Mta-türk videolar için tıklayınız.

Hutbe Özeti:

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 13 Mart 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte her zaman olduğu gibi MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver, Davet İlellah (Allah’a çağırmak) ile ilgili Hazreti Muslih Mevud’unra açıklamalarını ve kendisinin beyan ettiği ve doğrudan veya dolaylı olarak Hazreti Mesih-i Mevudas ile alakası olan bazı olayları anlattı. O olaylar bize birçok dersler öğretir ve bugünlerde de hedeflenmiş yolumuzda yol göstericidir. Hazreti Muslih Mevudra buyurur ki, Vadedilen Mesih’eas Davet İlellah için hayret verici düşünceler gelirdi ve o gece gündüz, İslam’ın mesajı dünyanın her köşesine ulaşsın düşüncesi içinde olurdu.

Bir defasında kendisi şu öneriyi yaptı: Cemaatimizin elbisesi ayrı olsun ki böylece her biri bizzat davet ilellah için numune olsun. Kendisinin kesinlikle arzusu şu olacak ki, bu şekilde bir taraftan tek çeşit elbiseyi görüp ve aynı zamanda amel ve inanç durumunu görüp diğerlerinin ilgisi uyanacak; diğer taraftan kendisi de, ben bir “Ahmedi olarak tanınacağım, bu yüzden kendi amel ve inanç durumumu düzgün tutmalıyım,” hissiyatını taşıyacaktır. Huzur-u Enver, işte bugün de bizim bu hissiyatı yaratmamız gerekir, buyurdu. Bizim durumumuz öyle olmalı ki bizi gören herkes, “Bu Ahmedidir ve diğerlerinden farklıdır,” diye tanıyabilmelidir.

Hazreti Muslih Mevudra buyurur ki, davet ilellah için mürebbilerin şeklinin mümince olması gereklidir. Hüdamü’l Ahmediye’ye nasihatte bulunarak şöyle buyurdu: Onların fiziksel görünüşünün dini alametlere uygun olması gerekir ve onların sakal, saç ve elbiselerinde sadeliği tercih etmeleri gerekir. Din sizi temiz ve güzel elbise giymekten alıkoymaz, hatta bizzat dinin kendisi, fiziki temizliği göz önünde tutmayı ve pisliğin yanına dahi yaklaşmamayı emreder. Ancak elbise konusunda aşırı hassasiyetten meneder. Kısacası her konuda itidalli olmak (aşırıya kaçmamak) gerekir.

Huzur-u Enver, davet ilellah hakkında Hazreti Muslih Mevud’unra ve Vadedilen Mesih’inas diğer sahabelerinin iman verici hadiselerini anlattı. Sonra, muhalefetin bile hidayete vesile olduğunu açıkladı. Hazreti Muslih Mevudra buyurur ki, her ne zaman muhalefet artarsa cemaatte de ilerleme olur. Her ne zaman muhalefet çoğalırsa, Allah’ın mucizevî yardım ve destekleri de çoğalır. Vadedilen Mesihas şöyle buyurur: Muhalefet sizin bir alametinizdir ve her nerede muhalefet olursa orada Cemaat de ilerler. Hazreti Muslih Mevudra der ki, Vadedilen Mesihas hazretleri gelip Allah’ın tevhidini ikame edecekti. Vahdaniyetin yolunda ortaya çıkan engelleri uzaklaştırmak için Vadedilen Mesih’deas bir coşku vardı ve işte bu coşkuydu ki Hüda Teala’nın lütuflarını çekti ve İslam’ın doğruluğu için temel attı.

Huzur-u Enver, “Vahid” ve “Ahad” terimlerini, sözlüklere dayanarak özetle beyan etti ve şöyle buyurdu: Yüce Allah hem “Vahid”dir hem de “Ahad”dir. Vahidden kastedilen Allah’ın sıfatlarında tek oluşudur ve Allah’ın sıfatları bir dereceye kadar insanda da olabilir ve bunun bir insanda olabilecek en yüce örneği Hazreti Resulüllah’ınsav kişiliğindedir. Ahadden murat, Yüce Allah’ın tek oluşudur ve bu konuda başka hiçbir şeyin düşüncesi bile oluşamaz. İşte, Hazreti Muslih Mevud’unra buyurduğu gibi, gerçek tevhid, ehadiyetin hakikatini anladığımızda yerleşecektir. Yüce Allah bizi, Vadedilen Mesih’inas amaçlarını gerçekleştirerek gerçek tevhidi yerleştirenler olmaya muvaffak kılsın. Amin.

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 267

İspanya, Seville Üniversitesi İslamî Bilimler Bölümünün l2 Mart l990 yılında yaptığı davet üzerine, Mirza Tahir Ahmed Hazretleri “

Video

Downloads: 180

Bu bölümde, kalbim temiz deyip ibadet yapmayanların durumu nedir, tesettürün anlamı ve hikm...

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler