Mta-türk videolar için tıklayınız.

6 Mart 2015 Cuma Hutbesi

"Ey inananlar! Allah’ın takvasını benimseyin. Herkes yarın için önden neler gönderdiğine dikkat etsin. (Hepiniz) Allah’ın takvasını benimseyin. Şüphesiz Allah, bütün yaptıklarınızdan (daima) haberdar­dır. Allah’ı unutanlar gibi olmayın. Bunun sonucunda, Allah (da) onlara canlarının (faydalarını) unutturdu. İtaat dışına çıkanlar (ise,) ancak bunlardır." (Haşr Suresi, 19-20)

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 6 Mart 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte her zaman olduğu gibi MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver hutbenin başında Haşr suresinin 19 ve 20. Ayetlerini ve tercümesini okuduktan sonra şöyle buyurdu: Her kötülük ve günahın sebebi onu önemsiz görerek ondan sakınmaya çalışmamaktır. Fakat işte bu dikkatsizlik insanı büyük günahlara müptela eder ve insan yavaş yavaş iyilikleri unutur, takvadan uzaklaşır ve ölümden sonraki hayata tam bir inancı kalmaz. Sonra da Allah-u Teala’nın nazarında mümin olarak kalmaz. Bu ayetlerde Hüda Teala müminlerin dikkatini tam da buna çekmiştir ki sadece dünyevî endişelere takılıp kalmayın, aksine asıl endişelenmeniz gereken şey sizin yarınınızdır. Ölümden sonraki hayat ve hesap kitaba iman, sizin düşüncelerinizin merkezi noktası olmalı. Birinci Halife hazretleri buyurur ki, Allah-u Teala, dünya ve ahrette başarının püf noktasını, yarının hesabını bugün yapmak olarak açıklamıştır. Bundan, dünyada da ahret hayatında da süs ve güzellik oluşur. Kuranın  (herkes yarın için neler gönderdiğine baksın) talimatına göre hareket etmekle insan sadece dünyada başarılı olmakla kalmaz, ahrette bile Allah’ın lütfu ile kazanan olur. Biz, karar günü için bugünden hazırlıklara başlamadıkça asla ahret için hayat sermayesi edinemeyiz. Huzur, biz bu ayeti nikah hutbesinde de okuruz buyurdu. Nikah hutbesi ayetlerinde Allah-u Teala çeşitli emirlere dikkat çeker:  Kendi yakın akrabalarınızı da gözetin, bu evlilik bağından dolayı gelecek olan sorumlulukları da göz önünde bulundurun, doğruluğu benimseyin. Bunun sayesinde hep iyi ameller ve akrabaları gözetme fırsatı bulacaksınız ve Allah’ın hükümlerine de dikkat edeceksiniz. Üstelik bu sadece sizinle sınırlı kalmayıp bunun sayesinde evlatlarınız da iyilikler üzerinde yürüyenler olacaktır. Kendi evini küçük küçük şeylerden dolayı tahrip eden aileler, eğer Allah’ın hükümleri üzerinde dikkatle düşünürlerse ve ona göre amel ederlerse, o takdirde sadece evlerinin sükunetinin garantörü olmakla kalmayacaklar; çocuklarına doğru terbiye veren ve onlara takva üzerinde yürümek konusunda yol gösteren de olacaklardır.

Huzur-u Enver, insanlar dünyevî vesileleri ve ihtiyaçları her şey zannederler,  buyurdu. Dünyanın rahatlığını şuursuz bir şekilde Allah’ın rahatlığına tercih ederler. Sonra tembellikleri ve beceriksizlikleri yüzünden bu dünyadaki istikballerini de gelecek cihanı da göz ardı ederler. Birinci Halife Hazretleri, müminin, yapacağı işin sonucunun ne olacağını önceden düşünmesi gereklidir, buyurdu. Bu usulü göz önünde tuttuğunuz takdirde takva üzerinde yürümeye muvaffak olursunuz. Müminlere kendi yarınına bakmasını söyleyip, evdeki sıradan muamelelerden tutup, toplumsal, ticari, ulusal ve uluslar arası bütün ilişkilerde takvaya göre hareket etmeye dikkat çekti. Eziyet vererek menfaat elde edilen bir davranış, dinden ve imandan uzaklaştırır. Daima hatırda tutmak gerekir ki, imanî sınanmalar dünyevî sınanmalardan çok daha fazladır ve bunun neticesinde dünya ve ahret her ikisi de tahrip olur. İşte biz bu düşünce ile kalplerimizi hep kurcalamalıyız ve Hüda Teala benim her işimi görmektedir bilinciyle her işin sonucunu göz önünde tutmak gerekir.

Huzur Enver, manevi hastalıklar bedensel hastalıklardan çok daha tehlikelidir, buyurdu. Bu ortamda manevi hastalıklar yayılmış durumdadır. Bu yüzden kendimizi korumak için düzenli amel ve tedaviye de ihtiyaç vardır. Müminin hiçbir zaman, Allah’ın korkusundan uzak olmaması gerekir. İşte her zaman işlerimizi ve halimizi takva üzerinde sürdürerek muhasebe etmemiz gerekir. Huzur-u Enver buyurdu ki, okuduğum ikinci ayette Allah-u Teala, sizler Allah’ı unutan insanlardan olmayın diye uyarmıştır. Allah-u Teala’dan uzak görünen dünyada üç kısım insan vardır: onlardan biri Allah’ın varlığını dahi inkar eden insanlardır, ikinci kısım insanların bütün güçlere sahip olan Allah’a imanları yoktur ve üçüncü kısım insanlar Allah-u Teala’yı unutacak kadar dünyevî işlere dalmışlardır ve Allah’ın bir mümin için günde beş vakit namazı farz kıldığına hiç dikkat etmezler. Allah-u Teala’yı unutan insanlar sonunda öyle bir duruma gelirler ki ahlaken de manen de çöküntüye uğrarlar ve en sonunda zihinsel huzurları bile elden gider. Eğer siz Allah-u Teala’yı unutursanız, Allah-u Teala’nın buyurduğuna göre fasıklardan sayılacaksınız. Fasık odur ki Allah-u Teala’nın koyduğu sınırları aşan ve itaatin dışına çıkanlardır. Kısacası aramızdan her birinin, kendi her davranışını Allah’ın hükümlerine uygun yapmaya çalışmak için çabalaması gerekir. Kendi geçici menfaatleriniz yerine yarınınıza dikkat edin. Allah hepimizi buna muvaffak kılsın. Amin.

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 58

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş n...

Video

Downloads: 82

22 Ekim 2010 Cuma Hutbesi

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler