Mta-türk videolar için tıklayınız.

20 Şubat 2015 Cuma Hutbesi

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 20 Şubat 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte her zaman olduğu gibi MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur (atba), 20 şubat’ın Ahmediye Cemaatinde yevmi muslih mevud oluşu dolayısıyla peşgoi muslih mevud ile ilgili Hazreti Muslih Mevud ra beyan ettiği yazıları sundu. Gaybi haberin arka planından bahsederek Hazreti Muslih Mevud ra buyurdu ki gayri Müslimler tarafından İslam’a yapılan entrika ve saldırılar son haddine varınca Hazreti Mesih-i Mevud as 1886’da Huşyarpur’da bir evde çileye çekildi ve 40 gün insanlardan ayrı kalarak dualar etti, Allah-u Teala’dan yardım ve destek istedi. Allah-u Teala dualarını kabul ederek kendisine olağanüstü bir mucizeyi haber verdi. O mucize şuydu: Ben sadece sana verdiğim sözleri gerçekleştirmekle ve senin ismini dünyanın kenarlarına kadar ulaştırmakla kalmayacağım, bu vaatleri daha şanlı bir şekilde gerçekleştirmek için sana bir oğul vereceğim. O oğul bazı özel sıfatlarla bezenmiş olacak, o islam’ı dünyanın kenarlarına kadar yayacak, kelam-ı İlahi’nin hikmetlerini insanlara anlatacak, rahmet ve fazlın alameti olacak, ona dinin yayılması için gerekli olan dinî ve dünyevî ilimler verilecek. Allah-u Teala ona uzun ömür verecek, o kadar ki dünyanın kenarlarına kadar şöhret bulacak.

Hazreti Mesih-i Mevud as buyurur ki, bu sadece bir gaybi haber değil, bilakis çok yüce bir nişan-ı asumanidir. Allah-u Teala bu gaybi haberi İslam’ın doğruluğunu ve azametini ortaya çıkarmak için zahir etti. Hüda Teala bu acizin dualarını kabul ederek öyle bereketli bir ruh göndereceğine söz verdi ki onun maddi ve manevi bereketleri bütün yeryüzüne yayılacak. Huzur-u Enver, Hazreti Muslih Mevud’un ra anlattığı bir rüyanın, peşgoi muslih mevud ile benzerliğini beyan etti ve buyurdu ki, Hazreti Muslih Mevud ra kesinlikle bu gaybi haberin misdakı[1] idi. Huzur, peşgoinin bazı yönlerini açıkladı. Peşgoinin “o zahirî ve batınî ilimlere doldurulacak,” kelimeleriyle ilgili Hazreti Muslih Mevud ra buyurur ki, hilafet görevini yükledikten sonra Allah-u Teala bana Kuran’ın bilgilerini o kadar çoklukla açtı ki şimdi kıyamete kadar dünya benim kitaplarımı okumaya ve onlardan istifade etmeye mecburdur. Batınî ilimlerden kastedilen tıpkı gayb ilmi gibi Allah-u Teala’ya has olan özel ilimlerdir. O, onları özel bir hizmet ile görevlendirdiği kendi özel kullarına açıklar ki böylece onların Allah ile ilişkisi belli olsun ve onlar vasıtasıyla halkın imanı tazelenebilsin. Yüzlerce rüya ve gaybi bilgiler taşıyan vahiylerle Allah-u Teala bana lütufta bulunarak peşgoinin bununla ilgili maddesini de gerçekleştirdi. Sonra peşgoide “o üçü dört yapan olacaktır,” diye yazılıdır. Hazreti Muslih Mevud ra, ben Allah’ın lütfu ile bir çok şekilde üçü dört yapan oldum buyurdu ve onun örneklerini verdi. Peşgoide şu da yazılıdır ki, “o Allah’ın celalinin ortaya çıkmasına vesile olacak.” Buyurur ki, ben, peşgoide “o dünyanın kenarlarına kadar şöhret bulacak,” dendiği şekilde dünyanın kenarlarına kadar İslam’ın yayılması için merkezler kurdum. Allah-u Teala beni bir çok ülkede merkezler kurmaya muvaffak kıldı. Nitekim ben kendi hilafetimin daha başlangıcında İngiltere, Siri Lanka ve Mauritius’da Ahmediye merkezleri kurdum ve bu silsile artarak devam etti ve dünyanın bir çok ülkesinde merkezler kuruldu. Kısacası bugün dünyada, Ahmediye Cemaatinden haberi olmayan hiçbir millet yoktur. Çünkü bu cemaatin yayılacağı ve benim vasıtamla dünyanın kenarlarına kadar şöhret bulacağı Allah’ın vaadiydi. Bu yüzden O, kendi lütuf ve keremiyle her yere Ahmediyet’i ulaştırdı, hatta bazı yerlerde büyük cemaatler kurdu.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Peşgoinin, çeşitli kısımları vardır ki, Hazreti Muslih Mevud’un şahsında büyük bir şan ile gerçekleşti, bir çok defa gerçekleşti, çeşitli yerlerde gerçekleşti, Hazreti Mesih-i Mevud’un as doğruluğunu ortaya koydu ve İslam’ın şanını artırdıkça artırdı. Allah-u Teala Kendi rahmetini onun üzerine daima yağdırsın ve bizi de sorumluluklarımızı yerine getirmeye muvaffak etsin.

Huzur-u Enver son olarak muhterem mürebbimiz Gurdaspurlu Mevlana Muhammed Sadık Şahid beyin vefatı üzerine merhumun hayırlı amellerinden bahsetti, dini hizmetlerini anlatarak mağfiret duasında bulundu ve gaip cenaze namazını kıldıracağını bildirdi.

 


[1] Misdak: Bir şeyin doğru olduğunu isbata yarayan şey, Tasdik âleti

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler