Mta-türk videolar için tıklayınız.

Hutbe özeti

13 Şubat 2015 Cuma Hutbesi

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 13 Şubat 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte her zaman olduğu gibi MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Hazreti Muslih Mevud ra, toplumsal eksiklikler ve zaaflar ile ilgili bir defa hutbe vermişti. O hutbede zaafların sebeplerine ve cemaat üyelerinin o zaaflardan kaçınmasına dikkat çekmişti. Bu konu bugün de gereklidir. Buyurdu ki eksiklikler ve zaaflar, aynı şekilde iyilik ve güzellikler kişisel de olur toplumsal da. Takva ve kötülük veya eksiklik ve iyilik ortamın etkileri sonucu oluşur. İyiliklerin ve kötülüklerin artmasında, ortam önemli bir şeydir. Kişisel kötülükler, kişisel çabalarla düzeltilebilir. Fakat eğer bütün bölgedeki ortam bozulduysa bu ortam yüzünden orada yaşayan bütün halk etkilenecektir. İşte fertlerin kötülükleri, onları teşhis edip sonra da tedavi edip kurtulmak için çaba sarfedilebilir. Ancak toplumsal kötülükleri uzaklaştırmak için bütün toplumun dikkatini yoğunlaştırması şarttır. Eğer bir toplum olarak o kötülükleri uzaklaştırmak için harekete geçilmezse ve çaba sarfedilmezse o eksiklik ve kötülükler o kavimde toplumsal olarak oluşur ve bir gün o toplumun helak olmasına sebep olur. İşte bir taraftan aramızdan her birinin kendi zaaflarına dikkat etmesi zorunludur, diğer taraftan bir topluluk olarak da kendi zaaflarımıza dikkatle bakmamız şarttır. Onlara dikkat çekmek ve topluluk olarak onu tedavi etmek ve yok etmek gereklidir. Kısacası topluluk hissi ıslah için şarttır.

Huzur şöyle dedi: Hazreti Muslih Mevudra, Ahmediye cemaati ile ilgili olarak bu toplumsal kötülüklere nasıl bakmamız gerektiğine dikkat çekerek buyurdu ki, eğer cemaat bazı yönlerden bunlara dikkat eder ve tedavi ederse fayda sağlanabilir. Huzur-u Enver, bu kötülüklerin ve zaafların oluşmasının yollarını ve sebeplerini anlattı. Buyurdu ki, medya da mesafelerin uzaklığını sona erdirdi. Çocuklar kendi meşguliyetlerini kendileri buluyorlar ve bunun neticesinde anne babalarının sözlerini dinlemek istemiyorlar. Anne babalar da bizzat kendileri çocuklardan uzaklaşıyorlar. Bazen öyle oluyor ki, evlerindeki ortamı televizyon vesaire yoluyla bizzat kendileri harap edenler böylece mahvoluyorlar. Batılı toplumlar özgürlük adına bir mahvoluşa doğru gidiyorlar ve bu toplumsal bir kötülük. Fakat bazı Ahmediler dahi onların girdabına kapılıyor. Bunlar toplumsal kötülükler olup geniş bir şekilde yayılmadan önce; Ve biz Hazreti Mesih-i Mevud’a as inanıp da ondan sonra da cehalete geri dönmeden önce, topluluk olarak bunlardan kaçınmak için çabalarımızı hızlandırmamız lazım. Cemaat Nizamının bütün bölümleri bu konuda dikkatlerini yoğunlaştırıp kafa yorsunlar, planlar yapsınlar ve eğer aramızda herhangi bir kötülük varsa, onu şimdiden sona erdirmek için çaba sarfetsinler. Allah korusun, biz topluluk olarak Batılıların hastalıklarına yakalanmayalım. Bizler dünyanın hastalıklarını tedavi etmek için ortaya çıktık, eğer tedavi edecek olan, kendisi hasta olursa, o zaman dünyadan kişisel ve toplumsal kötülükleri kim uzaklaştıracak.

Huzur-u Enver içimizde bulunabilecek zayıflıklara dikkat çekerek, namazları cemaatle kılmayı, Hilafet ile bağları güçlendirmeyi, diğer abuk sabuk şeylere bakmak yerine MTA ve Cemaatin web sitelerini takip etmeyi telkin etti. Bunlar vasıtasıyla Kuran-ı Kerim’in gerçek talimatını ve Hazreti Mesih-i Mevud’unas ilim ve irfanını öğreniriz. Allah nasip etsin ki, bizler İslam talimatını anlayarak her kötülüğü, toplumsal kötülük haline gelmeden önce uzaklaştıranlar olalım ve her iyiliği toplumsal iyilik yaparak cemaatte yaygınlaştıranlar olalım. Allah bizi buna muvaffak kılsın. Huzur, son olarak vefat eden birkaç merhumdan hayırla bahsetti ve cenaze namazlarını kıldıracağını bildirdi.

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler