak, mürebbilerin ve vakfe zindigilerin işidir. Cemaat fertlerinin talim ve terbiyetine de tam olarak dikkat çekin. Mürebbiler iman ve yakinde ilerlemenin yollarını da onlara öğretmeli. Dünyayı hayra çağırmanın yeni yeni yollarını icat etmeliler. Kısacası, Cemaat fertlerinin yeteneklerinin seviyesini yükseltmek, vakfe zindigiler ve özellikle Mürebbiler üzerinde önemli bir sorumluluktur. Aynı şekilde Cemaatin ilmî ve dinî ilerlemesinin seviyesini yükseltmek için çabalamak görevliler için farzdır. Terbiyet sekreteri ile birlikte bütün amila üzerine farzdır ki onlar kendi örneklerini ortaya koyarak diğerlerinin terbiyetine de dikkat çeksin. Onlara, hutbe dinlemelerini, ders dinlemelerini ve diğer cemaat programlarına katılmalarını telkin etsinler. Böylece onlar dini, ilmî ve manevî olarak ilerlesinler. Sonra onlar arasında bahsedilen işleri düzenli olarak hatırlatmak görevlilerin işidir. Kısacası görevli kimselerin işi zayıflara destek olmaktır. Onları devamlı namazlara getirmek için çaba sarfedin. Hatırlatanların da kendi yeteneklerini parlatmaları gerekir. Birazcık çaba ile tembel insanlar gafletinden uzaklaşabilir. Eğer kendi yakınlarınıza ve komşularınıza camilere gelmeleri için sürekli hatırlatmaya devam ederseniz camiye gelenler artabilir. İyiliklere zayıf kardeşlerinizi de dahil edin, onları çekerek ilerletin. Çünkü iyiliklere vesile olana, iyiliği yapana eşit sevap verilir. Kısacası aramızdan her biri, bir yandan kendisi din işlerinde aktif olsun, öbür yandan diğerlerini de aktif yapmaya çalışsın.

Huzur-u Enver Hutbenin sonunda, Türkiye’de ikamet eden Suriyeli Cinan Al’anî Hanım ve Meksika’dan Habiba Hanımın vefatı üzerine onlardan hayır ile bahsetti ve gaip cenaze namazı kıldıracağını duyurdu.

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 163

Orijinal adı “Hasti-i Bari Teala” olan kitabımızın girişinde, kitabın yazarıda olan Hz Mirza Beşiruddin Ahmed radiyallahü anh şöyle ...

Video

Downloads: 103

Yüce Allah şirki Kendisine ortak koşulmasını affetmez. Bunun dışındaki günahları diledi...

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler