Mta-türk videolar için tıklayınız.

27 Mart 2015 Cuma Hutbesi

Yüce Allah ne daha önce bizi terk etti ne de bundan sonra terk edecek, fakat şart şu ki biz O’na sımsıkı sarılmaya devam edelim.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 27 Mart 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte her zaman olduğu gibi MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver şöyle dedi: Hazret-i Mesih-i Mevud’unas, kendi gelişinin maksadı olarak söylediği beş maksattan biri de İslam’ın yayılması için broşürler yayınlamaktır. Kendisi, iddiasından vefatına kadar sayısız broşür yayınladı ve bunlar dinler dünyasının bir hazinesidir. Kendisi bu işi tek başına özel gayretle yapardı. Bu broşürler bile onun Allah’ın yarattıklarının derdini taşıdığını ve dünyanın ıslahı için üzüldüğünü ortaya koyar. Dünyanın ıslahı için böyle dert taşımak ve bu işi daha ileriye taşımak bugün onun cemaatinin fertlerine farzdır. Hazreti Mesih-i Mevud’unas zamanında broşürler vasıtasıyla Davet İlellah yapılırdı ve onlar çoklukla yayınlanırdı. O devirde iki bin adet yayınlamak bile çok büyüktü. Huzur buyurdu ki, şimdi iki yüz üç yüz bin adet yayınlandığında hareket meydana gelecek. Bazı cemaatler bunu yaptı ve çok müspet neticeleri oldu.

Huzur-u Enver, Hazreti Muslih Mevud’unra irşatlarını sundu. Hazreti Muslih Mevudra şöyle der: Hazreti Mesih-i Mevudas cemaate katılan üç kısım insandan bahsetti ve buyurdu ki, dünyada ilerleme elde etmenin yolları başkadır ve dinde ilerlemenin yolları kesinlikle başkadır. Dinin ilerlemesi için ahlakın düzeltilmesi, fedakarlık ve isar ruhu yaratılması, maneviyatta ilerlemek için namazlar kılınması, oruçlar tutulması, Allah-u Teala’ya tevekkül ruhu yaratılması, O’na itaat ve boyun eğme sözü verilmesi zorunludur. Mecbur kalınca yalan konuşacaksınız, aldatacaksınız, sahtekarlıkla iş yapacaksınız ve gıybet ve laf taşımakla menfaat elde edeceksiniz ve ondan sonra da size başarı nasip olacağını umacaksınız, öylemi? Böyle yaparak, Yüce Allah’ın Hazreti Mesih-i Mevud’aas söz verdiği başarılar size asla nasip olmayacak, bunu kafanıza sokun. Kısacası her Ahmedinin kendi iman ve maneviyatının seviyesini yükseltme zarureti vardır.

Huzur-u Enver, Hazreti Muslih Mevud’unra beyan ettiği, Hazreti Mesih-i Mevud’unas hayatı ve Cemaatin başlangıçtaki durumlarıyla alakalı bazı olayları sundu. Kendisi der ki, doğan her sabah yanısıra yeni sınanmalar ve sorumluluklar getirir ve her akşam yanısıra yeni sınanmalar ve yeni sorumluluklar getirirdi, fakat Hüda Teala’nın yardımının esintisi tüm endişeleri yabani otlar gibi uçurur ve cemaat binasının temellerini yıkacak gibi tehdit eden bulutlar kısa bir zamanda Allah’ın rahmet ve lütfunun bulutları oluverirdi.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Bugün de bazı ülkelerde Ahmedilerin durumu sıkıntılı olmasına rağmen yine de o çaresizlik durumu yoktur. Mali durum da başka konular da Allah’ın lütfu ile çok iyidir ve Allah’ın lütuflarını göstermektedir. Dünyanın kenarlarına kadar Ahmediyet ulaşmıştır ve Allah’ın lütfu ile daha da genişleme olmaktadır. Eğer bazı zorluklar ortaya çıkıyorsa da Allah’ın sesi bugün de bize çare olmaktadır. Kısacası Yüce Allah ne daha önce bizi terk etti ne de bundan sonra terk edecek, fakat şart şu ki biz O’na sımsıkı sarılmaya devam edelim. Her fedakarlık Allah’ın lütuflarını cezbeder ve bize yeni yollar gösterir.

Huzur-u Enver, Hazreti Muslih Mevud’unra anlattığı, Hazreti Mesih-i Mevud’unas hayatındaki İlahî korumayı ve Allah’ın kendisine sevgiyle davranmasını gösteren iki olay sundu. Hazreti Mesih-i Mevudas buyurdu ki, Hüda Teala’nın beni görevlendirip memur ettiği iş şudur: Allah ve O’nun mahlukatının ilişkilerinde oluşmuş olan mesafeyi ortadan kaldırıp muhabbet ve ihlas ilişkisini yeniden tesis etmek, parıldamış olan tevhidin fidanını daimi olarak bir kere daha kavimlerin içinde dikmektir.

Huzur-u Enver son olarak, muhterem Numan Ahmed Encüm sahibin Allah yolunda şehadeti ve Peşaver’in naib emiri muhterem Faruk Ahmed Han Sahibin vefatından dolayı merhumların hayırlı amellerinden bahsetti, cemaate hizmetlerini anlattı ve Cuma namazından sonra gaip cenaze namazlarını kıldıracağını duyurdu.

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 342

1896 yılının Aralık ayında, Hindistan’ın Lahor Şehrinde (bugün Pakistan sınırları içinde bulunuyor) Büyük Dinler Konferansı toplan...

Video

Downloads: 108

Sabır, Müminlerin bir özelliğidir.

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler