Mta-türk videolar için tıklayınız.

Hutbe Özeti

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 20 Mart 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte her zaman olduğu gibi MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver, bugün burada ve başka bazı ülkelerde de güneş tutulması vardı, dedi. Resulüllahsav böyle durumlarda dua, istiğfar, sadaka ve namaz kılmayı öğretti. Bu yüzden nerelerde güneş tutulacağı bildirildiyse, küsuf namazı kılınması tavsiye edildi.

Mesih-i Mevud’unas geliş alametlerinden çok güçlü bir alamet, güneş ve ay tutulmasıydı ve Allah’ın lütfu ile doğuda ve batıda gerçekleşerek Hazreti Mesih-i Mevud’uas destekledi. Bu yüzden tutulmaların Hazreti Mesih-i Mevudas ve Cemaat ile özel bir alakası vardır.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Bu günkü bu tutulmaya, hazreti Mesih-i Mevud’unas geliş alameti denemez, yani onunla özdeşleştirilemez. Ancak bu kesinlikle, hazreti Mesih-i Mevud’unas geliş alameti olarak gerçekleşen tutulmaya dikkatlerimizi çevirir. Sonra bu günkü tutulma, bugünün Cuma olması bakımından da bu alamete dikkatlerin çevrilmesine sebeptir ve cumanın Hazreti Mesih-i Mevud’unas gelişiyle de özel bir alakası vardır. Ayrıca mart ayı olması sebebiyle de dikkate değerdir çünkü bu ayda Yevm-i Mesih-i Mevud da vardır. Bu ay, bu gün ve bu tutulma değişik yönlerden Cemaat tarihini hafızalarda canlandırır.

Huzur-u Enver, bununla ilgili Hazreti Mesih-i Mevud’unas açıklamalarını beyan etti. Kendisi buyurur ki, bizim için küsuf ve hüsuf (ay-güneş tutulması) mucizesi gerçekleşti. Yüzlerce insan bunu görüp cemaatimize girdiler. Huzur-u Enver, Hazreti Mesih-i Mevud’unas bazı sahabelerinin iman verici kıssalarını da beyan etti. Onlar, güneş ve ay tutulması mucizesini görüp Vadedilen Mesih’in arayışı içine girdiler, Kadiyan’a ulaşıp Hazreti Mesih-i Mevud’uas ziyaret ettiler ve onun mübarek elinden biat ederek Ahmediyet’i kabul ettiler. İtaat, ihlas ve vefada ilerlediler. İmanlarını sağlamlaştırdılar ve mükemmelleştirdiler.

Hazret Gulam Muhammed Sahip beyan eder: Benim köyümde Bedreddin isimli bir hoca vardı. Ben Bedreddin beyin evinin önünde kendisiyle birlikte duruyordum ki gündüz güneş tutulması oldu. Hoca efendi dedi ki Mehdi’nin alameti ortaya çıktı ve onun geliş zamanı gelip çattı. Bir müddet geçtikten sonra Hoca efendi Ahmedi oldu. Hoca efendi çok muhlis, iyi yaratılışlı ve tam bir ihlas sahibiydi. O, kendi anne babasını ve hanımını bir yıllık bir çaba ile Ahmedi yaptı. Huzur-u Enver, Laliyan’lı Hafız Muhammed Hayat sahib’in anlattığı iman verici hadiseyi beyan etti: 1894’de ay-güneş tutulması mucizesi gerçekleşince Laliyan’dan iki veya üç kişiden oluşan bir heyet, Hazreti Mesih-i Mevud’un iddiasını ve bu mucizeyi tasdik etmek için Laliyan’dan Kadiyan’a yürüyerek gittiler ve bu ay-güneş tutulması mucizesinin kendisi hakkında gerçekleştiğini anlayıp biat ederek Ahmediyet’i kabul ettiler.

Huzur-u Enver bunun gibi başka bazı olayları da anlattı ve buyurdu ki, Yüce Allah dünyaya, Hazreti Mesih-i Mevud’aas muhalefet etmek yerine onu kabul etmeyi nasip etsin. Huzur-u Enver son olarak, Almanya’dan Naim Ahmed Bacva beyin oğlu, Jamia Ahmadiyya Almanya’da öğrenci olan Azizim Ahmed Yahya Bacva beyin, bir kazada vefat etmesinden dolayı kendisinin hayırlı amellerinden bahsetti ve gaip cenaze namazını kıldıracağını bildirdi.

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 187

Yüce Allah (cc) üst üste indirdiği vahiyler vasıtasıyla, ölüm zamanımın çok yaklaştığını bana haber vermiştir. O'nun bu konudaki v...

Video

Downloads: 84

22 Ekim 2010 Cuma Hutbesi

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler