Mta-türk videolar için tıklayınız.

Hutbe Özeti

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 27 Şubat 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte her zaman olduğu gibi MTA’da canlı olarak yayınlandı ve 206 ülkeden yüzbinlerce Ahmedi istifade etti.

Huzur, Hazreti Mesih-i Mevud as ile ilgili Muslih Mevud’un ra beyan ettiği rivayetlerden bahsetti. Bir defa birisi, Hazreti Mesih-i Mevud’aas, iddiada bulunmadan önce bazı insanlarla görüşüp plan yapmayı önererek dedi ki eğer bunlar önceden ikna edilirse, iddiada bulunduğunuzda bunları inandırmak kolay olur. Bunun üzerine Mesih-i Mevud as şöyle buyurdu: Eğer bu insanî bir plan olsaydı belki aynen öyle olurdu, fakat Allah-u Teala bana nasıl emrederse ben onu yapıyorum. Biz Allah-u Teala’nın isteğine razıyız.

Ariya dinine mensup birisi İslam aleyhinde bir kitap yazdı. Onun bu kitapta ileri sürdüğü itirazlara cevaben Vadedilen Mesih’in Birinci Halifesi, Nuruddin ismiyle bir kitap yazdı. İtirazlardan birisi şuydu: Eğer Kuran’ın iddiasına göre ateş Hazret İbrahim’e as hiçbir şey yapmadıysa bugünlerde neden böyle bir şey olmuyor? Birinci Halife Hazretleri buna cevap olarak, bu muhalefet ateşiydi, etkisiz kaldı, diye yazdı. Bunun üzerine Hazreti Mesih-i Mevud as bu cevabı sildirerek şöyle yazdırdı: Eğer bugün bunu müşahede etmek istiyorsanız beni ateşe atın ve görün, ateş aynı şekilde serin olacaktır. Çünkü bana vahyedildi ki, ateş bizim hizmetçimizdir, hatta hizmetkarlarımızın da hizmetçisidir. Hazreti Muslih Mevudra bu olayı anlatarak buyurdu ki, peygamberlerin mucizeler hakkındaki idraki ve anlayışı diğer insanlarda olmaz. Huzur buyurdu ki, Hazreti Muslih mevudra, Vadedilen Mesih ve Mehdi hazretlerinin, birinci halife hazretlerine çok saygı gösterdiğinden bahseder. Bir defa Mesih-i Mevudas (eşi) Ammacan hazretlerinin de bulunduğu bir gün evdekilere şöyle buyurdu: Allah-u Teala’nın çok büyük ihsanıdır ki bize Hekim Sahib’i (Nuruddin ra) bahşetti. O bana, nabzın kalbe uyduğu gibi uyar. Huzur şöyle dedi: Hazret Muslih Mevudra der ki, halifeler Hazreti Mesih-i Mevudas ile tezat içinde olmamalıdır. Çünkü onların saygınlığı, itaat edilmesi gereken zata tam olarak uymaktadır. İlim eksikliği sebebiyle herhangi bir hata olabilir ancak şunu da unutmamak gerekir ki, Hazreti Mesih-i Mevud’unas sözlerini doğru anlama ve onu mütalaa etme salahiyeti, Halifelerde diğerlerinden daha fazladır. Muslih Mevud hazretleri bu konuda bazı pruf riding (gözden geçirme) hatalarından da örnek verdi.

Huzur-u Enver (atba) Muslih Mevud hazretlerinin beyan ettiği şu olaylardan da bahsetti: Hazreti Mesih-i Mevud’danas nasıl ay tutulması mucizesi talep edilirdi ve mucize gerçekleşince bu mucize nasıl inkar edilmeye başlandı. Hazreti Mesih-i Mevud’un as güzel ahlakının şu yönünü de beyan etti: Kendisi daima muhalifleri affeder ve onlara göz yumardı. Kendisinin suyu kesildi, çömlekçilerin kap kacak satmaları engellendi. Fakat her ne zaman af dilenildiyse derhal affederdi. Bir defa bir komiser, “sonradan Hazreti Mesih-i Mevudas affedecek, benim yakalamamın ne faydası var” diye suçluları yakalamayı reddetti. Nitekim aynı şekilde oldu.

Hazret Muslih mevud ra muhalefet sırasında taşlanmaktan da bahsetti. Nitekim Muslih Mevud hazretleri Amritsar ve Siyalkot’ta taşlandı ve birkaç taş Hazret Muslih Mevud’un ra vücuduna geldi. Hazret Muslih Mevudra buyurdu ki, ben de düşmanlara yumuşak kalple karşılık veririm, muhaliflerin küfürlerini duydum, fakat olgunluk ve metanetle onlarla konuşmaya devam ettim. Bütün gün Hazreti Mesih-i Mevudas küfürler dinler fakat gece başını yastığa koyduğunda bütün gece Allah-u Teala kendisine teselli verirdi. Peki böyle birisi nasıl Allah-u Teala’yı bırakabilir? Hazret Muslih Mevudra der ki, Vadedilen Mesih ve Mehdi hazretleri diğer dinlerin mensuplarının sözlerini de dinlerdi. Sonra onlara İslam mesajını da ulaştırırdı. Kendisi o zamanki İngiltere kraliçesine de İslam mesajını ulaştırdı ve ona doğruluğu benimsemesini nasihat etti. Huzur buyurdu ki, bir defa Türk büyükelçisi Kadiyan’a geldi. Hazreti Mesih-i Mevudas onunla ilgili keşif görerek gaybi bir haber bildirdi ki harfi harfine gerçekleşti ve gazeteler buna şahitlik etti. Huzur-u Enver nasihat ederek buyurdu ki, hükümet görevleri icra edenler eğer dürüstlükle iş yapmazlarsa bundan dolayı saltanat zayıflar.

Huzur-u Enver, hutbenin sonunda Almanya’dan muhterem Semir Bahota Bey ve Şehipura’dan muhterem Çodri Beşir Ahmed Beyin  vefatı üzerine onların hayırlı amellerinden bahsetti ve Cuma namazından sonra gaip cenaze namazlarını kıldıracağını bildirdi.

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 216

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak...

Video

Downloads: 54

15 Ekim 2010 Cuma Hutbesi

Ses-mp3

Downloads: 102

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler