Mta-türk videolar için tıklayınız.

 

Hutbe Özeti:

KURAN-I KERİM ANCAK PAK BİR KALPLE OKUNDUĞUNDA GERÇEK FAYDA ELDE EDİLİR

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 6 Şubat 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte her zaman olduğu gibi MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver hutbede, Hazreti Mesih-i Mevudas ile ilgili hazreti Muslih Mevudra tarafından beyan edilen iman artırıcı ve nasihat dolu olayları sundu. Şöyle buyurdu: Hazreti Mesih-i Mevud’un as kitaplarını okumanın olumlu veya olumsuz etkileri, insan onları hangi düşünceyle okursa o şekilde yerleşir. Muhammed Ahsen Emrohi bey ile Molvi Beşir bey arasındaki bir münazara ile ilgili olayı anlattı. Bunun neticesinde muhalif olan Hazreti Mesih-i Mevud’a inandı ve destekleyen ise inkar etti. Bunun üzerine Hazreti Muslih Mevud ra buyurdu ki, insan psikolojisi için inandığına aykırı birşeyi savunmak çok zararlıdır ve bazen çok zarar verici olur. Bunlar öyle ince konulardır ki onları anlamak için herkesin yeteneği olmaz. Eğer iyi sözlerden bile tenkit etmek ve itiraz maksadıyla anlam çıkarılmaya çalışılırsa sendelemeye sebep olur. Birçok insanlar, Hazreti Mesih-i Mevud’un as kitaplarını siyak ve sibakı göz ardı ederek (yani önceki ve sonraki yazıyla birleştirmeden) itiraz etmek gayesiyle okurlar. Kuran-ı Kerim müminler için şifa ve rahmettir ancak itiraz edenleri ve zalimleri zarara uğratır. Kısacası ister Allah-u Teala’nın kelamı olsa dahi, temiz bir kalple okumaya çalışmadıkça faydası olmaz.

Hazreti Muslih Mevud ra namazları cemaatle kılmanın önemiyle ilgili Vadedilen Mesih ve Mehdi hazretlerinin bir anısını anlattıktan sonra buyurur ki, Hazreti Mesih-i Mevud as eğer herhangi bir sebeple namaz için camiye gidemezse evde cemaatle namaz kıldırırdı. İşte öncelikle her yerde namazların cemaat ile birlikte eda edilmesi gerekir. Kim buna imkan bulamazsa o da kendi hanımı ve çocuklarıyla birlikte namazı cemaat ile kılsın. Ahmedilerin her yerde namazı cemaatle kılmak için bir imkan ve intizam sağlamaları lazım. Daima hatırınızda olsun ki namazın güzelliği onu süsleyerek kılmaktadır. Her fert diğerine selam vermekte öncü olmalı. Yöneticiler idaresi altındakilere ve alttakiler yöneticilere. Özellikle Cemaat görevlileri bu konuda örnek olsun. Sonra, yeni ve eski her Ahmedinin imanlarını güçlendirmek için çabalaması gerekir. Huzur-u Enver, Hazreti Mesih-i Mevud’aas açılan davalarda Allah-u Teala’nın kendisine yaptığı yardım ve destekten bahsetti. Daha Hazreti Mesih-i Mevudas yaşıyor iken, kendisine inananların sayısı yüzbinlere ulaşmıştı. Her zümreden insanlar onun elinden biat etmişti ve bu cemaat Pencap’tan çıkarak diğer ülkelere de yayılmıştı.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Bugün, İslam’a ve Hazreti Resulüllah’asav karşı alaycı tavırları benimseyen insanların beyhude sözlerini Allah-u Teala öylece bırakacak mı? Hayır! Bilakis Allah-u Teala böyle insanları bu dünyada dahi ibret haline getirir. Kısacası böyle insanlara el ile veya silah ile değil, dualarla karşılık vermeliyiz. İçinizde tertemiz bir değişiklik yaratın ki dünya onu hissetsin. Durumunuz öyle olsun ki sizin takva ve iç temizliğinizi, dualarınızın kabulünü ve Allah ile ilişkinizi görerek insanlar size gelsin. Hatırınızda olsun ki, Ahmediyetin ilerlemesi işte böyle insanların sayesinde olacak. Huzur-u Enver, Molvi Burhanüddin beyin güçlü imanından ve Hazreti Mesih-i Mevud as ve Cemaate olan ihlas ve vefasından bahsetti. Hazreti Muslih Mevud ra der ki, Vadedilen Mesih ve Mehdi hazretleri bütün gün iş yapardı fakat günde bir defa mutlaka yürüyüşe giderdi. Huzur şöyle dedi: Bugünkü çocukların ve gençlerin de dikkatini açık havada oynamaya çekin. Camia Ahmadiyya öğrencileri için en azından bir buçuk saat dışarıda oynamak gerekli kılınsın. Bir mecburiyet olmadıkça yürüyüş ve spor olmalı. Hazreti Muslih Mevudra buyurur ki,  mümin her zaman kendini bir iş ile meşgul tutmalı, bir hedefe ulaştıktan sonra başka bir hedef için çabalamalı. İşte bu, kişisel olarak da milli olarak da ilerlemenin püf noktasıdır. Allah-u Teala bizi buna muvaffak kılsın. Amin.


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 216

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak...

Video

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler